Mariem Golde Mire, powszechnie znana jako Gola Mire, była niezwykłą postacią w historii Polski, urodzoną w 1911 roku w Rzeszowie. Jej życie, pełne zapału i poświęcenia, skupiało się na działalności w ruchu oporu jesienią II wojny światowej.
Niestety, los Goli Mire zakończył się tragicznie – zmarła 19 kwietnia 1943 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie ślad w pamięci tych, którzy walczyli o wolność i sprawiedliwość w ciężkich czasach zagrożenia.
Życiorys
Urodziny Mire miały miejsce w 1911 roku w Rzeszowie, w rodzinie, która cieszyła się zamożnością oraz głębokimi tradycjami religijnymi. Kiedy była jeszcze nastolatką, zdecydowała się dołączyć do organizacji Ha-Szomer Ha-Cair. Jej zaangażowanie w tę grupę szybko uczyniło ją znaczącą postacią w ruchu. Po wyjeździe rodziców do Belgii, na prośbę organizacji, Mire przeniosła się do Lwowa, gdzie mieściła się galicyjska centrala Ha-Szomer Ha-Cair. W 1932 roku jednak w wyniku zbyt radykalnych lewicowych poglądów została wydalona z organizacji, a następnie rozpoczęła współpracę z Polską Partią Komunistyczną.
W 1936 roku Mire wzięła udział w organizacji strajku w fabryce „Kontakt”, gdzie pracowała. Ten aktywizm doprowadził do jej skazania na 6 miesięcy aresztu. Po uwolnieniu, Mire z determinacją przystąpiła do organizowania komórek komunistycznych w rejonie Przemyśla, co skutkowało kolejnym wyrokiem więziennym. W trakcie procesu, w którym sama broniła się, wygłosiła poruszającą mowę na temat patriotyzmu oraz równości społecznej, co zrobiło wrażenie zarówno na słuchaczach, jak i na prokuratorze, który później obdarował ją kwiatami. Ostatecznie Mire została skazana na 12 lat pozbawienia wolności. W 1938 roku trafiła do zakładu w Bydgoszczy-Fordonie.
Po wybuchu II wojny światowej, udało jej się uciec z zamkniętego, porzuconego przez strażników więzienia. Przed nadejściem niemieckich wojsk dotarła do Lwowa, gdzie poślubiła Aleksandra Hausmana, działacza komunistycznego i dołączyła do rady miejskiej. Gdy Niemcy zaatakowali ZSRR, Hausman wyruszył na wschód, aby przyłączyć się do Armii Czerwonej, a Mire, będąc w zaawansowanej ciąży, pozostała w Lwowie. Samodzielnie urodziła dziecko, przerywając pępowinę bez niczyjej pomocy. Niestety, zimą 1941 roku przybyła do rodziny w getcie krakowskim, gdzie jej syn zmarł. Po tej tragedii, postanowiła pisać wiersze, które były adresowane do jej męża i dziecka, tworząc zarówno w jidysz, hebrajskim, jak i polskim.
W miarę upływu czasu Mire stała się częścią lokalnego ruchu oporu, używając pseudonimu „Lidka” oraz zawiązując przyjaźnie z innymi lokalnymi działaczami. Ostatecznie udało jej się opuścić getto i dołączyć do dawnych towarzyszy. Wraz z Herszem Baumingerem odgrywała kluczową rolę w grupie „Iskra”, która prowadziła działania sabotażowe. Grupa ta zdobyła swoją nazwę na cześć swojej pierwszej akcji – podpalenia garażu z ciężarówkami SS. Pod dyktando Mire, „Iskra” przystąpiła do Gwardii Ludowej, stając się jedną z najaktywniejszych jednostek w Krakowie. Mire pełniła rolę pośredniczki w kontaktach między swoim ugrupowaniem a kierownictwem Gwardii, aktywnie zaangażowała się także w redakcję czasopisma propagandowego.
Jednym z najważniejszych ataków „Iskry” był ten przeprowadzony 22 grudnia 1942 roku, znany jako „Noc Cyganerii”. W akcji uczestniczyło 40 aktywistów. Kluczowym elementem planu było ukrycie żydowskiej tożsamości uczestników, co wynikało z obaw o masową likwidację getta jako reakcji na ich działania. Planowano rozwieszenie antyniemieckich plakatów oraz polskich flag, a także złożenie wieńców pod pomnikami. Bojownicy przeprowadzili atak bombowy na popularną wśród niemieckich oficerów kawiarnię „Cyganeria”. Choć dokładna liczba ofiar nie została ustalona, w dostępnych materiałach często wspomina się o 12 zabitych. Nieudane były ataki na inne cele. Akcja ta została upamiętniona tablicami umieszczonymi przy ul. Szpitalnej 38 oraz na ścianie gmachu Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie.
Na początku marca 1943 roku Mire została aresztowana w drukarni Polskiej Partii Robotniczej i trafiła do więzienia Montelupich, gdzie przez dwa tygodnie była izolowana i poddawana torturom. Nie zdradziła swoich towarzyszy, co umożliwiło jej przeniesienie do żeńskiego skrzydła więzienia, gdzie przetrzymywano członkinie „He-Chaluc ha-Lochem”. Wraz z Gustą Dawidsohn-Dränger opracowała plan ucieczki dla grupy więźniarek, gdy będą przewożone do Płaszowa. 19 kwietnia 1943 roku, gdy kobiety były prowadzone do ciężarówki, na sygnał rozbiegły się w stronę ulicy, która ze względu na poranny wczesny czas była pusta i nie dała schronienia w tłumie. Niestety, większość z nich zginęła od kul, w tym także Mira.
Pośmiertnie została uhonorowana Orderem Virtuti Militari w 1946 roku.
Przypisy
- a b c d e JudyJ. Batalion, The Light of Days: Women Fighters of the Jewish Resistance, Little, Brown Book Group, 2021, ISBN 978-0-349-01155-4.
- a b c d e f g Moshe Yaari, Gola (Golda) Mire, an Anti-Nazi Fighter, Rzeszow, Poland: Kehilat Raysha; sefer zikaron, www.jewishgen.org, 1967, s. 340–341.
- a b c d Evgeny Finkel, Ordinary Jews: Choice and Survival During the Holocaust, Princeton University Press, 2019, s. 173–174, ISBN 978-0-691-19718-0.
- a b c d Evgeny Finkel, Ordinary Jews: Choice and Survival During the Holocaust, Princeton University Press, 2019, s. 177–178, ISBN 978-0-691-19718-0.
- Gola Mira, www.yadvashem.org [dostęp 12.12.2021 r.]
- Kraków - tablica upamiętniająca akcję GL i ŻOB na "Cyganerię", www.miejscapamiecinarodowej.pl [dostęp 12.12.2021 r.]
- Siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie (ul. Skawińska 2), Wirtualny Sztetl [dostęp 12.12.2021 r.]
- Yael Margolin, Mire Gola, The Shalvi/Hyman Encyclopedia of Jewish Women, Jewish Women's Archive [dostęp 05.12.2021 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Konrad Fijołek | Kazimierz Chabaj | Tomasz Kamiński (polityk) | Aleksandra Kot | Andrzej Szlachta | Łukasz Rędziniak | Wojciech Domaradzki | Wiesław Różycki | Stanisław Pawlak (1907–2001) | Wiesław Buż | Michał Straszewski | Henryk Weiser | Władysław Kruczek | Andrzej Gargaś | Jerzy Cypryś | Zofia Zemanek | Antoni Alster | Michał Jan Zygo | Andrzej Kucharski (polityk) | Wojciech BuczakOceń: Gola Mire