Julian Hochfeld, urodzony 16 sierpnia 1911 roku w Rzeszowie, to ważna postać w dziedzinie socjologii. Zmarł 21 lipca 1966 roku w Paryżu. Był nie tylko socjologiem, ale również profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie odegrał kluczową rolę jako nauczyciel i mentor dla wielu przyszłych polskich socjologów.
W trakcie swojej kariery politycznej Hochfeld był również posłem do Krajowej Rady Narodowej, uczestnicząc w pracach nad nową strukturą władz powojennej Polski. Jego zaangażowanie zaowocowało także mandatami w Sejmie Ustawodawczym oraz w Sejmie PRL w I i II kadencji, co podkreśla jego znaczenie w polskiej polityce i nauce.
Życiorys
Julian Hochfeld był synem Wilhelma i z dniem 23 maja 1929 roku ukończył I Gimnazjum Państwowe w Rzeszowie. W latach 1930–1934 podjął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W tym okresie związał się z ruchem socjalistycznym, uczestnicząc w działalności ZNMS oraz PPS. Przez lata studenckie pełnił m.in. rolę redaktora pisma młodzieży socjalistycznej „Płomienie” i współtworzył ważną publikację programową lewicy zatytułowaną „Gospodarka, polityka, taktyka, organizacja socjalizmu”.
Po zakończeniu edukacji w Krakowie kontynuował naukę w École des Sciences Politiques w Paryżu. Po powrocie do Polski został jednym z redaktorów legalnego „Dziennika Popularnego”, związanym z KPP. W tym czasie nawiązał bliską znajomość ze Stanisławem Dubois, które wspomnienia w późniejszych latach chętnie przypominał. Działał również w Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, gdzie współpracował z komunistami oraz innymi członkami lewicy. W 1946 roku przypomniał o tradycjach „żoliborskiego socjalizmu” podczas swojego przemówienia na sesji Dzielnicowej Rady Narodowej Warszawa-Północ.
Nie zaniedbywał również swojej kariery akademickiej – już w 1937 roku uzyskał doktorat na Uniwersytecie Jagiellońskim w dziedzinie ekonomii politycznej oraz statystyki, jego praca doktorska skupiła się na problemach związanych z ubezpieczeniami społecznymi. W trakcie II wojny światowej Hochfeld najpierw przebywał w Związku Sowieckim, następnie służył w szeregach 2 Korpusu na Bliskim Wschodzie, a ostatecznie osiedlił się w Londynie, skąd wrócił do kraju w 1945 roku.
Po powrocie do Polski, jego aktywność polityczna nabrała tempa. Zasiadał w Krajowej Radzie Narodowej, a następnie w Sejmie Ustawodawczym i Sejmie PRL I oraz II kadencji. Był członkiem Centralnego Komitetu Wykonawczego koncesjonowanej PPS, przewodniczył Związkowi Parlamentarnemu Polskich Socjalistów oraz był redaktorem naczelnym „Przeglądu Socjalistycznego” i „Robotnika”. Objął także stanowisko prezesa spółdzielni wydawniczej „Wiedza” oraz krótko pełnił funkcję wiceprezesa Centralnego Urzędu Planowania. Od początku po powrocie do kraju był aktywnym pisarzem; jego artykuły z lat 1945–1946 zostały zebrane w książce pt. My socjaliści. Hochfeld poruszał również kwestie teoretyczne, analizując wpływ marksizmu na polską naukę oraz koncepcje humanizmu socjalistycznego.
W 1948 roku, na skutek wymuszonej czystki politycznej w PPS, Hochfeld przeniósł się do pracy naukowej. Jako profesor Szkoły Głównej Planowania i Statystyki oraz Szkoły Głównej Służby Zagranicznej uczył teorii rozwoju społecznego oraz materializmu dialektycznego i historycznego. W 1951 roku objął kierownictwo Zakładu Materializmu Historycznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zainicjował w latach 1952–1956 zespołowe badania dotyczące przekształceń postaw i świadomości klasy robotniczej w Polsce. Były to jedne z nielicznych empirycznych studiów socjologicznych w tamtym okresie w Polsce oraz w krajach bloku wschodniego.
W latach 1948–1954 pełnił rolę zastępcy członka Komitetu Centralnego PZPR, jednocześnie będąc posłem na Sejm. W kontekście zmian politycznych w 1956 roku, w okresie poprzedzającym tzw. polski październik, Hochfeld odważnie opowiadał się na rzecz demokratyzacji. W latach 1957–1958 zasiadał na stanowisku wiceprzewodniczącego Klubu Poselskiego PZPR. W tym czasie angażował się w badania dotyczące roli parlamentaryzmu w polskim systemie politycznym oraz rozwój demokratycznej samorządności, wskazując na tradycje polskiej myśli socjalistycznej jako przeciwwagę dla ideologicznych skutków stalinizmu, w tym badając dorobek Róży Luksemburg oraz Kazimierza Kelles-Krauza.
