Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie


W Rzeszowie znajduje się wyjątkowa atrakcja turystyczna – Podziemna Trasa Turystyczna "Rzeszowskie Piwnice". To niezwykłe miejsce obejmuje zespół historycznych miejskich piwnic, które zostały przekształcone w trasę turystyczną. Znajduje się ono pod staromiejskim Rynkiem, co czyni je jeszcze bardziej atrakcyjnym dla zwiedzających.

Wejście do podziemi znajduje się przy rzeszowskim Ratuszu, na ulicy Rynek 26. Natomiast wyjście ulokowane jest przy Rynku 12, od strony ulicy Baldachówka. Zarządzaniem trasą zajmuje się obecnie Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie. Długość trasy wynosi dokładnie 396 metrów.

Dzieje tej niezwykłej trasy sięgają lat 90. XX wieku, kiedy to w 1994 roku podjęto decyzję o jej utworzeniu. Co ciekawe, idee o powołaniu takiego miejsca sięgają już lat 80. XX stulecia. Wcześniej, w latach 60. i 70. XX wieku, w rzeszowskich piwnicach prowadzone były prace konserwatorskie przez specjalistów z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Natomiast prace górnicze, mające na celu połączenie podziemnych pomieszczeń, rozpoczęto dopiero w 2000 roku. Już w kwietniu 2001 roku trasa została udostępniona dla pierwszych zwiedzających, a jej długość wynosiła wówczas 213 metrów.

Początkowo trasa wiodła przez 34 pomieszczenia, z wejściem przy Rynku 12 oraz wyjściem przy Rynku 19, w sąsiedztwie Domu Polonii. Administratorem trasy było wówczas Muzeum Okręgowe w Rzeszowie. W 2004 roku podjęto decyzję o dalszej rozbudowie i realizacji II etapu budowy trasy. W wyniku prowadzonych prac w latach 2005-2007 trasa wydłużyła się o kolejne 156 metrów, a ponowne jej otwarcie miało miejsce w grudniu 2007 roku.

Aktualnie trasa składa się z 40 połączonych pomieszczeń, ulokowanych na trzech kondygnacjach, na głębokości wahającej się od 0,5 do 10 metrów pod powierzchnią Rynku. W jej skład wchodzą piwnice datowane na okres od XIV do XVIII wieku. Trasa prowadzi pod główną płytą Rynku oraz pod kamienicami nr 11, 12, 13, 14, 19, 20, 21 oraz nieistniejącymi obecnie 28 i 29. Wśród dostępnych pomieszczeń wymienia się m.in. Piwnice Bławatników, Gruba Kochanowicza, Piwnica Rzeszowskich, Trakt Lubomirskich, Drogę Kupców, Piwnicę Miodową oraz Lochy Tatarskie, które stanowią najwęższe miejsce na trasie (70 cm).

W podziemiach urządzono niezwykle interesującą ekspozycję historyczno-edukacyjną, w której prezentowane są repliki zbroi rycerskich, różnorodna broń, dawna ceramika użytkowa oraz przedmioty codziennego użytku. W Korytarzu Herbowym można z kolei podziwiać herby dawnych właścicieli miasta, ziem i województw, w których Rzeszów się znajdował, w tym również herb samego miasta.

Trasa turystyczna jest otwarta przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków oraz dni świątecznych. Wstęp na trasę jest płatny, a zwiedzanie odbywa się w grupach, z udziałem przewodnika.


Oceń: Podziemna Trasa Turystyczna w Rzeszowie

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:12