Kamienica Tekielskiego to niezwykle interesujący obiekt znajdujący się w sercu Rzeszowa. Zlokalizowana przyulicy 3 Maja pod numerem 32, stanowi ważny element architektoniczny tego regionu.
Nie tylko przyciąga uwagę swoim stylem, ale również wpisuje się w historię miasta, będąc świadkiem lokalnych wydarzeń i zmian na przestrzeni lat.
Położenie
Kamienica Tekielskiego to imponujący narożny budynek, którego lokalizacja jest bardzo strategiczna, ponieważ znajduje się na złączeniu głównego miejskiego deptaku – ulicy 3. Maja oraz ulicy Zamkowej. Jego najwyższa ściana, tworząca ukośne naroże, jest widoczna bezpośrednio z alei Lubomirskich.
Początkowo posiadłość, na której został wzniesiony ten dom, należała do rodziny Fechtdegenów. W 1910 roku, działkę zakupił znany rzeszowski architekt Mateusz Tadeusz Tekielski, który wcześniej zrealizował ciekawą zabudowę willową przy pobliskiej alei Pod Kasztanami oraz wiele innych projektów w mieście.
Charakterystyka
Wysoka, pięciokondygnacyjna kamienica Tekielskiego, będąca dziełem architekta dla samego siebie, została zaprojektowana w stylu secesji. Budynek jest podpiwniczony i charakteryzuje się jedynym wejściem, które znajduje się od ulicy Zamkowej. Kształt działki znacząco wpłynął na plan obiektu, który idealnie dopasowano do układu ulic. Dzięki temu kamienica zyskała niesymetryczny plan, przypominający zbieżny wielokąt. Frontowa część budynku również nie jest regularna, przechodząc w dwie oficyny, a w tylnej części umieszczono dwie klatki schodowe.
Taki układ sprawił, że fasada budynku została podzielona na trzy wyraźne sekcje. Najwyższa z nich, usytuowana ukośnie, wyróżnia się flankowaniem z wykorzystaniem słupków, które kończą się stylowymi kulami. Na trójkątnym szczycie znajduje się kartusz z herbem architekta oraz jego żony, Tadeusza i Jadwigi Tekielskich (symbolizowany przez litery T. T. J.), otoczony bogatym ornamentem roślinnym. Poniżej zauważymy trójdzielną kompozycję okien o zróżnicowanej wysokości, nad którymi widnieje łacińska sentencja „Sibi et posterati” (Sobie i potomności) oraz data budowy, która przypada na 1910 rok.
Okna w siatce 3 x 4 są równomiernie rozmieszczone, jednak ich regularność została celowo zakłócona poprzez dodanie dużego wykuszu od strony ulicy 3 Maja. Wykusz ten został zwieńczony balkonową loggią, przykrytą stromym dachem. Z drugiej strony, w okolicy wykuszu przy ul. Zamkowej, znajduje się loggia, która nie jest pokryta skośnym dachem, a pełni rolę fundamentu dla małego balkonu na drugim piętrze kamienicy. Obie z tych konstrukcji są podtrzymane przez trzystopniowe kroksztyny, które wystają na wysokości połowy parteru.
Boczne fasady kamienicy wyróżniają się symetrią. Na pierwszym piętrze, pośrodku, zaznaczono płytki wykusz wsparty na kroksztynach z trzema oknami różnej szerokości. Również kompozycja portalu wejściowego, od strony ul. Zamkowej, przyciąga wzrok. Portal, bogato zdobiony kamieniem, wypełniają półokrągłe, dwuskrzydłowe drewniane drzwi z metalową kratą, które są bliźniacze do drzwi Kamienicy Czyncielów w Krakowie, usytuowanej od strony Placu Mariackiego.
Budowla od strony ulicy Zamkowej łączy się z narożną kamienicą, którą najprawdopodobniej zaprojektował również Tekielski, znaną jako kamienica Zamkowa-Zygmuntowska, pochodzącą z około 1935 roku.
Przypisy
- Rzeszowskie ulice i okolice. Marek Czarnota. Rzeszów: Mitel, 01.01.2001 r., s. 25. ISBN 978-83-11-11912-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica „Luftmaszyna” w Rzeszowie | Dom przy ul. ks. Jałowego 33 w Rzeszowie | Dom Esterki w Rzeszowie | Kamienica Dzierżyńskich w Rzeszowie | Kamienica Różyckich w Rzeszowie | Dom Polonii w Rzeszowie | Kamienica Alko w RzeszowieOceń: Kamienica Tekielskiego w Rzeszowie