Maurycy Mojżesz Allerhand, który przyszedł na świat 28 czerwca 1868 roku w Rzeszowie, to postać mająca istotne znaczenie w polskiej historii prawa. Jego życie zakończyło się tragicznie w sierpniu 1942 roku we Lwowie.
Był on uznawanym prawnikiem oraz cywilistą, a także adwokatem, który zyskał renomę w swoim zawodzie. W czasie swojej kariery akademickiej, pełnił funkcję profesora na Wydziale Prawa Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie miał wpływ na kształcenie wielu utalentowanych prawników.
Życiorys
Maurycy Allerhand pochodził z zamożnej rodziny żydowskiej, której przedstawiciele byli właścicielami ziemskimi. Swoje pierwsze kroki w edukacji stawiał w polskim gimnazjum w Rzeszowie, gdzie zdobijając absolutorium w 1887 roku, uzyskał maturę z odznaczeniem. Następnie podjął studia na Uniwersytecie Wiedeńskim, kończąc je w 1892 roku jako doktor prawa.
Po powrocie do Galicji osiedlił się we Lwowie, gdzie rozpoczął praktykę adwokacką. W 1900 roku założył własną kancelarię, równocześnie przyczyniając się do krajowej i zagranicznej dyskusji prawniczej poprzez publikacje rozpraw, artykułów oraz monografii. Jego zaangażowanie w rozwój ustawodawstwa naftowego sprawiło, że był cenionym współpracownikiem czasopisma „Reforma Sądowa”.
W 1909 roku obronił habilitację z zakresu prawa procesowego na Uniwersytecie Lwowskim, swoją pracę zatytułowaną „Podstęp w procesie”. Chociaż wiele jego dzieł ukazało się w języku niemieckim, to jednak dominująca była polska wersja publikacji. W 1910 roku został profesorem na Uniwersytecie Lwowskim, a w 1917 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, by w 1921 roku otrzymać tytuł profesora zwyczajnego z rąk Józefa Piłsudskiego.
Ważnym aspektem jego życia zawodowego było także pełnienie funkcji kuratora Towarzystwa Żydowskich Słuchaczy Prawa UJK. Maurycy Allerhand prowadził wykłady na Studium Dyplomatycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W 1919 roku został członkiem Komisji Kodyfikacyjnej RP, a trzy lata później reprezentując Koło Żydowskie, uzyskał mandat posła do I kadencji Sejmu RP, gdzie zasiadał w Trybunale Stanu.
Pod koniec 1924 roku objął stanowisko komisarza rządowego kahału lwowskiego, a w 1929 roku został prezesem Żydowskiej Gminy Wyznaniowej. Należał również do żydowskiej loży masońskiej Izraelickie Stowarzyszenie Humanitarne. Mimo zainteresowania polityką, jego postawa była zdecydowanie asymilacyjna, a równocześnie kontynuował praktykę adwokacką i pracę naukową.
Na Uniwersytecie Lwowskim uczył o prawie egzekucyjnym, niespornym i konkursowym, a także o historii oraz organizacji sądownictwa, adwokatury i notariatu, a także o prawie ubezpieczeniowym w lotnictwie. W ciągu swojego życia był kierownikiem Zakładu Prawa Handlowego i Wekslowego, a często zapraszał młodych prawników na seminaria prowadzone w swojej kancelarii, wśród uczestników których byli przyszli znani prawnicy, tacy jak Karol Koranyi, Kazimierz Przybyłowski, Ludwik Dworzak, czy Jerzy Sawicki.
W latach 1932–1933 opublikował dwuczęściowy komentarz do Kodeksu Postępowania Cywilnego, a także komentarz do Kodeksu Handlowego w 1935 roku oraz komentarz do Prawa Upadłościowego w 1937 roku. Jego bogaty dorobek naukowy obejmuje ponad 1000 pozycji, w tym dzieła poświęcone prawu procesowemu, cywilnemu, handlowemu oraz etnografii. Był członkiem pierwszego komitetu redakcyjnego pisma „Nowy Proces Cywilny” założonego w 1933 roku.
Po wybuchu II wojny światowej oraz po agresji ZSRR na Polskę, w wyniku nastania okupacji sowieckiej, został usunięty z uczelni. Przez pewien czas pracował w spółdzielni Kultigruszka, produkującej drewniane zabawki, jednak wkrótce mu pozwolono wykładać, choć tylko w obszarze prawa o notariacie. Po inwazji Niemiec na ZSRR i objęciu Lwowa przez władze okupacyjne, został krótko aresztowany i wydalony ze swojego mieszkania.
Początkowo mieszkał u syna na ulicy Sobieskiego, jednak w listopadzie 1941 roku cała rodzina trafiła do lwowskiego getta. Mimo oferty przewodniczenia Judenratowi, odmówił, przytaczając swój wiek oraz zły stan zdrowia. Rękopis jego wspomnień z tego trudnego okresu, nosił tytuł „Zapiski z tamtego świata” i został zachowany przez profesora Stefana Stasiaka.
10 sierpnia 1942 roku Maurycy Allerhand został deportowany wraz z żoną i wnukiem do obozu janowskiego, gdzie zginęli w wyniku rozstrzelania. Jego córka z wnuczką zginęły w obozie w Treblince. Syn Joachim (1897–1970), synowa Zina (1908–1978) oraz wnuk Leszek (1931–2018) zdołali jednak uciec z getta i przetrwali Holocaust, stając się jedynymi ocalałymi z 35-osobowego klanu Allerhandów.Symboliczny grób Maurycego Allerhanda i jego żony Salomei znajduje się na nowym cmentarzu żydowskim w Krakowie. W 2009 roku jego imię nadano fundacji prawniczej – Instytut Allerhanda, z siedzibą w Krakowie.
Przypisy
- a b c d e f Maurycy Allerhand napisał prawo, które obowiązywało od 1934 do 2003 r. Zginął, gdy próbował pomóc kobiecie katowanej przez policjanta, „wyborcza.pl” [dostęp 24.09.2018 r.]
- Magdalena Siek: Teka lwowska. Lata: 1898–1928, 1941–1942. Żydowski Instytut Historyczny, 2010 r. [dostęp 13.05.2015 r.]
- Podział pracy między P. T. współpracowników „Reformy sądowej”. „Reforma Sądowa”. 86, 1907 r.
- Jan Draus: Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie 1918–1946. Portret kresowej uczelni. Kraków: Księgarnia Akademicka, 2007 r.
- Trybunał Stanu. „Tydzień Płocki”, 26.03.1924 r.
- Maurycy Allerhand. „Nowości Illustrowane”, 25.12.1924 r.
- Co przynosi prasa prawnicza? Nowy Proces Cywilny. „Czasopismo Sędziowskie”. 2, 1933 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Prawo i sprawiedliwość":
Bartłomiej Groicki | Oswald Hönigsmann | Jerzy Wisłocki | Czesław Kłak (prawnik) | Adolf Atlas | Stanisław Gołąb (prawnik) | Mariusz Załucki | Sabina Grabowska | Stefan Kosiński (adwokat) | Stanisław Reich | Ryszard Sarkowicz | Stanisław TrzaskowskiOceń: Maurycy Allerhand