<

 testin - agencja interaktywna

 

Paweł Szkutnicki - polski Nick Vujicic?


Książka rzeszowskiego dziennikarza Jaromira Kwiatkowskiego „Cierpienie nauczyło mnie radości. Wszystkie K2 Pawła Szkutnickiego”, która ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa eSPe, to opowieść o cierpieniu znoszonym z radością i matczynej miłości przenoszącej góry.

Historia 32-letniego Pawła Szkutnickiego na pierwszy rzut oka może wydawać się jedną z wielu wzruszających historii o cierpieniu, chorobie i beznadziei. Gdy się ją jednak głębiej pozna, trudno nie odnieść wrażenia, że to historia nietuzinkowa, bo nie tylko porusza i wzbudza współczucie, lecz także inspiruje i zadziwia.

Sparaliżowany w cztery dni

Paweł był typowym nastolatkiem: żywym i wysportowanym. Choroba przyszła nagle, w listopadzie 2000 roku. W ciągu czterech dni nastąpiło całkowite porażenie rąk i nóg. Paweł przestał się poruszać i samodzielnie oddychać, został podłączony do respiratora. Diagnoza brzmiała: „Wysokie uszkodzenie rdzenia kręgowego o nieznanej etiologii”. Przyczyny choroby nie udało się zdiagnozować do dziś.

Lekarze dawali chłopcu miesiąc życia. Paweł żyje do dziś. Od prawie 18 lat porusza się na wózku inwalidzkim i oddycha przy pomocy respiratora. Po kilkunastu latach intensywnej rehabilitacji w Polsce i Stanach Zjednoczonych wykonuje – w odciążeniu – ruchy obiema rękami i nogami i jest w stanie oddychać samodzielnie do czterech godzin dziennie.

Nie kłóciłem się z Panem Bogiem

Zetknięcie się z Pawłem nieuchronnie rodzi pytanie, skąd ten młody mężczyzna ma w sobie tyle siły, by nie tylko walczyć o siebie i swoje zdrowie, ale i motywować do działania wszystkich, z którymi się spotyka; podładowywać ich dobrą energią?

Być może dzieje się tak dlatego, że Paweł – co pewnie jest Bożą łaską –zgodził się na swój krzyż; wygrał ze zwątpieniem, do którego miał przecież prawo. Od kilkunastu lat z wielkim spokojem, dojrzałością i pogodą ducha rehabilituje się i czeka na postępy światowej medycyny. Wierzy, że kiedyś wstanie z wózka, ale jeżeli wyroki Boskie byłyby inne – również jest gotów je przyjąć. - Jestem pewien – podkreśla – że (…) ta choroba nie jest przypadkiem. Przytrafiła się akurat mnie, być może dlatego, że mam taką psychikę, iż jestem w stanie to wszystko znieść.

Dlaczego spotkało to akurat jego? Na to pytanie Paweł nigdy nie szukał odpowiedzi.

– Nie miałem etapu kłótni z Panem Bogiem, zadałem takie pytanie może raz, kiedy miałem jakiegoś „doła”, ale żeby mnie ono szczególnie nurtowało, żebym monotonnie pytał: „Dlaczego ja?”, to nie – tłumaczy.

Wulkan radości i mądrości

Historia Pawła wyszła na światło dzienne dzięki Janowi Budziaszkowi, perkusiście Skaldów i świeckim rekolekcjoniście, który zetknął się z chłopcem w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie Paweł przebywał kilka lat na rehabilitacji. Budziaszek był pod tak wielkim wrażeniem tego spotkania, że mówił o Pawle niemal w każdym swoim świadectwie.

Perkusista Skaldów tak to wspomina: - Kiedy pierwszy raz spotkałem Pawła Szkutnickiego  w domu opieki społecznej niedaleko Nowego Jorku, prowadzonym przez siostry benedyktynki  – misjonarki z Polski, nie wierzyłem własnym oczom i uszom, że człowiek, który ma do dyspozycji tylko głowę i komputer, może być takim wulkanem radości i mądrości.

Paweł miał wówczas 19 lat.

