Maurycy Allerhand


Maurycy Mojżesz Allerhand, który przyszedł na świat 28 czerwca 1868 roku w Rzeszowie, to postać mająca istotne znaczenie w polskiej historii prawa. Jego życie zakończyło się tragicznie w sierpniu 1942 roku we Lwowie.

Był on uznawanym prawnikiem oraz cywilistą, a także adwokatem, który zyskał renomę w swoim zawodzie. W czasie swojej kariery akademickiej, pełnił funkcję profesora na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie miał wpływ na kształcenie wielu utalentowanych prawników.

Życiorys

Maurycy Allerhand pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej, której przedstawiciele byli właścicielami ziemskimi. Swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w polskim gimnazjum w Rzeszowie, gdzie zdobijając absolutorium w 1887 roku, uzyskał maturę z odznaczeniem. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Wiedeńskim, kończąc je w 1892 roku jako doktor prawa.

Po powrocie do Galicji osiedlił się we Lwowie, gdzie rozpoczął praktykę adwokacką. W 1900 roku założył własną kancelarię, równocześnie przyczyniając się do krajowej i zagranicznej dyskusji prawniczej poprzez publikacje rozpraw, artykułów oraz monografii. Jego zaangażowanie w rozwój ustawodawstwa naftowego sprawiło, że był cenionym współpracownikiem czasopisma „Reforma Sądowa”.

W 1909 roku obronił habilitację z zakresu prawa procesowego na Uniwersytecie Lwowskim, swoją pracę zatytułowaną „Podstęp w procesie”. Chociaż wiele jego dzieł ukazało się w języku niemieckim, to jednak dominująca była polska wersja publikacji. W 1910 roku został profesorem na Uniwersytecie Lwowskim, a w 1917 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, by w 1921 roku otrzymać tytuł profesora zwyczajnego z rąk Józefa Piłsudskiego.

Ważnym aspektem jego życia zawodowego było także pełnienie funkcji kuratora Towarzystwa Żydowskich Słuchaczy Prawa UJK. Maurycy Allerhand prowadził wykłady na Studium Dyplomatycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W 1919 roku został członkiem Komisji Kodyfikacyjnej RP, a trzy lata później reprezentując Koło Żydowskie, uzyskał mandat posła do I kadencji Sejmu RP, gdzie zasiadał w Trybunale Stanu.

Pod koniec 1924 roku objął stanowisko komisarza rządowego kahału lwowskiego, a w 1929 roku został prezesem Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. Należał również do żydowskiej loży masońskiej Izraelickie Stowarzyszenie Humanitarne. Mimo zainteresowania polityką, jego postawa była zdecydowanie asymilacyjna, a równocześnie kontynuował praktykę adwokacką i pracę naukową.

Na Uniwersytecie Lwowskim uczył o prawie egzekucyjnym, niespornym i konkursowym, a także o historii oraz organizacji sądownictwa, adwokatury i notariatu, a także o prawie ubezpieczeniowym w lotnictwie. W ciągu swojego życia był kierownikiem Zakładu Prawa Handlowego i Wekslowego, a często zapraszał młodych prawników na seminaria prowadzone w swojej kancelarii, wśród uczestników których byli przyszli znani prawnicy, tacy jak Karol Koranyi, Kazimierz Przybyłowski, Ludwik Dworzak, czy Jerzy Sawicki.

W latach 1932–1933 opublikował dwuczęściowy komentarz do Kodeksu Postępowania Cywilnego, a także komentarz do Kodeksu Handlowego w 1935 roku oraz komentarz do Prawa Upadłościowego w 1937 roku. Jego bogaty dorobek naukowy obejmuje ponad 1000 pozycji, w tym dzieła poświęcone prawu procesowemu, cywilnemu, handlowemu oraz etnografii. Był członkiem pierwszego komitetu redakcyjnego pisma „Nowy Proces Cywilny” założonego w 1933 roku.

Po wybuchu II wojny światowej oraz po agresji ZSRR na Polskę, w wyniku nastania okupacji sowieckiej, został usunięty z uczelni. Przez pewien czas pracował w spółdzielni Kultigruszka, produkującej drewniane zabawki, jednak wkrótce mu pozwolono wykładać, choć tylko w obszarze prawa o notariacie. Po inwazji Niemiec na ZSRR i objęciu Lwowa przez władze okupacyjne, został krótko aresztowany i wydalony ze swojego mieszkania.

Początkowo mieszkał u syna na ulicy Sobieskiego, jednak w listopadzie 1941 roku cała rodzina trafiła do lwowskiego getta. Mimo oferty przewodniczenia Judenratowi, odmówił, przytaczając swój wiek oraz zły stan zdrowia. Rękopis jego wspomnień z tego trudnego okresu, nosił tytuł „Zapiski z tamtego świata” i został zachowany przez profesora Stefana Stasiaka.

10 sierpnia 1942 roku Maurycy Allerhand został deportowany wraz z żoną i wnukiem do obozu janowskiego, gdzie zginęli w wyniku rozstrzelania. Jego córka z wnuczką zginęły w obozie w Treblince. Syn Joachim (1897–1970), synowa Zina (1908–1978) oraz wnuk Leszek (1931–2018) zdołali jednak uciec z getta i przetrwali Holocaust, stając się jedynymi ocalałymi z 35-osobowego klanu Allerhandów.Symboliczny grób Maurycego Allerhanda i jego żony Salomei znajduje się na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie. W 2009 roku jego imię nadano fundacji prawniczej – Instytut Allerhanda, z siedzibą w Krakowie.

Przypisy

  1. a b c d e f Maurycy Allerhand napisał prawo, które obowiązywało od 1934 do 2003 r. Zginął, gdy próbował pomóc kobiecie katowanej przez policjanta, „wyborcza.pl” [dostęp 24.09.2018 r.]
  2. Magdalena Siek: Teka lwowska. Lata: 1898–1928, 1941–1942. Żydowski Instytut Historyczny, 2010 r. [dostęp 13.05.2015 r.]
  3. Podział pracy między P. T. współpracowników „Reformy sądowej”. „Reforma Sądowa”. 86, 1907 r.
  4. Jan Draus: Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918–1946. Portret kresowej uczelni. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2007 r.
  5. Trybunał Stanu. „Tydzień Płocki”, 26.03.1924 r.
  6. Maurycy Allerhand. „Nowości Illustrowane”, 25.12.1924 r.
  7. Co przynosi prasa prawnicza? Nowy Proces Cywilny. „Czasopismo Sędziowskie”. 2, 1933 r.

Oceń: Maurycy Allerhand

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:17