Kazimierz Chabaj


Kazimierz Chabaj to postać o znaczącym wkładzie w polską politykę ubiegłego stulecia. Urodził się 26 stycznia 1893 roku w Rzeszowie, gdzie spędził część swojego życia, a zmarł w 1978 roku. Jego kariera polityczna zapisała się w historii, zwłaszcza dzięki działalności w Sejmie Ustawodawczym.

Pełnił funkcję posła w latach 1947–1952, w okresie, który był kluczowy dla kształtowania nowej Polski po II wojnie światowej. Jego decyzje i wpływ na życie polityczne kraju pozostają przedmiotem analiz i dyskusji historyków.

Życiorys

W latach 1914–1918 Kazimierz Chabaj pełnił służbę w armii austriackiej, osiągając stopień plutonowego. Następnie, w okresie 1918–1922, wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie pracował jako starszy sierżant w kolumnie samochodowej. Po zakończeniu służby wojskowej podjął pracę w branży kolejowej, zaczynając jako ślusarz, a z czasem awansując na maszynistę parowozowego.

Po wojnie Chabaj objął funkcję zastępcy naczelnika Parowozowni Głównej w Rzeszowie, a następnie został kierownikiem Wydziału Napraw przy Poddyrekcji Rzeszów. Jego zaangażowanie w działalność zawodową przejawiało się również w roli prezesa Oddziału Związku Zawodowego Kolejarzy w Rzeszowie.

Dodatkowo, był aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej (PPS), pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu PPS w Rzeszowie. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, zasiadł w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Rzeszowie. Kolejnym krokiem w jego karierze politycznej było dokooptowanie 29 grudnia 1945 roku do Krajowej Rady Narodowej jako poseł.

W styczniu 1947 Kazimierz Chabaj został wybrany posłem na Sejm Ustawodawczy z okręgu Rzeszów, gdzie był członkiem Związku Parlamentarnego Polskich Socjalistów. Jego działalność w partii zakończyła się 5 października 1948 roku, kiedy to został usunięty z PPS.

Przypisy

  1. M.P. z 1946 r. nr 115, poz. 214 „za zasługi położone w walce z okupantem i za udział w pracach konspiracyjnych w okresie okupacji”.

Oceń: Kazimierz Chabaj

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:16