To Budziaszek, jako pierwszy porównał go do Nicka Vujicicia, jednego z najsłynniejszych ewangelizatorów na świecie, urodzonego z całkowitym wrodzonym brakiem kończyn. Nie chodziło tu o podobieństwo chorób ich obu, bo te są jednak bardzo różne, ale o podobną pogodę ducha, z jaką znoszą swoją sytuację.

Perkusista Skaldów opowiada o tym tak: Kiedy spotykaliśmy się z Pawłem  już w Polsce, pomyślałem, że może moją rolą w tej przyjaźni powinna być modlitwa o jego uzdrowienie.  Poprosiłem jego rodziców, abyśmy się nad nim pomodlili. W czasie tej modlitwy stanęła mi przed oczami postać Nicka Vujicicia. Pomyślałem, że może Bóg przygotował dla Pawła  podobną rolę, jaką odgrywa  ten wspaniały człowiek pozbawiony rąk i nóg.

Budziaszek radzi też wszystkim narzekającym, aby zaprzyjaźnili się z Pawłem. Wtedy zobaczą swoje problemy we właściwych proporcjach.

Mama – „anioł” ze stali

Ale ta historia ma drugiego bohatera: Krystynę Szkutnicką – mamę Pawła. Obserwując tę „kobietę ze stali”, prawdziwą „bohaterkę naszej codzienności”, widzimy, że miłość matki do syna rzeczywiście jest w stanie przenosić góry. Pani Krystynie, tak jak i całej rodzinie, prawie 18 lat temu dosłownie zawalił się świat. Mimo to od tamtej pory mama jest z Pawłem niemal 24 godziny na dobę. Poprawia go, pomaga mu przemieścić się z łóżka na wózek i z powrotem, myje i karmi, jest jego „rękami i nogami”. Była z nim w wielu szpitalach i gabinetach rehabilitacyjnych. Kibicowała mu, gdy kończył amerykańskie liceum; była  z nim na sali wykładowej, gdy podjął w Krakowie studia z psychologii, które jednak – z różnych powodów – musiał przerwać po pierwszym semestrze.

Pani Krystyna ma świadomość, że toczy swoisty wyścig z czasem. W tym roku skończy 70 lat. Chciałaby, aby Pawłowi choć ręce „ruszyły”, by – gdy jej zabraknie – mógł wystukać numer na klawiaturze telefonu i wezwać pomoc.

Pan Bóg zastanawia się, jak nam pomóc

Aby mieć pieniądze na bardzo kosztowną rehabilitację syna, rodzice sprzedali wymarzony dom pod Mielcem. Ale to wszystko było mało. Dlatego trzecim bohaterem tej historii są setki, a może tysiące ludzi, często anonimowych, którzy utworzyli „łańcuszek dobroci” i w różny sposób – finansowo i nie tylko – od kilkunastu lat pomagają Pawłowi.

Krystyna Szkutnickanie ma wątpliwości, że ten „łańcuszek” to działanie Pana Boga.

– Ja nawet żartuję nieraz, że Pan Bóg dał nam nieszczęście, a teraz zastanawia się, jak pomóc. Z pomocą wysyła nam takich aniołów. Pomogły nam już setki, a może tysiące ludzi, i to w takich chwilach, w których bardzo tego potrzebowaliśmy. Kiedy nie spodziewamy się, wydaje się nam, że to już koniec, że już jest bardzo źle, nagle znajduje się jedna, druga, dziesiąta osoba, której nawet nie znamy. Cały czas widzę, że Pan Bóg ma pieczę nad nami, i proszę go o pomoc, bo sił nam brakuje i potrzeba nam ich coraz więcej – mówiła do kilkunastu tysięcy ludzi Krystyna Szkutnicka w świadectwie podczas uwielbieniowego koncertu Jednego Serca Jednego Ducha w Boże Ciało 2012 roku w Rzeszowie.

Zapoznajcie się bliżej z Pawłem. Zobaczycie, ile ten człowiek, poruszający tylko głową, ma w sobie dobrej energii, miłości i radości.

