Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie to intrygująca placówka, która znajduje się w sercu Rzeszowa, w przestrzeniach dawnych hal produkcyjnych szkolnej mleczarni mieszczącej się na terenie Zespołu Szkół Spożywczych im. Tadeusza Rylskiego przy ulicy Warszawskiej 20. Muzeum to jest częścią miejskiej struktury organizacyjnej, a jego działalność wspierana jest przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich z siedzibą w Warszawie.
Rzeszowski Zespół Szkół Spożywczych, w którego wnętrzach działa muzeum, ma swoje korzenie w Krajowej Szkole Mleczarskiej, która została założona w 1903 roku. Pomysł zgromadzenia zbiorów związanych z mleczarstwem natomiast powstał w okresie powojennym XX wieku. Pierwsza wystawa, która miała na celu zaprezentowanie tej tematyki, odbyła się w 1953 roku z okazji pięćdziesięciolecia istnienia szkoły. Po dwudziestu latach, w 1974 roku, otwarto Szkolną Izbę Pamięci, która zawierała część zbiorów stanowiących dzisiaj muzeum. Inicjatywa ta była realizowana dzięki staraniom ówczesnego dyrektora, Jana Łabaja, który z racji stulecia spółdzielczości mleczarskiej w Polsce zajął się organizacją Muzeum Spółdzielczości i Szkolnictwa Mleczarskiego.
Sukces tej inicjatywy zamknął się w 1986 roku, a już w maju 1988 roku muzeum udostępniło zwiedzającym wystawę urządzeń oraz maszyn mleczarskich, co było wielkim krokiem w historii tej placówki.
Co ciekawe, eksponaty muzeum obejmują różnorodne fragmenty historii mleczarstwa, w tym:
- urządzenia i maszyny mleczarskie, z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z końca XIX wieku, w które wchodzą wirówki do mleka, pompy, pasteryzatory oraz urządzenia serowarskie, takie jak drewniane formy i prasy do serów, maselnice, konwie, nalewarki oraz różne mierniki i urządzenia laboratoryjne,
- wystawę obrazującą historię mleczarstwa w Galicji, na której znajdują się dokumenty, księgi handlowe, podręczniki mleczarstwa, broszury oraz czasopisma,
- wystawę poświęconą historii szkoły oraz jej patronowi, Tadeuszowi Rylskiemu, w skład której wchodzą dawne dokumenty, tabla (w tym najstarsze z 1927 roku), kroniki szkolne, medale oraz odznaczenia.
Dodatkowo, w muzeum można zobaczyć samochód Audi z 1939 roku, który został przekształcony w celach dydaktycznych. Zwiedzanie muzeum możliwe jest jedynie po uzgodnieniu z dyrekcją szkoły, co dodaje wyjątkowego charakteru tej placówce.
Przypisy
- Instytucje kultury miasta Rzeszowa. www.kultura.erzeszow.pl. [dostęp 24.03.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie | Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie | Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie | Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie | Galeria Fotografii Miasta Rzeszowa | Muzeum Okręgowe w Rzeszowie | Muzeum Dobranocek w RzeszowieOceń: Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie