Stanisław Wiktor Reich, urodzony 25 grudnia 1888 roku w Rzeszowie, to postać, która zapisała się w historii Polski jako wysoko odznaczony ogniomistrz Legionów Polskich. Jego życie, choć krótkie, zyskało znaczenie dzięki jego osiągnięciom oraz poświęceniu dla kraju.
Reich zmarł 14 lutego 1916 roku, ale jego dziedzictwo trwa do dziś. Wyróżniony Orderem Virtuti Militari, jednym z najważniejszych odznaczeń wojskowych w Polsce, stał się symbolem odwagi i determinacji. Jako doktor praw, jego wiedza i umiejętności również wpłynęły na jego otoczenie.
Życiorys
Stanisław Reich przyszedł na świat 25 grudnia 1888 roku w Rzeszowie, w rodzinie o silnych tradycjach społecznych, której głową był Samuel – adwokat oraz aktywny działacz społeczny. Wybierając swoją ścieżkę zawodową, ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Wiedniu, uzyskując tytuł doktora praw.
Po zakończeniu edukacji, rozpoczął praktykę adwokacką w Rzeszowie, gdzie angażował się w sprawy prawne lokalnej społeczności. W czasie I wojny światowej związał się z polskimi siłami zbrojnymi, zgłaszając się na ochotnika do Legionów Polskich. Jego wojskowa przygoda rozpoczęła się w II Brygadzie Legionów, gdzie pełnił funkcję w oddziałach artylerii.
Reich brał udział w licznych zmaganiach, w tym w ważnych bitwach w Karpatach oraz w rejonach Styru i Stochodu, gdzie zyskał szacunek swoich współtowarzyszy. Jego oddanie i męstwo zostały docenione, gdy awansował do stopnia ogniomistrza.
Jednak tragiczne okoliczności przerwały jego życie. Zginął podczas walk w Kostiuchówce, w wyniku niespodziewanego ostrzału polskich pozycji, gdy w wokół przybyli przedstawiciele naczelnego dowództwa armii. Po jego śmierci, ciało Stanisława Reicha zostało początkowo pochowane na cmentarzu 3 pułku piechoty Legionów Polskich nad Styrem. Po pewnym czasie ciało zostało ekshumowane i ostatecznie spoczęło na cmentarzu żydowskim na Czekaju w Rzeszowie.
Jego pogrzeb, który odbył się w Rzeszowie, był nie tylko ostatnim pożegnaniem, lecz także miał charakter manifestacji patriotycznej, podkreślając znaczenie jego ofiary dla narodu polskiego.
Ordery i odznaczenia
Stanisław Reich został wyróżniony licznymi odznaczeniami za swoje zasługi. Wśród nich możemy wymienić:
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 7686 – przyznany pośmiertnie w dniu 17 maja 1922,
- Krzyż Niepodległości – nadany pośmiertnie 12 maja 1931 „za pracę w dziele odzyskania niepodległości”,
Interesującym zjawiskiem jest to, że prawdopodobnie 29 grudnia 1933 roku Prezydent RP przyznał pośmiertnie Krzyż Niepodległości ogniomistrzowi Stanisławowi Reich po raz drugi, jednakże w obu przypadkach w kartotece brak jest jakichkolwiek adnotacji dotyczących wysłania zawiadomień oraz przesłania samego odznaczenia z dołączonym dyplomem.
Przypisy
- a b Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Tu adnotacja „Poległ 14.II.1916 p. Kostuchnówką”. Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Z adnotacją w języku niemieckim: „gefallen of Mołotkowo”. Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Kartoteka personalno-odznaczeniowa. WBH. [dostęp 02.11.2021 r.]
- Dz. Pers. MSWojsk. Nr 59 z 30.12.1922 r., s. 946.
- M.P. z 1931 r. nr 111, poz. 163.
- M.P. z 1934 r. nr 27, poz. 41.
- V Lista strat 1916, s. 22, tu podano, że poległ nad Styrem.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Stanisław Trzaskowski | Ryszard Sarkowicz | Maurycy Allerhand | Bartłomiej Groicki | Oswald Hönigsmann | Jerzy Wisłocki | Czesław Kłak (prawnik) | Adolf Atlas | Stanisław Gołąb (prawnik) | Mariusz Załucki | Stefan Kosiński (adwokat) | Sabina GrabowskaOceń: Stanisław Reich