Trafika w Rzeszowie to interesujący zabytkowy obiekt, który stanowi mały kiosk. Mieści się on w malowniczym Rzeszowie, stolicy województwa podkarpackiego.
Jego unikalna architektura przyciąga uwagę mieszkańców oraz turystów, którzy pragną odkrywać lokalne skarby kultury.
Historia
Kiosk został przywieziony do Rzeszowa z Wiednia prawdopodobnie w 1909 roku. Pierwotnie był zlokalizowany po południowej stronie plebanii kościoła św. Wojciecha i św. Stanisława. W latach dwudziestych XX wieku trafika znalazła swoje miejsce w północnej części placu Farnego, blisko współczesnego pomnika Leopolda Lisa-Kuli. Następnie, w latach trzydziestych XX wieku, kiosk został przeniesiony na ulicę Sokoła.
W 1979 roku budynek przeszedł gruntowny remont. W wyniku prac związanych z instalacją ciepłowniczą w 1991 roku, kiosk został podkopany. To spowodowało rozluźnienie drewnianych oraz ceramicznych elementów wystroju, a także odchylenie budynku od pionu. Warto podkreślić, że 27 marca 1992 roku trafikę wpisaano do rejestru zabytków pod numerem A-999.
Architektura
Kiosk w Rzeszowie jest fascynującym przykładem małej architektury z okresu modernizmu. Dzieło to zbudowane zostało w technologii drewniano-murowanej, przybierając formę na rzucie ośmiokąta.
Charakterystyczne dla tego budynku są narożne drewniane słupy, pomiędzy którymi umieszczono ścianki, wyłożone w biało-granatowe płytki ceramiczne. Tworzą one ciekawy wzór szachownicy, co dodaje kioskowi unikalnego uroku. W trzech frontowych ścianach znajdują się okna, które wyposażono w harmonijkowe żaluzje. Te z kolei są umieszczone w drewnianych, arkadowych obramieniach.
Poniżej okien zamontowane są drewniane parapety, natomiast od strony północnej usytuowano współczesne drzwi. Całość wieńczy kopulasty hełm o wklęsło-wypukłym łuku, pokryty metalowymi płytkami w kształcie rombów. Część ta zwieńczona jest metalową kulą, która dopełnia architektoniczny styl kiosk.
Wnętrze budynku przeszło współczesną modernizację, a w tym procesie zainstalowano nowoczesne instalacje elektryczne oraz wodne, co zwiększa funkcjonalność tego interesującego obiektu.
Przypisy
- a b Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- a b c d Edyta Dawidziak: Trafika. erzeszow.pl. [dostęp 10.07.2023 r.]
- a b c d Antoni Adamski: Ratujmy trafikę. Nowiny, 27.04.2004 r. [dostęp 10.07.2023 r.]
- a b c d e f g Monika Piękoś: Karta biała kiosku. marzec 1992 r. [dostęp 10.07.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Plaza Rzeszów | Millenium Hall | Galeria RzeszówOceń: Trafika w Rzeszowie