Waldemar Józef Cisło, urodzony w 1967 roku w Rzeszowie, jest osobą, która znacząco wpisała się w polski kontekst religijny i akademicki. Jako ksiądz katolicki oraz doktor habilitowany, zdobył renomę w dziedzinie teologii fundamentalnej, co czyni go ekspertem w swojej dziedzinie.
Obecnie pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie nie tylko prowadzi wykłady, ale również uczestniczy w badaniach naukowych, kształtując przyszłe pokolenia teologów.
Waldemar Cisło był także przewodniczącym polskiej sekcji Pomocy Kościołowi w Potrzebie w latach 2006–2024, co odzwierciedla jego zaangażowanie w działalność charytatywną oraz pomoc potrzebującym.
Życiorys
W 1987 roku Waldemar Cisło ukończył maturę w III Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie, a następnie rozpoczął naukę w seminarium duchownym w Lublinie. 29 maja 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie i podjął pracę w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Puławach, po czym został przeniesiony do lubelskiej parafii św. Józefa. Równocześnie podjął studia doktoranckie, które ukończył w roku 2000, a jego dalsza droga edukacyjna prowadziła go na Uniwersytet Wiedeński oraz Uniwersytet Ludwika i Maksymiliana w Monachium, na co został skierowany przez metropolitę lubelskiego, abpa Józefa Życińskiego.
W 2002 roku został zatrudniony na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie zajmuje się teologią fundamentalną, krytyką religii oraz dialogiem międzyreligijnym, ze szczególnym naciskiem na relacje chrześcijaństwa z islamem. Tematyka dialogu międzyreligijnego była również przedmiotem jego habilitacji, którą uzyskał w 2012 roku na Uniwersytecie Preszowskim na Słowacji.
Waldemar Cisło intensywnie angażuje się w wprowadzanie tematów związanych z dialogiem międzyreligijnym do publicznej debaty, czego efektem jest jego obecność w mediach. W 2017 roku napisał książkę poświęconą kryzysowi uchodźczemu oraz męczeństwu chrześcijan, noszącą tytuł Imigranci u bram.
W roku 2000, decyzją ówczesnego metropolity lubelskiego, abpa Józefa Życińskiego, podjął się zorganizowania polskiego oddziału organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie, który inaugurując działalność w 2006, miał na celu wsparcie chrześcijan w Ziemi Świętej, w czasie nasilających się konfliktów palestyńsko-izraelskich. Z czasem obszar działalności rozszerzył się na Afrykę, głównie Sudan i Egipt, oraz Bliski Wschód, w tym Irak i Syrię. Pomoc Kościołowi w Potrzebie monitoruje sytuację chrześcijan na całym świecie oraz reaguje na sytuacje kryzysowe.
W 2023 roku Waldemar Cisło został powołany w skład Naczelnej Komisji Bioetycznej przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
Odznaczenia
Waldemar Cisło został ukoronowany szeregiem istotnych odznaczeń, które podkreślają jego znaczący wkład w różnorodne dziedziny życia społecznego i naukowego.
W 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, co stanowi istotne wyróżnienie za wkład w pamięć i tożsamość narodową. W następnym roku, w 2019, został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym „za wybitne zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy i wsparcia”.
W 2023 roku przyznano mu złoty medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”, co dodatkowo podkreśla jego zaangażowanie w działalność naukową.
W ramach uznania jego wybitnych dokonań, w dniu 15 grudnia 2022 roku, Cisło został uhonorowany nagrodą rektora Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Otrzymał to wyróżnienie za „wybitne osiągnięcia w działalności naukowej i organizacyjnej w 2022 roku”.
Wybrane publikacje
Oto wybrane dzieła autorstwa Waldemara Cisło, które odzwierciedlają jego wkład w myśl krytyczną i społeczną:
- Die Religionskritik der französischen Enzyklopädisten, Bern 2001,
- Sens ludzkiej przygody, Warszawa 2008 (red.),
- Imigranci u bram. Kryzys uchodźczy i męczeństwo chrześcijan w XXI w., Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2017.
Przypisy
- Nagła rezygnacja znanego księdza. Pomagał prześladowanym chrześcijanom [online], wiadomosci.onet.pl [dostęp 16.09.2024 r.]
- a b Szef MEiN wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Edukacji i Nauki [dostęp 01.08.2023 r.]
- Minister Zdrowia Adam Niedzielski na wniosek prezesa Agencji Badań Medycznych powołał członków Naczelnej Komisji Bioetycznej. abm.gov.pl. [dostęp 06.06.2023 r.]
- Andrzej Klimczak: Nagroda im. kard. S. Wyszyńskiego dla abp. Jędraszewskiego i ks. Cisło. sdp.pl, 19.01.2020 r. [dostęp 03.01.2023 r.]
- Prezydent nadał Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości. prezydent.pl, 12.12.2018 r. [dostęp 16.12.2018 r.]
- Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Aktualności / Ordery i odznaczenia / Odznaczenia za zasługi w działalności na rzecz osób potrzebujących pomocy [online], www.prezydent.pl [dostęp 16.04.2019 r.]
- Nota biograficzna w książce "Imigranci u bram", 2017, ISBN 978-83-7553-228-9 [dostęp 08.06.2017 r.]
- Sylwetka naukowa na stronie UKSW [online] [dostęp 08.06.2017 r.]
- Nota biograficzna na stronie wydawnictwa Biały Kruk [online] [dostęp 08.06.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Stanisław Jamrozek | Jan Niemiec (duchowny) | Stanisław Witkowski (ksiądz) | Juliusz Kaczorowski | Jacek Prusak | Benedykt Huculak | Julian Łukaszkiewicz | Sławomir Zych | Waldemar Pałęcki | Ludwik Stanisławczyk | Marcin Lisak | Natalia Tułasiewicz | Jacek Krawczyk (działacz katolicki) | Marian Rojek (duchowny) | Stefan Momidłowski | Artur WażnyOceń: Waldemar Cisło