Stefan Kosiński (adwokat)


Stefan Kosiński to postać, która pozostawiła znaczący ślad w historii polskiego prawa. Urodził się 21 maja 1909 roku w Staromieściu, które obecnie jest częścią Rzeszowa. Jego życie zakończyło się 7 marca 1991 roku, jednak jego dziedzictwo trwa nadal.

Był on renomowanym adwokatem, którego kariera zawodowa ściśle związana była z rozwojem polskiego systemu prawnego. Jego wkład w środowisko prawnicze oraz zaangażowanie w obronę praw człowieka zyskały uznanie wśród współczesnych mu prawników.

Warto zaznaczyć, że Staromieście, gdzie przyszedł na świat, ma bogatą historię i kulturę, co mogło mieć wpływ na formację przyszłego adwokata.

Życiorys

W 1929 roku Stefan Kosiński ukończył gimnazjum w Rzeszowie, a następnie rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, które zakończył z wynikiem celującym. W trakcie swojej edukacji, w latach 1932-1933, odbywał służbę wojskową w 17. Pułku Piechoty w Rzeszowie. Po zakończeniu studiów w 1934 roku, odbył aplikację w Prokuratorii Generalnej w Krakowie, którą pomyślnie ukończył w 1937 roku.

Na podstawie rozprawy dotyczącej odnowienia zobowiązań uzyskał również tytuł doktora prawa. Kosiński pracował jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Jagiellońskim i przeszedł aplikację sądową. Publikował różne prace, w tym „Uzupełnienia do prawa cywilnego – zobowiązania” prof. Fryderyka Zolla oraz „Międzynarodowa pomoc prawna”. Jego kariera prawnicza w Krakowie obejmowała pracę w oddziale Prokuratorii Generalnej.

W sierpniu 1939 roku Kosiński został zmobilizowany w stopniu podporucznika do pułku piechoty w Rzeszowie. Podczas kampanii wrześniowej dowodził oddziałem walczącym na linii Dunajca, a także uczestniczył w walkach pod Birczą i Wojniczem. Po zakończeniu działań wojennych powrócił do Krakowa, 6 listopada 1939 roku unikając aresztowania w czasie Sonderaktion Krakau. Niedługo później został jednak aresztowany za rzekome ukrywanie dokumentów Prokuratorii Generalnej, lecz brak dowodów pozwolił mu na zwolnienie.

Po wojnie Kosiński wykładał prawo cywilne na Tajnym Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym okresie Okręgowa Rada Adwokacka dwukrotnie odmówiła uznania jego przedwojennych uprawnień, jednak Kosiński ostatecznie wygrał przed Sądem Najwyższym, zdobywając prawo do wykonywania zawodu adwokata. Wśród jego obrońców znajduje się hitlerowski zbrodniarz Josef Bühler oraz krakowscy studenci uczestniczący w demonstracji 3 maja 1946 roku. Był także adwokatem działaczy Polskiego Stronnictwa Ludowego, takich jak Stanisław Mierzwa, a także członków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, w tym Franciszka Niepokólczyckiego oraz działaczy „Solidarności” podczas stanu wojennego.

Kosiński pełnił liczne funkcje w krakowskiej Radzie Adwokackiej, będąc członkiem Wydziału Wykonawczego w Naczelnej Radzie Adwokackiej oraz Rady Programowej Ośrodka Badawczego Adwokatury. Organizował szkolenia dla aplikantów prawniczych. W 1987 roku, z okazji 50. rocznicy uzyskania doktoratu, odbyło się uroczyste odnowienie jego tytułu. Po jego śmierci został pochowany na cmentarzu Rakowickim.

Ordery, odznaczenia, upamiętnienia

Stefan Kosiński, jako szanowany adwokat, został odznaczony wieloma wyróżnieniami, które odzwierciedlają jego wkład w rozwój prawa oraz działalność społeczną. Wśród jego zasług znajdują się:

  • Złoty Krzyż Zasługi (PRL),
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (PRL),
  • Złota Odznaka Adwokatury Naczelnej Rady Adwokackiej,
  • Medal Pro Lege et Libertate Rady Adwokackiej w Krakowie.

W 2020 roku, na cześć Stefana Kosińskiego, nazwano imieniem tego wybitnego adwokata skwer znajdujący się w Krakowie. Skwer ten usytuowany jest pomiędzy aleją Powstania Warszawskiego, a Ogrodem Botanicznym. To szczególne upamiętnienie świadczy o trwałym wpływie Kosińskiego na środowisko prawnicze oraz lokalną społeczność.

Przypisy

  1. AndrzejA. Zajda AndrzejA., Najwyższy Trybunał Narodowy – proces Josefa Bühlera [online], ingremio.org [dostęp 15.05.2021 r.]
  2. Kraków doczekał się skwerów zasłużonych krakowskich adwokatów [online], adwokatura.krakow.pl [dostęp 31.10.2020 r.]

Oceń: Stefan Kosiński (adwokat)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:16