Ignacy Schaitter to postać, która pozostawiła istotny ślad w historii Polski. Urodził się 18 grudnia 1805 roku w Rzeszowie, gdzie również spędził swoje życie. Zmarł 28 grudnia 1885 roku, kończąc swój żywot w rodzinnym mieście.
Był człowiekiem wielu talentów, działającym nie tylko jako kupiec, ale także jako społecznik, który angażował się w życie lokalnej społeczności, oraz przyrodnik-fizjograf, który badał otaczającą go przyrodę i prowadził obserwacje przyrodnicze.
Życiorys
Ignacy Schaitter przyszedł na świat 18 grudnia 1805 roku w Rzeszowie, w rodzinie Tomasza oraz jego żony Karoliny, z domu Holzer. Miał rodzeństwo – siostrę Matyldę oraz brata Ferdynanda.
Swoją edukację rozpoczął w szkole powszechnej w Krośnie, a następnie kontynuował naukę w gimnazjum realnym we Lwowie. W okresie od 1822 do 1825 roku odbył praktyki w zawodzie kupca w firmie Keila, Flacha i Bayera, co przygotowało go do późniejszej kariery.
Po powrocie do Rzeszowa w 1825 roku, wspólnie z ojcem założył sklep wielobranżowy, przekształcony później w spółkę o nazwie „Tomasz Schaitter i Syn. Sklep towarów korzennych, żelaznych i farb”. W 1835 roku spółka została rozwiązana, co nie przeszkodziło Ignacemu kontynuować działalność kupiecką na własny rachunek. W niedługim czasie potrafił podwoić zyski swojego przedsiębiorstwa, a także rozbudować sieć współpracy z trzystoma dostawcami z różnych zakątków Europy. Dzięki jego zaangażowaniu, udało się również doprowadzić do budowy linii kolejowej z Krakowa do Lwowa z przejazdem przez Rzeszów.
Oprócz działalności handlowej, był również aktywnym uczestnikiem życia społecznego w Rzeszowie. W latach 1856-1860 pełnił funkcję przewodniczącego rzeszowskiego Gremium Kupieckiego. Ponadto kierował oddziałem rzeszowskiej Pierwszej Austriackiej Kasy Oszczędności Zjednoczonych Powszechnych Zakładów Zaopatrzenia w Wiedniu w okresie od 1838 do 1851 roku oraz był prezesem wydziału Kasy Oszczędności w Rzeszowie.
Przez trzydzieści lat zasiadał w radzie miasta Rzeszowa. W 1858 roku należał do grona założycieli Towarzystwa Strzeleckiego w tym mieście. Angażował się również w działania Komitetu Opieki nad Cmentarzem Katolickim oraz Stowarzyszenia Profesjonalistów i Przemysłowców w Rzeszowie, które powstało w 1879 roku. W latach 1875-1883 był członkiem Rady Nadzorczej Towarzystwa Zaliczkowego i Kredytowego, a w latach 1878-1879 pełnił funkcję jej prezesa.
W 1875 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Rzeszowa, co stanowiło docenienie jego wkładu w rozwój społeczności lokalnej. Poza pracą zawodową, Ignacy Schaitter interesował się również naukami przyrodniczymi; od 1848 roku systematycznie zbierał okazów przyrodniczych. W ciągu czterdziestu lat udało mu się zgromadzić ponad 23 tysiące eksponatów, w tym przeszło tysiąc okazów ptaków. Część swoich zbiorów, w tym insekty, podarował szkole ludowej w Kolbuszowej. Zbiory ptaków oraz motyli przekazał do C.K. Seminarium Nauczycielskiego w Rzeszowie, a w 1889 roku część z nich sprzedano gimnazjum jezuickiemu w Chyrowie.
Był członkiem wiedeńskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych oraz należał do Towarzystw Tatrzańskiego i Zoologiczno-Botanicznego w Wiedniu oraz do Komisji Fizjograficznej Towarzystwa Naukowego Krakowskiego.
W 1829 roku zawarł związek małżeński z Gabrielą Praschill, z którą miał czworo dzieci: Ludwika, Elwirę, Georginię oraz Juliusza. Ignacy Schaitter zmarł w Rzeszowie 28 grudnia 1885 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w tym mieście.
Pozostali ludzie w kategorii "Przedsiębiorczość i ekonomia":
Paweł Świeboda | Franciszek Moskwa | Adam Góral | Władysław SzaynokOceń: Ignacy Schaitter