Spotkanie z Pawłem i jego mamą Krysią było jednym z najpiękniejszych w moim życiu. Paweł na wózku, całkowicie sparaliżowany, na respiratorze... uśmiechnięty i spokojny chwalił się, że rusza jeszcze głową, a mózg pracuje mu precyzyjnie i na 150 procent. Obok mama... dla mnie anioł. Od wielu lat walczy o życie syna, poświęca mu każdą chwilę i wkłada ogromną pracę w to, by Paweł ruszał chociaż jedną ręką - Anna Dymna, aktorka, założycielka i prezes Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko"

„Jestem pewien, że to Pan Bóg podsyła nam tych wszystkich ludzi. I że ta choroba też nie jest przypadkiem. Przytrafiła się akurat mnie, być może dlatego, że mam taką psychikę, iż jestem w stanie to wszystko znieść”. Jeśli młody człowiek, od kilkunastu lat przykuty do wózka, sparaliżowany czterokończynowo, mówi takie słowa, to znaczy, że już wygrał. Paweł Szkutnicki nie wygrał ze swoją chorobą, jakkolwiek jego stan jest dziś nieporównanie lepszy niż kiedyś, ale wygrał ze zwątpieniem, do którego – po ludzku sądząc – miałby prawo. Ta książka przywraca wiarę w człowieka - Roman Graczyk, dziennikarz, publicysta, członek Zarządu Stowarzyszenia „Krzysiek Pomaga Pomagać”

Książkę można kupić na stronie wydawnictwa eSPe: http://boskieksiążki.pl/product-pol-1071-CIERPIENIE-NAUCZYLO-MNIE-RADOSCI-Wszystkie-K2-Pawla-Szkutnickiego.html

Wystaw ocenę 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Ocena 0.00 (0 głosów)

 testin - agencja interaktywna

 

   Dołącz do nas i zapraszaj znajomych
Dzisiaj jest: 21 maja 2018 r.   |    Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Agata Sobocińska - Chodź do mnie

Czytaj więcej...

 Wiadomości

Inauguracyjny lot do Aten z Rzeszowa

Inauguracyjny lot do Aten z Rzeszowa

Linia lotnicza Ryanair 16 maja 2018 r. świętowała pierwszy lot z Rzeszowa do Aten. Połączenie jest nowością na sezon letni 2018 roku i będzie realizowane raz w tygodniu – w środę. …

Szansa dla niepełnosprawnych. RARR zaprasza na bezpłatne szkolenia i płatne staże

Szansa dla niepełnosprawnych. RARR zaprasza na bezpłatne szkolenia i płatne staże

Jeszcze do 15 czerwca 2018 r. osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać się do udziału w drugiej edycji projektu „Szansa na sukces”, który oferuje bezpłatne szkolenia zawodowe i płatne, …

RZEmiosło.IT już po raz drugi w Jasionce

RZEmiosło.IT już po raz drugi w Jasionce

Blisko 250 "mistrzów czystego kodu" spotka się 26.05.2018 r. w Parku Naukowo - Technologinczym Aeropolis w Jasionce, by w myśl zasad i wartości "software craftsmanship" szkolić się…

Reggae nad Wisłokiem 2018

Reggae nad Wisłokiem 2018

Rzeszowski Dom Kultury zaprasza na czwartą edycję imprezy „Reggae nad Wisłokiem”, która odbędzie się 2 czerwca 2018 roku w Rzeszowie. W programie Koncert Główny na rzeszowskich Bul…

Dzień dla rodzin w G2A Arena

Dzień dla rodzin w G2A Arena

Szkoła dla Rodziców, kino dla dzieci, pokazy mody damskiej i dziecięcej - to tylko niektóre z atrakcji, jakie zostały przygotowane w związku ze zbliżającymi się Targami Parents…

Akcji profilaktyczna  „Zdrowie na wiosnę”

Akcji profilaktyczna „Zdrowie na wiosnę”

Urząd Miejski w Tyczynie zaprasza mieszkańców miasta i okolic na bezpłatne badania w ramach akcji profilaktycznej „Zdrowie na wiosnę”. Podczas imprezy będzie można uzyskać między i…

    

 

Relacje z 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie w TVP3 Rzeszów

Relacje z 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie w TVP3 Rzeszów

W sobotę, 19 maja 2018 r. TVP3 Rzeszów zaprasza widzów na transmisję plenerowego koncertu inauguracyjnego 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. W tym roku będzie to opera Giuseppe V…

Wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych już otwarta

Wypożyczalnia rowerów rehabilitacyjnych już otwarta

W Zespole Szkół Specjalnych im. UNICEF, przy ul. Ofiar Katynia 1 w Rzeszowie została uruchomiona wypożyczalnia 3-kołowych rowerów rehabilitacyjnych. Bezpłatnie skorzystać z niej mo…

Kim jest Mistrz Gry? Jak zostać pogromcą smoków?

Kim jest Mistrz Gry? Jak zostać pogromcą smoków?

Jak przeżyć w wyobraźni niesamowite przygody i spotkać ciekawych ludzi, którzy mogą być kimkolwiek zechcą? Odpowiedzi na te pytania będzie można znaleźć podczas wydarzenia Erpegowy…

„Chodź do Mnie” - wyjątkowy teledysk i nowy singiel Agaty Sobocińskiej

„Chodź do Mnie” - wyjątkowy teledysk i nowy singiel Agaty Sobocińskiej

Rodząca się miłość to główny wątek ukazany w klipie Agaty Sobocińskiej. Historia pary nastolatków włóczącej się wieczorową porą po ulicach Rzeszowa w przepięknej scenerii klimatycz…

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

Czym zajmuje się agencja reklamowa?

Agencja reklamowa czyli opcja wprowadzenia na rynek marki lub produktu Szczelnie wypełniony podmiotami o zbliżonej specyfice do naszej firmy rynek może – niestety – skutecznie o…

Paweł Szkutnicki - polski Nick Vujicic?

Paweł Szkutnicki - polski Nick Vujicic?

Książka rzeszowskiego dziennikarza Jaromira Kwiatkowskiego „Cierpienie nauczyło mnie radości. Wszystkie K2 Pawła Szkutnickiego”, która ukazała się nakładem krakowskiego wydawnictwa…

Podwieczorek Miłosierdzia w Twoim domu?

Podwieczorek Miłosierdzia w Twoim domu?

Nasze gniazdko rodzinne to miejsce, w którym przebywamy, jemy, śpimy i spełniamy różne uczynki poprzez rozmowy, pocieszanie naszych bliskich w cierpieniach i problemach, ale także …

Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu

Podkarpacka Platforma Wsparcia Biznesu

Wiele firm potrzebuje wsparcia. Właśnie powstaje takie rozwiązanie w postaci Podkarpackiej Platformy Wsparcie Biznesu (PPWB). Zwłaszcza małe firmy będą mogły korzystać z tej platfo…

Nowi profesorowie Politechniki Rzeszowskiej

Nowi profesorowie Politechniki Rzeszowskiej

29 marca 2018 r. odbyło się posiedzenie Senatu Politechniki Rzeszowskiej, któremu przewodniczył rektor prof. Tadeusz Markowski. Podczas obrad wręczono gratulacje nauczycielom akade…

Powstaje Polska Izba Handlowa w USA

Powstaje Polska Izba Handlowa w USA

Dzisiaj tj. 4 marca 2018 r. po konferencji prasowej premiara polskiego rządu Mateusza Morawieckiego i ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce Paula W. Jonesa dowiadujemy się o utw…

  

 Poradniki

Kierowcy bez dowodu rejestracyjnego i OC już od czerwca

Kierowcy bez dowodu rejestracyjnego i OC już od czerwca

Już od 4 czerwca 2018 r. kierowcy nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego samochodu, ani ubezpieczenia OC. Sejm uchwalił nowe przepisy o ruchu drogowym. Dzięki 255 …

Ochroń swoje dane i pieniądze przed cyberatakiem

Ochroń swoje dane i pieniądze przed cyberatakiem

Ofiarą cyberataku można paść otwierając załączniki mailowe lub klikając na linki z niepewnego źródła. Brak odpowiednich zabezpieczeń może skutkować utratą danych, pieniędzy oraz za…

Oszustwa przez telefon - jak tego uniknąć

Oszustwa przez telefon - jak tego uniknąć

Nieuczciwość w swoich pomysłach zaskakuje coraz to nowymi pomysłami. Pomysły te pochodzą od złego. Celem są ludzie "naiwni" inaczej mówiąc bezmyślni, lekkomyślni i po prostu nie zd…

Jak sprawdzić punkty karne

Jak sprawdzić punkty karne

Punkty karne - odwieczna zmora kierowców, ale na swoje życzenie. Po wykroczeniu dostajemy mandat karny oraz do policyjnej bazy danych wpływa informacja o "przyznanych" punktach k…

