Elektrociepłownia Rzeszów


Elektrociepłownia Rzeszów to kluczowy producent energii cieplnej oraz elektrycznej dla mieszkańców Rzeszowa oraz jego okolic. Zakład ten został zbudowany w latach 1976–1983, a obecnie stanowi ważny element miejskiej infrastruktury energetycznej.

Warto zaznaczyć, że elektrociepłownia ta jest częścią Grupy PGE, co podkreśla jej istotną rolę w dostarczaniu energii w regionie.

Historia

Historia rozwoju elektrociepłowni na terenie Rzeszowa sięga lat 70. XX wieku, kiedy to rozpoczęła się budowa pierwszego etapu. W latach 1976–1983 zrealizowano projekt, który obejmował położenie fundamentów pod nowoczesną strukturę. Powstały cztery kotły WR-25, które połączono z niezbędną infrastrukturą, przygotowując grunt pod dalszy rozwój elektrociepłowni. Inwestorem tego etapu była Wojewódzka Dyrekcja Rozbudowy Miast i Osiedli Wiejskich w Rzeszowie, odpowiedzialna za nadzorowanie całego procesu, a zadanie wykonawcze powierzono przedsiębiorstwu „ENERGOPRZEM” z Krakowa. Od momentu uruchomienia, elektrociepłownia pokrywała aż 27% zapotrzebowania energetycznego Rzeszowa.

W 1983 roku rozpoczęto kolejny etap rozbudowy, który trwał do 1988 roku. W jego ramach powstały dwa kotły WP-120 o całkowitej mocy cieplnej wynoszącej 280 MW, a także niezbędne obiekty pomocnicze, takie jak stacje pomp oraz ujęcia wody z rzeki Wisłok. Ważnym elementem tej fazy budowy była również stacja elektroenergetyczna 110/15/6 kV „Rzeszów Staromieście”. Warto dodać, że po przejęciu tych obiektów przez Rzeszowski Zakład Energetyczny, kontynuowano prace nad systemem ciepłowniczym, zapewniając jego dalszy rozwój.

W zamyśle planowano także budowę dwóch bloków BC-50, które miały funkcjonować w systemie skojarzonej produkcji energii elektrycznej i cieplnej, jednakże zmiany polityczne oraz trudna sytuacja gospodarcza po 1989 roku uniemożliwiły realizację tych ambitnych projektów. Historia elektrociepłowni przybrała nowy obrót w 1994 roku, kiedy wydzielono ją ze struktur Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego.

1 stycznia 1997 roku miała miejsce transformacja elektrociepłowni w spółkę akcyjną. Przełomowe decyzje z połowy lat 90. XX wieku dały impuls do dalszej rozbudowy tego ważnego obiektu. 26 maja 2003 roku oddano do użytku nowoczesny blok gazowo-parowy BGP-100, który wprowadził nowe standardy produkcji energii, opierając się na gazie ziemnym oraz technologiach przyjaznych dla środowiska. Od 1 lipca 2003 roku blok ten stał się podstawą komercyjnej działalności elektrociepłowni, która dostarczała do miejskiego systemu ciepłowniczego powyżej 65% całkowitej ilości ciepła.

Z dniem 9 maja 2007 roku elektrociepłownia Rzeszów weszła w skład Polskiej Grupy Energetycznej SA, a od 18 czerwca 2008 roku funkcjonowała pod nową nazwą: PGE Elektrociepłownia Rzeszów S.A. W ramach działań konsolidacyjnych Grupy Kapitałowej PGE, od 1 września 2010 roku, elektrociepłownia stała się oddziałem spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. z siedzibą w Bełchatowie.

Na koniec, 24 października 2014 roku, uruchomiono nowy blok kogeneracyjny, korzystający z technologii silników spalinowych tłokowych zasilanych gazem ziemnym. Ma on całkowitą moc elektryczną wynoszącą ok. 29 MWe oraz moc cieplną 27 MWt. Z inwestycją tą współpracowała firma Introl SA z Katowic, a wartość tego projektu wyniosła 110 mln netto. W wyniku integracji aktywów ciepłowniczych w Grupie Kapitałowej PGE, 1 stycznia 2019 roku, dokonano przeniesienia 6 elektrociepłowni do PGE Energia Ciepła, a sama elektrownia Rzeszów zyskała nową nazwę: PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie.

Klub Sportowy Elektrociepłownia Rzeszów

W obrębie elektrociepłowni funkcjonują zróżnicowane sekcje sportowe, w tym siatkówka oraz żeglarstwo. W przeszłości istniała również sekcja piłki nożnej.

W roku 1997 piłkarski zespół Elektrociepłownia Rzeszów zadebiutował w rozgrywkach ligowych, przystępując do klasy C. W 2005 roku drużyna zdobyła awans do rozgrywek IV ligi. W sezonie 2005/06 zespół konkurował w 4. lidze podkarpackiej, stając w szranki z takimi rywalami jak Resovia i Stal Mielec.

Po pewnym czasie piłkarze drużyny zaczęli występować w rozgrywkach klasy okręgowej. Niestety, w związku z wieściami o kontrowersyjnych działaniach związanych z aferą korupcyjną, w której byli zamieszani przedstawiciele klubu, zakład zaprzestał sponsorowania drużyny od dnia 30 czerwca 2008.

Z powodu tych wydarzeń, klub piłkarski został zmuszony do zmiany nazwy.

Przypisy

  1. Rzeszowskie kluby piłkarskie to nie tylko Stal, Resovia czy Korona [online] [dostęp 30.05.2020 r.]
  2. Piłka nożna EC Rzeszów straciła sponsora [online] [dostęp 30.05.2020 r.]
  3. PGE Energia Ciepła S.A. Oddział Elektrociepłownia w Rzeszowie [online], pgeenergiaciepla.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  4. Oddział Elektrociepłownia Rzeszów z większą mocą [online], pgegiek.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  5. Integracja aktywów ciepłowniczych [online], pgeenergiaciepla.pl [dostęp 25.02.2020 r.]
  6. Historia Elektrociepłowni. [dostęp 07.06.2014 r.]

Oceń: Elektrociepłownia Rzeszów

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:23