Ludwik Szenborn


Ludwik Andrzej Szenborn, znany również jako Ludwik Schönborn, to postać o interesującej biografii, która wzbudza zainteresowanie historyków i pasjonatów dziejów Polski. Urodził się 25 sierpnia 1915 roku w Rzeszowie, a swoje życie zakończył 1 lipca 1990 roku w tym samym mieście.

Był on funkcjonariuszem Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, co stanowi kluczowy element jego kariery zawodowej oraz wpływa na jego miejsca w historiografii dotyczącej PRL-u.

Życiorys

Ludwik Szenborn był osobą o bogatej i kontrowersyjnej biografii. Od 1929 roku zanurzył się w działalność różnorodnych organizacji politycznych. Wstąpił do Międzynarodowej Organizacji Pomocy Rewolucjonistom, a w 1930 do Polskiej Partii Socjalistycznej – Lewicy oraz Komunistycznego Związku Młodzieży Polski (KZMP). Jego zaangażowanie nie umknęło uwadze władz, co zaowocowało wieloma aresztowaniami w latach 30. za działalność komunistyczną.

W 1941 roku związał się z radzieckim wywiadem, co stanowiło punkt zwrotny w jego życiu. Dnia 12 maja 1943 roku został zatrzymany za swoją aktywność wspierającą sowieckie interesy. W wyniku tego aresztowania trafił do wielu miejsc odosobnienia. Był więziony na zamku w Rzeszowie, a także w Tarnowie, jak również w więzieniu na Montelupich w Krakowie, gdzie doświadczył brutalnych warunków. Przeszedł przez oboz pracy w Pustkowie oraz obozy koncentracyjne Groß-Rosen i Sachsenhausen.

Po wojnie, wracając do Rzeszowa, został II sekretarzem Komitetu Miejskiego Polskiej Partii Robotniczej (PPR). Skierowano go do pracy w rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, gdzie od 21 września 1946 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika Sekcji I Wydziału V Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (WUBP). W latach 1946–1947 brał aktywny udział w brutalnych walkach z „bandami i reakcyjnym podziemiem”, uznawanymi za żołnierzy wyklętych.

W kolejnych latach sprawował funkcję naczelnika Wydziału V WUBP w Rzeszowie do 1948 roku. W 1949 roku został zastępcą kierownika WUBP w Krakowie, a od 1951 do 1952 roku był naczelnikiem Wydziału II Departamentu X Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Jego kariera w obszarze bezpieczeństwa publicznego obejmowała także stanowisko szefa Miejskiego UBP w Warszawie oraz kierownika Obiektu Spacer w Miedzeszynie.

W latach 1955-1956 zajmował się kierowaniem Wojewódzkim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Publicznego w Bydgoszczy. Niestety, w toku śledztw używał tortur fizycznych oraz psychicznych wobec przesłuchiwanych, co pozostaje niechlubną kartą w jego życiorysie. 30 listopada 1956 roku Ludwik Szenborn został zwolniony z bezpieki.

Za swoje zasługi w walce przeciwko okupantowi oraz udział w działalności konspiracyjnej, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, co zostało uhonorowane uchwałą Prezydium Krajowej Rady Narodowej z dnia 12 czerwca 1946 roku. Zmarł 1 lipca 1990 roku i znalazł ostatni spoczynek na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie. Życie osobiste Ludwika również było istotne, był żonaty z Władysławą.

Przypisy

  1. Ludwik Szenborn. grobonet.erzeszow.pl. [dostęp 14.12.2017 r.]
  2. Władysława Szenborn. grobonet.erzeszow.pl. [dostęp 14.12.2017 r.]
  3. M.P. z 1946 r. nr 115, poz. 214.

Oceń: Ludwik Szenborn

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:17