Gdy zakiełkuje Ci w głowie pomysł, warto przeanalizować czy jest to dobry pomysł, na ile jest realny do zrealizowania oraz zweryfikować koszty jego wdrożenia plus ewentualne korzyści. Etapy postępowania są istotne w jakiej kolejności się odbywają i dotyczą każdej decyzji, zarówno błahych decyzji, jak również tak istotnych jak założenie sporu sądowego z bankiem w sprawie frankowej o unieważnienie kredytu w CHF.
Spis treści
Analiza podstaw, plusów i minusów sprawy frankowej
W przeciwieństwie do frankowiczów, którzy zakładali spory z bankami pięć czy dziesięć lat temu i ryzyko przegranej jak i koszty były zupełnie inne. Obecnie podjęcie decyzji o napisaniu pozwu można podjąć niemalże w ciemno. Rozsądnym jest przeliczyć kwoty potencjalnej nadpłaty, jak też zorientować się w kosztach sądowych, opłatach, czy cenie porady prawnej. Plusem zasadniczym jakim cechuje się unieważnienie umowy frankowej jest odfrankowienie, ale również uzyskanie zwrotu nienależnie pobranych środków pieniężnych. Suma zwrotu zależna jest od sumy kredytu i przede wszystkim ilości spłaconych rat, wartości wpłaconego kapitału wraz z odsetkami i opłatami. Jak wszystko również sprawa frankowa ma swoje słabe punkty i wady. Bez wątpienia wadą jest mimo wszystko długi termin oczekiwania na prawomocny wyrok sądu. Skrócenie postępowania przyspeiszyło terminy wokandy, jednak z uwagi na duże zainteresowanie wniesieniem pozwu i równie duża ilość frankowiczów terminy te nie są krótkie a mogą być odległe nawet do trzech miesięcy. Ponadto konieczna jest rozprawa sądowa wraz z przesłuchaniem, co wielu frankowiczów uważa nie tylko za stres.
Sporządzenie pozwu
Na etapie sporządzenia pozwu warto wykonać wnikliwą analizę prawną dokumentów kredytowych, które powinny już wtedy wykazać abuzywność umowy, argumenty na bazie których frankowicz zaskarża kredyt. Tym samym aby zacząć sprawę o unieważnienie kredytu należy rozpocząć postępowanie od sprawdzenia ile można korzystać na unieważnieniu poprzez kalkulator frankowy. Jeśli nas to satysfakcjonuje, wówczas należy sprawdzić przesłanki pozytywne unieważnienia oraz ewentualne negatywne, czemu służy analiza prawna umowy kredytowej. Kolejno gdy już wiemy co zyskamy na unieważnieniu i że nasz kredyt się do niego kwalifikuje oraz wiemy na jakiej podstawie należy sporządzić pozew do sądu. Zachowując tę kolejność napisanie pozwu nie powinno być trudne, zwłaszcza że mając stosowną wiedzę o sprawach frankowych skorzystać można z dostępnych online wzorów i poradników. Następny krok to opłacenie pozwy i jego przekazanie do sądu oraz oczekiwanie na termin rozprawy.
Rozprawa i uprawomocnienie się wyroku
Etapem decydującym w sprawie frankowej jest rozprawa podczas której analizowane są przedstawione przez frankowicza dowody, jak i dokonuje się przesłuchania stron postępowania. Sąd może wydać wyrok od razu na pierwszej rozprawie jeśli argumenty nie budzą wątpliwości bądź też żądać przesłuchania świadków czy opinii biegłego celem uzupełnienia postępowania. Aby uzyskać zwrot nadpłaty konieczny jest upływ czasu w jakim wyrok się uprawomocni. Rozliczenie kredytu unieważnionego to ostatni etap kończący sprawę frankową.