Dwór Skrzyńskich, położony w sercu Rzeszowa, jest istotnym zabytkiem o bogatej historii, który przyciąga uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Znajduje się on w województwie podkarpackim i stanowi doskonały przykład architektury, która odzwierciedla kulturalne dziedzictwo regionu.
Historia
„Dwór Skrzyńskich, zbudowany w latach 1828–1830, powstał na zlecenie Klemensa Skrzyńskiego, który był synem Franciszka Borgiasza Skrzyńskiego. W XIX wieku obiekt przeszedł rozbudowę, a w 1928 roku został nabyty przez Jana i Karolinę Leśniaków. W 1967 roku majątek odziedziczył Stefan Leśniak. To właśnie w tym czasie, kiedy Leśniakowie byli właścicielami, dokonano przebudowy przedsionka oraz tarasu dworu. W 1968 roku budynek został włączony w zasoby skarbu państwa. W 2023 roku w obiekcie działało biuro ogłoszeń gazety Nowiny.
Architektura
Budynek, o którym mowa, wciela w sobie elementy stylu klasycystycznego. Jest to struktura murowana z cegły, parterowa, z dwiema facjatami umiejscowionymi od strony północnej oraz południowej. Jego powierzchnia jest otynkowana, a część budynku jest podpiwniczona.
Projekt podąża za prostokątnym kształtem z gankiem usytuowanym po stronie północnej, na którym znajduje się taras z żelazną balustradą. Dodatkowo, taras ulokowany jest również od południowej strony budynku. Zadaszenie nad przedsionkiem wspiera kolumna toskańska, co nadaje mu elegancji.
Wnętrze zachowało dwa okna krosnowe, które są sześcioszybowe. Elewacje północna i południowa charakteryzują się siedmioma osiami i boniowaniem, natomiast facjaty odsłaniają dwie osie. Ściany wieńczą gzymsy profilowane, a pod oknami również możemy zauważyć gzymsy o podobnym kształcie. Nad oknami znajdują się płyciny przypominające półkole, które wypełnione są motywem wschodzącego słońca.
W narożach budynku zaaranżowano kanelowane pilastry. Dach struktury ma czterospadowy kształt i jest pokryty blachą, a więźba dachowa stolcowa jest wzmocniona jętkami, które są umieszczone nad stolcem.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane w układzie dwutraktowym, gdzie pomiędzy traktami znajduje się korytarz oraz klatka schodowa. Klatka schodowa wyróżnia się schodami zabiegowymi, a wejście zaprojektowano w formie arkady, która jest zamknięta półkoliście. Na podeście klatki schodowej znajduje się prostokątna płytka, a nisza jest zamknięta w sposób segmentowy. Jedna z facjat zawiera również niszę, która została zamknięta półkoliście w narożu. Warto również zauważyć pozorne sklepienie zwierciadlane, które zachowało się we wnętrzu budynku.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo podkarpackie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
- Kontakt z Biurem reklamy i ogłoszeń [online], Nowiny, 09.11.2019 r. [dostęp 14.07.2023 r.]
- a b Dwór Skrzyńskich przy Unii Lubelskiej [online], archiwalne.radio.rzeszow.pl, 21.11.2018 r. [dostęp 14.07.2023 r.]
- Rzeszowskie zamki, pałace i dwory [online], archiwalne.radio.rzeszow.pl [dostęp 16.07.2023 r.]
- a b c d e Karta zielona dworku, 27.08.1959 r. [dostęp 15.07.2023 r.]
- a b c d e f g BarbaraB. Tondos, Karta biała dworku, 09.06.1978 r. [dostęp 14.07.2023 r.]
- a b Dworek Skrzyńskich. erzeszow.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Dwór Franciszka Piątkowskiego w Rzeszowie | Zamek w RzeszowieOceń: Dwór Skrzyńskich w Rzeszowie