Muzeum Okręgowe w Rzeszowie to ważna instytucja kultury, która pełni funkcję regionalnego muzeum w stolicy Podkarpacia.
Znajduje się w Rzeszowie i odgrywa istotną rolę w ochronie, promocji oraz prezentacji lokalnego dziedzictwa kulturowego, przybliżając odwiedzającym bogactwo historii i sztuki regionu.
Historia
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie ma bogatą i interesującą historię, sięgającą aż do roku 1935, gdy to zostało założone. Do dnia dzisiejszego, instytucja ta może poszczycić się gromadzeniem ponad 240 000 eksponatów, co czyni ją jednym z ważniejszych ośrodków kultury w regionie. Muzeum posiada wydzielony oddział etnograficzny, a także dwie dodatkowe placówki: Muzeum Etnograficzne oraz Muzeum Historii Miasta. Ostatnie z wymienionych miejsc zachwyca Podziemną Trasą Turystyczną, zlokalizowaną pod rynkiem, oraz stałą wystawą, której eksponaty datowane są od XIV wieku aż do czasów II wojny światowej.
Dodatkowo, Muzeum Okręgowe w Rzeszowie dysponuje Muzeum Biograficznym Juliana Przybosia, usytuowanym w Gwoźnicy Dolnej. Gmach główny, w którym mieści się muzeum, jest niegdyś klasztorem konwentu Pijarów, pochodzącym z lat 1655-1784. Budynek ten zbudowano w latach 1644-1649 z rąk Jana Cangera, a jego rozbudowa miała miejsce w latach 1695-1708, według projektu znanego architekta Tylmana z Gameren. Fasada budynku ma styl późnobarokowy.
Po kasacji zakonu, budowla ta przekształcona została na cele świeckie, a od 1954 roku pełni funkcję siedziby muzeum. W jej wnętrzach znajdują się działy: Archeologii, Sztuki oraz Historii, a także Biblioteka, Administracja i Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki. Wśród cennych zbiorów, szczególnie wyróżnia się „Galeria rodziny Dąbskich”, podarowana miastu, chociaż o niektóre obrazy wystąpiło również Ossolineum. Co więcej, w 2015 roku, kolekcjoner Jan Partyka przekazał do muzeum swoją wyjątkową kolekcję militariów, stworzoną pod tytułem „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”. Ekspozycja ta przedstawia różne etapy walki o niepodległość, a wśród zgromadzonych przedmiotów można znaleźć wiele interesujących pamiątek, takich jak: odznaczenia, odznaki pamiątkowe, emblematy oraz imienne pamiątki po żołnierzach, którzy walczyli o Polskę. Oprócz tego, w kolekcji znajduje się również wyposażenie, broń oraz mundury z tamtych czasów.
Muzeum Okręgowe w Rzeszowie zostało uhonorowane odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. W holu wejściowym placówki znajdują się tablice, które honorują darczyńców wspierających muzeum. W szczególności wymienić należy Franciszka Moskwę z 2007 roku oraz Jana Partykę z 2015 roku, którzy przyczynili się do jego rozwoju i działalności.
Literatura
Wszystkie zamieszczone informacje obejmują interesujące prace dotyczące sztuki i historii.
– Lech Brusiewicz, Tomasz F. de Rosset, Uwagi o tzw. Galerii Dąmbskich w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie [w:] Acta Universitatis Nicolai Copernici. Zabytkoznawstwo i Konserwatorstwo, 1998, z. 29, s. 89-116 [1]
Przypisy
- Odznaka Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego. bip.podkarpackie.pl. [dostęp 15.12.2017 r.]
- SOLVEO SoftwareS.S. Solutions SOLVEO SoftwareS.S., Serwis informacyjny UM Rzeszów - Budynek Muzeum Okręgowego [online], www.rzeszow.pl [dostęp 20.02.2016 r.]
- Rzeszów > Ossolineum nie rezygnuje z kolekcji Dąmbskich [online], nowiny24.pl/, 04.05.2007 r. [dostęp 09.03.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Muzea":
Muzeum Dobranocek w Rzeszowie | Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie | Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie | Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie | Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie | Muzeum Energetyki Podkarpackiej w Rzeszowie | Galeria Fotografii Miasta RzeszowaOceń: Muzeum Okręgowe w Rzeszowie