Urząd skarbowy sam może nas rozliczyć

Urząd skarbowy sam może nas rozliczyć

Kolejne uproszczenia w rocznych rozliczeniach: PIT-WZ- Już od 15 marca br. składanie rocznych PIT-ów zostanie maksymalnie uproszczone.- Wystarczy złożyć on-line wniosek PIT-WZ, a u…

Jak uchronić się przed fałszywymi mailami

Jak uchronić się przed fałszywymi mailami

Uwaga na fałszywe e-maile na temat kontroli dochodów Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami, w których autor wiadomości informuje o „ukrywaniu dochodów” lub „wyz…

Nietypowe święta

21.05 - Światowy Dzień Rozwoju Kulturalnego, Dzień Kosmosu
22.05 - Dzień Praw Zwierząt, Dzień Pac-Mana, Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej
23.05 - Dzień Spedytora, Dzień Lśnienia Visty, Światowy Dzień Żółwia
24.05 - Dzień Cyrylicy, Europejski Dzień Parków Wodnych
25.05 - Dzień Stemplarza, Piwowara, Mleka, Ręcznika, Dzień Bezpiecznego Kierowcy
26.05 - Dzień Matki

Wybierz odpowiednią kategorię

 

Idea Portalu

Portal "Mój Rzeszów" spełnia podwójną rolę. Jego misją jest kreowanie pozytywnego wizerunku miasta Rzeszowa, firm i instytucji, a nawet osób indywidualnych, jak również jest typowym portalem miejskim w nowoczesnym wydaniu, jednak bez pogoni za szybką informacją. Podejmowane przez nas działania mają na celu podnoszenie jakości wizerunkowej w społeczeństwie. Możesz i Ty współtworzyć tę stronę. Jeśli znasz kogoś lub coś ciekawego w Rzeszowie - napisz do nas, a Twoje artykuły ukażą się na naszej stronie. Mój Rzeszów to także Twój Rzeszów.

Historia Rzeszowa

W czasach neolitu miało miejsce osadnictwo na terenie Rzeszowa. W 1591 r. wzniesiono ratusz miejski. 13 sierpnia 1769 r. pod Rzeszowem w rejonie dzielnicy Pobitno doszło do bitwy między konfederatami barskimi, a wojskami rosyjskimi. Wyzwolenie Rzeszowa spod okupacji hitlerowskiej nastąpiło 2 sierpnia 1944 r. W 1999 r. likwidacji uległy małe województwa i utworzone zostało województwo podkarpackie z siedzibą władz w Rzeszowie.

Prezydent Rzeszowa

Prezydentem Rzeszowa jest Tadeusz Ferenc (ur. 10 lutego 1940 r. w Rzeszowie). W 1975 r. ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie. W 1993 r. został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto". W latach 2001–2002 zasiadał w Sejmie IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD w okręgu rzeszowskim. 10 listopada 2002 r. utracił mandat poselski w związku z wyborem na urząd Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Poszukaj adresu w Rzeszowie

Wpisz adres w celu pokazania szukanego miejsca na mapie Google.
Przykładowy wpis może wyglądać następująco: Rzeszów Szopena 899
Pojawi się mapa z zaznaczeniem bloku nr. 899 przy ulicy Szopena w Rzeszowie.


Najnowszy film

Ćwiczenia z ratownictwa lodowego 2017 dla strażaków PSP i OSP
Ćwiczenia obejmowały część teoretyczną i praktyczną. W pierwszej części omawiane było indywidualne wyposażenie ratownika, sprzęt zabezpieczający i zasady BHP podczas działań na lodzie.

Komentarze, opinie, spostrzeżenia, księga gości

W naszym zespole zawsze mile widziani będą ludzie twórczy, uczciwi i wolni zawodowo. Możesz wykorzystać nasz portal dla siebie. Napisz i opisz swoje umiejętności, a wpiszemy Cię na odpowiednią listę. Jeśli jesteś fotografem, grafikiem komputerowym czy dziennikarzem - możesz współtworzyć nasz portal.

Logotypy naszych partnerów

Ładowanie mapy...

Kontakt

Adres mailowy redakcji

redakcja()mojrzeszow.plFacebook