Wieprzowina jest bardzo popularnym mięsem, goszczącym na polskich stołach już nie tylko od święta. Jest doceniana za walory smakowe i wartości odżywcze. W ostatnich miesiącach obserwuje się spadek ceny wieprzowiny. Jakie są prognozy na przyszły rok?
Aktualne ceny wieprzowiny
Ceny świń w Polsce cały czas spadają. W listopadzie bieżącego roku, zgodnie z informacjami pochodzącymi z ubojni i zakładów mięsnych, ceny skupu tuczników wahały się w granicach od 5,50 do 7,50 zł/kg. Jeszcze miesiąc wcześniej średnia cena tuczników w wadze żywej wynosiła 6,56 zł/kg. Każdy, kto chce wiedzieć, jaka jest aktualna cena wieprzowiny, może ją sprawdzić w Internecie, a dokładniej w popularnych serwisach branżowych.
Warto także dodać, że unijny eksport wieprzowiny od początku do połowy roku 2024 zmalał o 4,6 proc. rok do roku. Zmniejszyła się również sprzedaż tego mięsa do Chin. Jednak już w lipcu i sierpniu dostrzeżono małe wzrosty. Dane te dały nadzieję na wzrost cen w przyszłym roku, ale czy rzeczywiście można na to liczyć? Sprawdźmy, co mówią analitycy.
Ceny wieprzowiny w Polsce w 2025 roku
Niestety analitycy nie mają dobrych wiadomości dla rolników, jeśli chodzi o ceny wieprzowiny w 2025 roku. Ich zdaniem ceny skupu w Polsce na początku przyszłego roku będą spadać w stosunku do bieżącego roku. Pozytywnych zmian, a więc wzrostu cen, należałoby bardziej spodziewać się w drugiej połowie 2025. Przyczyną takiego obrotu sprawy mogą być odbijające ceny pasz, które mogłyby prowadzić do obniżenia opłacalności chowu świń.
Analitycy poruszają też kwestię wzrostu krajowego popytu. W 2024 roku mogliśmy obserwować niezbyt dobrą sytuację na rynku, jeśli chodzi o sprzedaż detaliczną żywności. Prognozy obejmują też spadek cen wieprzowiny w Niemczech i przypuszczenie, że najbardziej będzie on widoczny w I kwartale przyszłego roku. To automatycznie przełoży się na ceny w polskich zakładach.
Należy także podkreślić, że ceny wieprzowiny na rynku krajowym różnią się zależnie od regionu. Dlatego, jeżeli kogoś interesują dokładne stawki, musi wziąć pod uwagę ceny obowiązujące w północnej, środkowo-wschodniej, południowo-wschodniej albo zachodniej części Polski.
Podsumowanie
Ciągłe spadki cen wieprzowiny zniechęcają do chowu świń. Choć sytuacja ta może nieco zmienić się w drugiej połowie przyszłego roku, trudno powiedzieć, czy przy okazji tego zmieni się również podejście rolników do tematu hodowli trzody chlewnej. Pozostaje tylko być dobrej myśli i uważnie obserwować sytuację na rynku, śledząc aktualne ceny wieprzowiny.