Zbigniew Vogel, znany polski inżynier, urodził się 10 sierpnia 1924 roku w Rzeszowie i zmarł 8 stycznia 2005 roku w Opolu. Był wybitnym specjalistą w dziedzinie budowy oraz eksploatacji maszyn, koncentrującym się na obróbce skrawaniem oraz technologii maszynowej.
Vogel uzyskał tytuł doktora nauk technicznych i przez wiele lat pełnił funkcję nauczyciela akademickiego, związując swoje życie zawodowe z różnymi uczelniami technicznymi, w tym z instytucjami w Gliwicach i Opolu. Jako pierwszy prorektor w historii Wyższej Szkoły Inżynieryjnej w Opolu, przyczynił się do rozwoju nauk inżynieryjnych w regionie.
Życiorys
Urodziny Zbigniewa Vogla miały miejsce w 1924 roku w Rzeszowie, a jego wczesna edukacja obejmowała szkołę powszechną oraz dwie klasy gimnazjum, które ukończył przed wybuchem II wojny światowej w 1939 roku. Aby uniknąć deportacji do Niemiec, podjął pracę jako fizyczny. Po zakończeniu konfliktu dokończył naukę w szkole średniej, a w 1946 roku zdał egzamin dojrzałości. Następnie związał swoje życie zawodowe z Politechniką Śląską w Gliwicach, gdzie rozpoczął studia na Wydziale Mechanicznym, które zakończył w 1951 roku, uzyskując dyplom magistra inżyniera mechaniki w specjalności technologia maszyn.
Jeszcze jako student związał się z Katedrą Obróbki Skrawaniem Politechniki Śląskiej, w której to pracował aż do 1967 roku. Wówczas to został skierowany służbowo do Wyższej Szkoły Inżynierskiej w Opolu. W międzyczasie, w 1966 roku, uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a dwa lata później objął stanowisko docenta. Przez wiele lat pełnił kluczową rolę w rozwoju Zakładu Technologii Maszyn, który zorganizował jako nową jednostkę, kierując nią aż do 1992 roku.
Vogel był mentorem wielu inżynierów technologów i promował trzy rozprawy doktorskie swoich współpracowników. W uznaniu jego umiejętności organizacyjnych i dydaktycznych, doc. Rościsław Oniszczyk, ówczesny rektor, powierzył mu w 1968 roku ważną rolę prorektora, którą pełnił do 1975 roku. Później zasiadał w kierownictwie Wydziału Mechanicznego WSI, a w 1981 roku ponownie objął stanowisko prorektora, które sprawował do 1987 roku. W latach 1990–1993 był prodziekanem Wydziału Mechanicznego WSI, a w 1993 roku przeszedł na emeryturę.
W trakcie swojej kariery zawodowej Zbigniew Vogel aktywnie współpracował z Naczelną Organizacją Techniczną w Opolu, gdzie zajmował stanowisko zastępcy przewodniczącego Rady Wojewódzkiej Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich. Nie związał się z żadną partyjną organizacją polityczną. W 1981 roku był jednym z założycieli Klubu Inteligencji Katolickiej w Opolu, który był nieprzychylnie traktowany przez ówczesne władze komunistyczne.
Jego osiągnięcia w dziedzinie nauki i dydaktyki zostały docenione licznymi nagrodami, wyróżnieniami oraz odznaczeniami, w tym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Po długiej chorobie zmarł 8 stycznia 2005 roku w Opolu.
Przypisy
- Dr Zbigniew Vogel, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.04.2012 r.]
- oprac. M.Proskórnicki: Klub Inteligencji Katolickiej w Opolu. [dostęp 08.05.2012 r.]
- Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej, Nr 5 (130), styczeń 2005, s. 21.
- Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej, Nr 5 (130), styczeń 2005, s. 19.
- Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej, Nr 4 (67), grudzień 1997 r., s. 12.
- Wiadomości Uczelniane Politechniki Opolskiej, Nr 4 (67), grudzień 1997 r., s. 11.
Pozostali ludzie w kategorii "Inżynieria i technologie":
Stanisław Rybicki (inżynier) | Jerzy Mokrzyński | Ryszard Pełka | Stanisław Kuś (profesor nauk technicznych) | Krzysztof Kubiak (1956–2020)Oceń: Zbigniew Vogel