Makarony Polskie


Makarony Polskie SA to dynamiczne polskie przedsiębiorstwo, które ma swoją siedzibę w Rzeszowie i operuje w szerokim zakresie branży spożywczej, z główną specjalizacją w produkcji makaronu. Cieszy się ona renomą na rynku i dba o wysoką jakość swoich wyrobów.

Główna siedziba Spółki znajduje się w Rzeszowie, ale jej działalność nie ogranicza się jedynie do tego miasta. Przedsiębiorstwo dysponuje trzema zakładami produkcyjnymi, które ulokowane są w Rzeszowie, Częstochowie oraz Korpelach, co pozwala na efektywną produkcję oraz dystrybucję.

Od 6 czerwca 2007 roku Makarony Polskie SA zyskały status spółki publicznej, co zostało potwierdzone przez ich notowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Ta decyzja umożliwia spółce pozyskiwanie kapitału na dalszy rozwój oraz wzmocnienie swojej pozycji na rynku.

Działalność

Makarony Polskie SA to wiodący producent makaronu w Polsce, znany z dynamicznego rozwoju i bogatej tradycji. Dzięki długiemu doświadczeniu oraz nieustannemu poszukiwaniu innowacji, firma oferuje szeroki asortyment makaronów klasycznych oraz funkcjonalnych, a także dżemów i dań gotowych.

W skład Grupy Makarony Polskie wchodzą trzy spółki: Makarony Polskie SA jako spółka dominująca, Stoczek Natura Sp. z o.o. oraz MP Trade Sp. z o.o..

W ofercie Grupy znajdują się różnorodne makarony, takie jak „Makarony Polskie”, „Sorenti”, „Solare”, „Abak”, jak również innowacyjne produkty prozdrowotne oznaczone marką „Novelle”. Dodatkowo, grupa produkuje przetwory owocowo-warzywne pod marką „Tenczyczek”, pyszne dżemy oraz dania gotowe inspirowane tradycyjną kuchnią, które występują pod marką „Stoczek”. Modne i popularne są również dania gotowe „So Food”, a także linia „Męska Rzecz”.

Produkty oferowane przez spółkę można znaleźć pod markami wielu sieci handlowych i hipermarketów, takich jak Lidl, Carrefour, Biedronka, Kaufland, Netto, Alid, Leclerc, Makro oraz Lewiatan.

Historia

Historia rzeszowskiej wytwórni makaronu sięga początków lat 90. XX wieku, kiedy to powstała jako część państwowego przedsiębiorstwa PZZ Rzeszów. W połowie lat 90. jednostka ta przeszła proces komercjalizacji, a następnie, jako spółka akcyjna, znalazła się w programie NFI. W 1988 roku właścicielem większościowych akcji została Agro-Technika SA, w wyniku czego wytwórnia makaronu stała się jej oddziałem.

W 2002 roku Agro-Technika SA utworzyła Makarony Polskie sp. z o.o., która już w październiku przejęła działalność wytwórni. Dwa lata później zmieniono formę prawną spółki na akcyjną, co otworzyło nowy rozdział w jej działalności. W tym samym roku przedsiębiorstwo przejęło również płocką spółkę El past s.c., firmę z doświadczeniem w produkcji makaronu.

W 2007 roku Makarony Polskie zadebiutowały na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych, co stanowiło ważny krok w rozwoju firmy. W czerwcu tego samego roku dokonano zakupu 100% udziałów w spółce Stoczek Natura Sp. z o.o., która do 2012 roku funkcjonowała pod nazwą Stoczek Sp. z o.o., co przyniosło powstanie Grupy kapitałowej Makarony Polskie. W kolejnym miesiącu, we wrześniu 2007 roku, do grupy włączono również Abak Sp. z o.o. z Częstochowy – producenta makaronów walcowanych.

W maju 2008 roku nastąpiła inkorporacja Abak Sp. z o.o. do Makarony Polskie SA, co oznacza, że obecnie funkcjonuje ona jako zakład produkcyjny w Częstochowie. W późniejszych latach, dokładnie we wrześniu 2015 roku, zarząd Makarony Polskie SA postanowił utworzyć spółkę zależną MP Trade Sp. z o.o., której siedziba znajduje się w Stoczku Łukowskim. Makarony Polskie SA objęły w niej 100% udziałów. Ostatnim krokiem w historii przedsiębiorstwa było włączenie spółki SAS Sp. z o.o. do Makarony Polskie SA, co miało miejsce 26 czerwca 2023 roku.

Akcjonariat

Na podstawie danych z października 2024 roku możemy zidentyfikować głównych akcjonariuszy spółki, którzy są kluczowymi graczami w jej strukturze właścicielskiej.

  • Grupa PGS oraz Pan Zenon Daniłowski, którzy posiadają 32,99% akcji oraz głosów na walnym zgromadzeniu,
  • Raya Holding for Technology & Communications S.A.E., dysponująca 29,48% akcji,
  • Z.P.H. „ELPAST” Elżbieta i Grzegorz Słodkowscy s.c. mający 10,60% udziałów,
  • akcje własne, nabyte i zatrzymane przez spółkę, stanowią 0,17%,
  • pozostali akcjonariusze, którzy wspólnie posiadają 26,76% akcji.

Przypisy

  1. MAKARONPLY – akcjonariat. gpwinfostrefa.pl. [dostęp 31.01.2016 r.]
  2. MAKARONYPL – informacje podstawowe. gpwinfostrefa.pl. [dostęp 31.01.2016 r.]
  3. O firmie. Historia. Makarony Polskie SA. [dostęp 03.05.2008 r.]
  4. O firmie. Działalność. Makarony Polskie SA. [dostęp 03.05.2008 r.]

Oceń: Makarony Polskie

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:23