Za to mnie nie wsadzą

Opublikowane przez Redaktor, 9.03.2014 r. o godz. 10:09

Za to mnie nie wsadzą

Więzienie i odbywanie kary kojarzy się z czymś, co jest następstwem tego, że ktoś popełnił zło i jest odizolowany od społeczeństwa w areszcie. Jaki to ma wpływ na jego resocjalizację, a jaki to ma sens dla pozostałej części społeczeństwa? Akcja „Za to mnie nie wsadzą” ma swój początek w roku 2013. W studiu Radia Rzeszów, kobiety odbywające karę w Areszcie Śledczym w Nisku nagrały płytę z bajkami dla swoich dzieci. Była to akcja „Bajki Niezapominajki”, a miało to miejsce rok wcześniej. Tak to się zaczęło, od rozmów do rozmów narodził się wspólny projekt Radia Rzeszów i podkarpackiej Służby Więziennej „Za to mnie nie wsadzą”. Projekt ten trafia do ludzkich serc bez zbędnej sensacji, bez wzbudzania negatywnych emocji. Raczej każda sytuacja, która opowiada o popełnianiu przestępstw ma podtekst pozytywnego spojrzenia na to, co myśli osadzony i jak może wpłynąć na innych, aby nie popełnili tego, co on zrobił. Poprzez audycje, które odbywać się będą na antenie Polskiego Radia w Rzeszowie można opowiadać ludziom o rzeczach, z których nie zdają sobie sprawy, jak również o tym, że nie trzeba od razu napadać na banki czy zabijać, by złamać prawo i trafić za więzienne mury. Prawo jest takie, a nie inne i jeśli świadomie go nie respektujemy – poniesiemy za to konsekwencje.

Jak czytamy w artykule ze strony http://www.zatomnieniewsadza.pl – „Pragniemy zwrócić uwagę słuchaczy, na przypadki przekroczeń prawa które generalnie nie wiążą się z odbywaniem kary w zakładzie karnym.  Często jednak niezapłacone grzywny, lekceważone prace społecznie użyteczne skutkują odbyciem kar zastępczych. To nie jest kwestia „absurdalnego” prawa – to najczęściej nasza własna wina”.

Temat, jak najbardziej na rzeczy, bo czy zastanawialiśmy się nad tym, że to właśnie my możemy kiedyś złamać prawo i pójść siedzieć (mówiąc kolokwialnie, ale jak najbardziej dosadnie i prawdziwie)? Na stronie www.zatomnieniewsadza.pl są bardzo ciekawe artykuły opowiadające prawdziwe historie oraz wypowiedzi nagrane przez dziennikarzy Radia Rzeszów.

Audycje będą emitowane w sześcioczęściowym cyklu.
Za to mnie nie wsadzą
– Błędy młodośći
– Mogłam odejść
– Tylko jedno piwo
– Jedna chwila, całe życie
– Eurosieroty

Nasze myślenie, że ‚za to mnie nie wsadzą’ okazuje się być złym myśleniem. W audycjach radiowych zapraszani goście, a którymi są osoby stykające się z sądownictwem, więziennictwem i ze ściganiem przestępców mówią o prawie, o jego przestrzeganiu i następstwach nieprzestrzegania reguł życia społecznego. Audycje te mają na celu uświadamianie nam, ludziom z pozoru uczciwym, że nie tak trudno jest popełnić wykroczenie, a nawet przestępstwo i znaleźć się za kratkami.

„...niewielka ilość alkoholu nie przeszkadza usiąść za kierownicą, a już na pewno za kierownicą roweru. Przecież jazda „po piwku” to już nie przestępstwo… Wszystko się zmienia gdy dochodzi do tragedii” .

Czy potrafimy powiedzieć „nie”? Co jesteśmy gotowi zrobić dla kolegów ze szkoły?

oprac. RRz
na podstawie: http://www.zatomnieniewsadza.pl

Dodaj komentarz