Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie


Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie jest kluczową instytucją kulturalną na mapie tego miasta, odgrywając istotną rolę w życiu artystycznym regionu.

Stanowi on ważny punkt na teatralnej scenie, przyciągając nie tylko lokalnych miłośników sztuki, ale także turystów pragnących zapoznać się z bogatą ofertą spektakli.

Historia

Teatr w Rzeszowie, pierwszy zawodowy Teatr Narodowy Ziemi Rzeszowskiej, został powołany do życia po zakończeniu okupacji niemieckiej. Z siedzibą w dwóch urokliwych, zabytkowych obiektach, oferuje widzom swoje usługi na Małej Scenie, ulokowanej w dawnym domu rodziny Holzów oraz na Dużej Scenie, która znajduje się w historycznym budynku Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, wybudowanym pomiędzy 1890 a 1900 rokiem. Już w okresie przedwojennym, w tej właśnie scenie odbywały się przedstawienia znanych amatorskich grup teatralnych oraz zawodowych teatrów z Lwowa i Krakowa.

W kolejnych latach teatr przeszedł szereg przekształceń, a jego nazwa na stałe przypisała się do Państwowego Teatru im. Wandy Siemaszkowej, funkcjonując pod tą marką do lat 90. XX wieku. Po reformie administracyjnej z 1998 roku, teatr przeszedł pod zarząd Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego, co pozwoliło mu jeszcze bardziej rozwijać swoją działalność.

Teatr wystawia przedstawienia nie tylko w Rzeszowie, ale także w licznych miejscowościach południowo-wschodniej Polski. Do grona jego pierwszych dyrektorów należy Wanda Siemaszkowa, a aktualnie kieruje nim Jan Nowara. Działalność teatru jest niezwykle intensywna, bowiem rocznie organizowane jest około 300 spektakli, przy zatrudnieniu około 100 osób.

Instytucja ta aktywnie współpracuje z podobnymi teatrami na Ukrainie i Słowacji, co tworzy warunki sprzyjające wymianie artystycznej i wzbogaceniu repertuaru. Ten ostatni jest bardzo zróżnicowany, a teatr stara się zaspokoić gusta różnorodnych grup widzów, których liczba wynosi około 70 tysięcy rocznie.

W Rzeszowskim teatrze odbywają się coroczne festiwale, w tym:

  • Rzeszowskie Spotkania Teatralne,
  • Rzeszowskie Spotkania Karnawałowe,
  • Rzeszowskie Spotkania Plenerowe.

Teatr angażuje się także w działalność edukacyjną, tworząc programy teatralne skierowane do dzieci i młodzieży, aby już od najmłodszych lat rozwijać pasje przyszłych widzów. Współpraca z instytucjami dobroczynnymi owocuje organizowaniem wystaw oraz aukcji prac najwybitniejszych polskich twórców.

Na terenie teatru funkcjonuje również Galeria Szajna, która stanowi przestrzeń do prezentacji sztuk wizualnych, wzbogacając kulturę lokalną.

Przypisy

  1. Szajna galeria. oficjalna strona teatru [dostęp 25.05.2020 r.]
  2. Historia. oficjalna strona teatru [dostęp 25.05.2020 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Teatry":

Teatr Przedmieście | Filharmonia Podkarpacka

Oceń: Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:9