W latach 1957–1959 Hochfeld stał na czołowej pozycji kierowniczej w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Równocześnie, aż do przeprowadzki do Paryża, w latach 1957–1962, prowadził badania nad marksistowską teorią społeczeństwa oraz socjologią stosunków politycznych. Wartościowe osiągnięcia w tej dziedzinie wiązały się z jego działaniami. W 1957 roku założył Katedrę Socjologii Stosunków Politycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podjął redakcję „Studiów Socjologiczno-Politycznych” – jedynego w swoim rodzaju pisma specjalistycznego w tej dziedzinie w krajach bloku wschodniego.
Ostatnie lata życia Hochfelda, które przypadły na lata 1962–1966, to czas jego pracy na stanowisku zastępcy dyrektora departamentu nauk społecznych UNESCO w Paryżu, gdzie zmarł nagle w wyniku ataku serca. Został pochowany w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wojskowym na Powązkach (kwatera A28-tuje-5). Na jego pogrzebie obecny był m.in. premier Józef Cyrankiewicz. W słowach pożegnania wygłoszono przemówienia: członek Biura Politycznego KC PZPR Zenon Kliszko, minister szkolnictwa wyższego Henryk Jabłoński oraz redaktor naczelny czasopisma Świat Stefan Arski.
Julian Hochfeld był jedną z najważniejszych postaci polskiego socjalizmu XX wieku, znanym socjologiem i teoretykiem, którego wkład w rozwój myśli socjalistycznej i naukowej jest nieoceniony.
Życie prywatne
Julian Hochfeld spędzał swoje życie w Warszawie, gdzie prowadził życie osobiste z pełnym zaangażowaniem.
Ważnym elementem jego biografii było małżeństwo z Anną Anielą Bohuszewicz, które trwało przez wiele lat, aż do jej śmierci w 1988 roku.
Główne prace
Julian Hochfeld zasłynął przede wszystkim ze swojej twórczości naukowej, która miała znaczący wpływ na rozwój socjologii w Polsce. Jego prace koncentrowały się na różnych aspektach teorii społecznej oraz marksizmu.
- Studia dotyczące marksowskiej teorii społeczeństwa, które ukazały się w 1963 roku nakładem PWN, stanowią istotny wkład w analizę struktury i dynamiki społecznej,
- Natomiast publikacja Marksizm, socjologia, socjalizm. Wybór pism, wydana w Bibliotece Socjologicznej PWN w 1982 roku, gromadzi fundamentalne teksty, które pokazują powiązania między tymi trzema obszarami.
Ordery i odznaczenia
Julian Hochfeld był odznaczanym człowiekiem, którego osiągnięcia zostały docenione poprzez liczne ordery i medale. Wśród jego wyróżnień znajdują się:
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski,
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 15 czerwca 1946,
- Medal 10-lecia Polski Ludowej, przyznany 19 stycznia 1955.
Przypisy
- M.P. z 1955 r. nr 101, poz. 1400 - Uchwała Rady Państwa z dnia 19.01.1955 r. nr 0/201 - na wniosek Ministra Szkolnictwa Wyższego.
- M.P. z 1946 r. nr 145, poz. 279 „za zasługi polityczno-społeczne w latach 1939–1945 w kraju i zagranicą” - wymieniony jako Juliusz Hochfeld.
- „Przegląd Zachodni”, nr 5, 1966, s. 205.
- a b Wyszukiwarka cmentarna – Warszawskie cmentarze. cmentarzekomunalne.com.pl. [dostęp 27.11.2019 r.]
- a b Spis maturzystów w latach 1860–1938. W: Sprawozdanie Dyrekcji I Państwowego Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie za rok szkolny 1937/38. Rzeszów: 1938, s. XXIV.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Tadeusz Ferenc | Edward Brydak | Bogusław Ulijasz | Marek Rząsa | Maciej Masłowski (polityk) | Małgorzata Jarosińska-Jedynak | Zbigniew Gajewski | Halina Szydełko | Bartosz Marczuk | Kazimierz Woźniak | Ludwik Szenborn | Hubert Meller | Hilary Filasiewicz | Krystyna Wróblewska (polityk) | Franciszek Rąb | Wiesław Buż | Stanisław Pawlak (1907–2001) | Wiesław Różycki | Wojciech Domaradzki | Łukasz RędziniakOceń: Julian Hochfeld