Pałac Jędrzejowiczów w Rzeszowie


Pałac Jędrzejowiczów w Rzeszowie to cenny zabytek, który stanowi ważny element historii tego miasta. Znajduje się w Rzeszowie i ma swoje korzenie w XVI wieku , kiedy to pełnił funkcję siedziby ówczesnych właścicieli miasta. W latach 1879–1883, pod przewodnictwem Adama Jędrzejowicza, pałac przeszedł znaczną przebudowę, w wyniku której z pierwotnego budynku pozostało jedynie niewiele.

W roku szkolnym 1909/1910 Adolf Wiktor Weiss przygotował projekt kolejnej przebudowy pałacu, co wskazuje na ciągłe zmiany w jego architekturze. Położony jest on w Osiedlu 1000-Lecia, na północ od Rzeszowa, które kiedyś obejmowało dobra pierwszych właścicieli, rodziny Rzeszowskich. Nowa forma pałacu powstała z częściowej adaptacji istniejącego wcześniej dworu, co czyni go przykładem architektury ewoluującej przez wieki.

Ostatnim właścicielem pałacu był Jan Jędrzejowicz, który zmuszony został do opuszczenia nieruchomości w dramatycznych okolicznościach. Po jego wykwaterowaniu pałac został zaadoptowany na potrzeby lokalnej Spółdzielni Produkcyjnej, a później przekształcony w szpital. Dziś znajduje się w nim jeden z oddziałów leczenia chorób płuc Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Wskutek braku odpowiedniej konserwacji, stan pałacu systematycznie się pogarsza. Budynek wymaga natychmiastowego remontu i zaawansowanej przebudowy, aby mógł być uratowany i zachowany dla przyszłych pokoleń. W 2019 roku spadkobierca wystąpił o przejęcie nieruchomości, co otworzyło nowy rozdział dla tej historycznej lokalizacji.

Przypisy

  1. a b Rzeszowskie ulice i okolice. Marek Czarnota. Rzeszów: Mitel, 2001 r., s. 77-80. ISBN 978-83-11-11912-3.
  2. Ośmnaste Sprawozdanie C. K. Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie za rok szkolny 1909/1910. Lwów, 1910 r., s. 18.

Oceń: Pałac Jędrzejowiczów w Rzeszowie

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:7