Osiedle Krakowska-Południe (Rzeszów)


Osiedle Krakowska–Południe to jedno z istotnych miejsc w Rzeszowie, noszące numer XXIII. W roku 2016 osiedle miało 7542 mieszkańców, a według danych z 10 maja 2019 roku liczba ta wzrosła do 7625 osób. Jeszcze w październiku 2019 roku odnotowano spadek do 7537 mieszkańców. Warto wspomnieć, że przed 11 czerwca 1991 roku osiedle funkcjonowało pod oficjalną nazwą Krajowej Rady Narodowej.

Jego powstanie sięga lat 80. XX wieku, kiedy na falistych terenach wschodniej Przybyszówki zbudowano zespół bloków mieszkalnych, w tym zarówno 11-kondygnacyjne, jak i 5-kondygnacyjne budynki wykonane z tzw. wielkiej płyty. Osiedle znajduje się na terenach, które wcześniej były używane jako poligon wojskowy, a jego lokalizacja na południowej stronie ulicy Krakowskiej zapewnia mu dobrą widoczność w kontekście komunikacyjnym.

Na obszarze osiedla mieszkańcy mogą korzystać z różnorodnych udogodnień, takich jak m.in. Szkoła Podstawowa nr 28 oraz Gimnazjum nr 5, przy którym znajduje się przyległa Kryta Pływalnia Karpik. Nieopodal znajduje się także kościół, parafia pw. Świętej Rodziny, a także Osiedlowy Dom Kultury “KRAK”, jak również szereg drobnych sklepów. Na przełomie XX i XXI wieku nastąpiła znaczna rozbudowa, kiedy to wybudowano kilka nowych bloków mieszkalnych oraz nieliczne domy i szeregówki.

Osiedle Krakowska–Południe jest obecnie najmłodszym osiedlem Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, kompleks ten obejmuje 2696 mieszkań. W skład osiedla wchodzą liczne ulice, takie jak ul. Solarza, Stojałowskiego, Pleśniarowicza, Zbyszewskiego, Lewakowskiego, Rataja oraz Kotuli. Osiedle sąsiaduje z ulicami: Krakowską, Kotuli, Wiktora oraz Witosa, co zapewnia znakomite skomunikowanie jego mieszkańców z innymi dzielnicami miasta.

Położenie osiedla przy ruchliwych ulicach, w tym południowej obwodnicy Rzeszowa oraz bliskość centrum miasta, umożliwia łatwy dostęp do wielu linii autobusowych. Dodatkowo, w bezpośrednim sąsiedztwie osiedla usytuowane jest rondo im. rotmistrza Witolda Pileckiego. W pobliżu osiedla znajduje się także stadionCWKS Resovia, co stanowi dodatkowy atut tej lokalizacji.

Przypisy

  1. Serwis informacyjny UM Rzeszów – Ilość mieszkańców na poszczególnych osiedlach. [dostęp 31.10.2019 r.]
  2. RSMR. Rzeszów RSMR., RSM Rzeszów - KRAKOWSKA - POŁUDNIE [online], rsm.rzeszow.pl [dostęp 20.02.2016 r.]
  3. Podkarpacki portal informacyjny InfoRes [online], infores.pl [dostęp 20.02.2016 r.]
  4. Uchwała Nr XLVI/897/2013 w sprawie granic osiedli miasta Rzeszowa
  5. Uchwała Nr XXI/38/91 w sprawie zmiany nazw ulic, placów, osiedli i parków na terenie miasta Rzeszowa

Oceń: Osiedle Krakowska-Południe (Rzeszów)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:10