Zakup przyczepki samochodowej wydaje się prosty, jednak kiedy trzeba podjąć decyzję, w głowie pojawia się wiele znaków zapytania. Zastanawiasz się, jak dobrać model, który rzeczywiście sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Oto cztery kwestie, na które warto zwrócić uwagę.
Zakup przyczepki samochodowej wydaje się prosty, jednak kiedy trzeba podjąć decyzję, w głowie pojawia się wiele znaków zapytania. Zastanawiasz się, jak dobrać model, który rzeczywiście sprawdzi się w codziennym użytkowaniu? Oto cztery kwestie, na które warto zwrócić uwagę.
Spis treści
Sprawdź dopuszczalną masę całkowitą (DMC)
Zanim zaczniesz rozważać konkretne przyczepki samochodowe, zajrzyj do danych technicznych Twojego auta. Najważniejsza będzie informacja o maksymalnej dopuszczalnej masie przyczepy (DMC), jaką możesz ciągnąć. Znajdziesz ją w dowodzie rejestracyjnym pojazdu (pole O.1).
DMC przyczepy to suma masy własnej przyczepy wraz z przewożonym ładunkiem. Musi być ona zgodna z tym, co może holować Twój samochód. Inaczej nie wolno Ci nią jeździć. Przykładowo, jeśli DMC przyczepki samochodowej wynosi 750 kg, a Ty ciągniesz taką, której masa po załadowaniu wynosi 800 kg, to grozi Ci mandat oraz stwarzasz potencjalne niebezpieczeństwo na drodze (utrata przyczepności, problem z hamowaniem.
W kontekście DMC ważna jest też kategoria prawa jazdy. Przy standardowym prawie jazdy kategorii B możesz holować przyczepkę o DMC nieprzekraczającym 750 kg lub zestaw (samochód + przyczepka) do 3,5 tony. W przypadku przyczepek dedykowanych samochodom osobowym wybierane są przyczepki lekkie o DMC do 750 kg oraz modele dwuosiowe z hamulcem najazdowym o wyższych parametrach przeznaczone do przewozu cięższych ładunków.
Dobierz przyczepkę do rodzaju przewożonych ładunków
Zastanów się, co najczęściej będziesz przewozić. Niewielkie sprzęty domowe? A może materiały budowlane lub maszyny ogrodowe? Do codziennych zadań prawdopodobnie wystarczy mała przyczepka jednoosiowa.
Jeśli zależy Ci na większej ładowności, to prawdopodobnie lepiej sprawdzi się model dwuosiowy z solidną konstrukcją ramy. Niemniej istotne są długość i szerokość przestrzeni ładunkowej. W przypadku, gdy przewozisz np. materiały budowlane lub meble, to optymalna może się okazać przyczepka samochodowa o większych wymiarach i solidnej konstrukcji.
Dostosuj funkcje do indywidualnych potrzeb
Rodzaj przewożonych ładunków determinuje nie tylko konstrukcję czy typ przyczepy, ale też jej funkcje dodatkowe. Na rynku znajdziesz przyczepki samochodowe z możliwością kiprowania, co ułatwi rozładunek materiałów sypkich (żwir, piasek itp.). Dostępne są także modele z dodatkowymi uchwytami, dzięki którym jeszcze lepiej zabezpieczysz ładunek, zwiększając bezpieczeństwo w czasie jazdy.
Z kolei przyczepy bagażowe mają wyższe burty i można je wyposażyć w pomocne akcesoria: plandeki, stelaże, burty BIS, pokrywy itp. Producenci tacy jak Unitrailer oferują również przyczepy specjalistyczne przeznaczone do transportu np. motocykla albo quada.
Wybierz model, który można rozbudować
Wybierając przyczepkę, myśl perspektywicznie. Czy w przyszłości będziesz potrzebować wyższych burt? Stelaża pod plandekę? Najazdów do przewozu sprzętu?
Rozważ modele, które możesz rozbudować o dodatkowe elementy – od burt siatkowych po pokrowce przeciwdeszczowe. Dzięki temu nie będziesz zmuszony do kupowania nowej przyczepki za każdym razem, gdy zmienią się Twoje potrzeby. Pamiętaj, że taka inwestycja to coś więcej niż szybki zakup – to decyzja warunkująca komfort codziennej pracy i bezpieczeństwo transportu. Warto poświęcić chwilę na analizę parametrów technicznych i zastanowić się, jakich funkcji będziesz potrzebować nie tylko dziś, ale i w przyszłości.