Miłocin (Rzeszów)


Miłocin to interesująca część Rzeszowa, która pełni rolę umownej dzielnicy miasta. Geograficznie dzielnica ta jest podzielona na dwie jednostki pomocnicze, które są osiedlami: Osiedle Miłocin oraz Osiedle Miłocin – św. Huberta.

Położony w północnej części Rzeszowa, Miłocin zajmuje obszar o powierzchni przekraczającej 2,2 km² i jest domem dla około 2 tysięcy mieszkańców. W północnym rejonie tej dzielnicy, na północ od linii kolejowej Kijów-Lipsk, znajduje się Osiedle Miłocin – św. Huberta, które charakteryzuje się typową dla przedmieść zabudową jednorodzinną. Zauważalny jest również rozwój nowych zespołów domów jednorodzinnych oraz osiedli szeregówek, co wskazuje na wzrastającą atrakcyjność tego obszaru.

Dodatkowo, Miłocin jest siedzibą parafii św. Huberta, która należy do dekanatu Rzeszów Fara, w obrębie diecezji rzeszowskiej. Jest to ważny punkt na mapie lokalnej społeczności, gromadzący mieszkańców wokół działań religijnych i społecznych.

Włączanie do Rzeszowa

W 1971 roku miała miejsce istotna zmiana w granicach Rzeszowa, w ramach której dokonano wymiany gruntów z wsią Miłocin. Efektem tej regulacji było włączenie do miasta niewielkiej enklawy, której położenie znajdowało się w okolicy ul. Borowej.

Rok 1977 przyniósł kolejną zmianę, podczas której do Rzeszowa dołączono fragment wsi o powierzchni 29 ha. Teren ten zlokalizowany był w pobliżu obecnej ul. Ślusarczyka, gdzie następnie powstało Osiedle Baranówka IV B.

Na początku 2010 roku, dokładnie 1 stycznia, Rzeszów znów zwiększył swoje granice, włączając tereny Osiedla Miłocin, które rozciągało się na 124,20 ha. Obszar ten został zagospodarowany zabudową jednorodzinną i szeregową, a najnowsze ulice osiedla przyjęły nazwy inspirowane ziołami – na przykład ul. Miętowa, Laurowa oraz Waniliowa. W skład Osiedla należy również dawna szkoła rolnicza, pochodząca z fundacji rzeszowianina Jana Towarnickiego z 1905 roku, znana dziś jako Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości, a także jedna z czołowych uczelni Rzeszowa – Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna. Południowa część Miłocina, dołączona do Rzeszowa, składała się z budynków mieszkalnych wzniesionych w latach 80. i 90. XX stulecia, tworząc zwartą, miejską zabudowę. Miejsce to, usytuowane na granicy rzeszowskiej dzielnicy Baranówka, funkcjonalnie integrowało obie lokalizacje. Na terenie Osiedla Miłocin znajdują się również wizytówki architektury, takie jak zabytkowy park z chronionymi gatunkami drzew.

Z kolei w 2019 roku, do końca grudnia 2018 roku, północna część tej dzielnicy ciągle była samodzielną podmiejską wsią, przynależącą administracyjnie do gminy Głogów Małopolski. Z dniem 1 stycznia 2019 roku pełna powierzchnia Miłocina została oficjalnie włączona do Rzeszowa, tworząc nowe Osiedle Miłocin – św. Huberta. Na jego terenie występuje zabytkowa kaplica św. Huberta, wzniesiona z fundacji rodu Lubomirskich, którzy w przeszłości byli właścicielami Rzeszowa oraz obszaru Miłocina.

Przypisy

  1. GUS: Ludność – struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r. [dostęp 24.02.2018 r.]
  2. Rozporządzenie w sprawie zmian w podziale administracyjnych z dniem 1.01.2019 (Dz.U. z 2018 r. poz. 1456).
  3. a b TERYT (Krajowy Rejestr Urzędowego Podziału Terytorialnego Kraju). Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 18.11.2015 r.]
  4. Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200).
  5. Dz.U. z 2009 r. nr 120, poz. 1000
  6. Dz.U. z 1977 r. nr 2, poz. 12

Oceń: Miłocin (Rzeszów)

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:18