Sławomir Zych, urodzony 10 maja 1973 roku w Rzeszowie, jest polskim duchownym katolickim, który posiada tytuł doktora habilitowanego.
Jego osiągnięcia w dziedzinie teologii oraz zaangażowanie w życie kościelne mają znaczący wpływ na społeczność, w której działa.
Życiorys
Sławomir Zych, urodzony w Niechobrzu, ukończył swoją edukację podstawową w Racławówce. Następnie kontynuował naukę w I Liceum Ogólnokształcącym im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie. Jako alumn diecezji rzeszowskiej rozpoczął studia z zakresu filozofii i teologii w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu, a następnie przeniósł się do Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.
W 1998 roku, po zakończeniu studiów, uzyskał tytuł magistra na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, broniąc pracę pod tytułem „Szpital ubogich przy kościele parafialnym w Zabierzowie w latach ok. 1619-1939” pod kierunkiem Stanisława Nabywańca. W tym samym roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Kazimierza Górnego.
Po wyświęceniu pracował od 1998 do 2000 roku jako wikariusz w parafii Świętego Brata Alberta w Kolbuszowej. W 2000 roku podjął studia specjalistyczne w Instytucie Historii Kościoła KUL. W trakcie tych studiów pełnił rolę administratora parafii Matki Bożej Królowej Polski w Woli Zgłobieńskiej, a także pracował w Kurii Diecezjalnej oraz w Archiwum Diecezjalnym w Rzeszowie.
16 października 2006 roku został przyjęty na stanowisko asystenta, a 1 stycznia 2010 roku na adiunkta w Instytucie Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym KUL. 23 kwietnia 2009 roku obronił pracę doktorską na temat „Funkcjonowanie diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego w warunkach okupacji niemieckiej i sowieckiej”, której promotorem był Zygmunt Zieliński.
12 grudnia 2018 roku Zych uzyskał habilitację w dziedzinie nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. Jego praca habilitacyjna dotyczyła „Kościelnych dziejów Nowego Żmigrodu w okresie przynależności do diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego (1805-1992)”. W 2019 roku otrzymał zaproszenie do Rady Naukowej Rocznika Sokołowskiego.
Odznaczenia
Sławomir Zych, jako postać znacząca w swojej dziedzinie, otrzymał wiele wyróżnień, które podkreślają jego wkład w rozwój kultury oraz działalność społeczną. Oto najważniejsze odznaczenia, które zdobył:
- Honorowy Kapelan Leśników, 2006,
- Nagroda Burmistrza Kolbuszowej w dziedzinie upowszechniania kultury za rok 2013,
- Zasłużony dla Miasta i Gminy Kolbuszowa, 2015,
- Brązowy Krzyż Zasługi, 2019,
- Odznaka Honorowa Powiatu Kolbuszowskiego, 2024.
Dorobek naukowy
Badania Sławomira Zycha obejmują szereg fascynujących tematów, szczególnie związanych z historią emigracji z obszarów polskich oraz aspektami działalności Polonii. Ponadto, jego zainteresowania sięgają dziejów duszpasterstwa polonijnego, jak również historii diecezji przemyskiej i rzeszowskiej oraz wszelkich istotnych ośrodków kościelnych.
Ważnym elementem jego pracy naukowej są publikacje dotyczące Kolbuszowej i Sokołowa Małopolskiego, a także ich okolic. Do roku 2019 z pod jego redakcji ukazało się piętnaście książek, co stanowi znaczący wkład w naukę. Dodatkowo, Sławomir Zych jest autorem oraz współautorem wielu innych wydawnictw naukowych.
Od 2009 roku sprawuje funkcję redaktora naczelnego w Roczniku Kolbuszowskim, a także w roczniku Studia Polonijne od 11 października 2017 roku, kwartalniku Zwiastowanie od 2018 roku oraz w roczniku Resovia Sacra od 2020. Jego działalność redakcyjna znacząco wpływa na popularyzowanie wiedzy o zagadnieniach związanych z Polonią oraz historią regionów.
Przypisy
- BartoszB. Posłuszny BartoszB., Odznaki Honorowe Powiatu Kolbuszowskiego wręczone. Kto je otrzymał? [ZDJĘCIA - LISTA NAZWISK] [online], Korso Kolbuszowskie, 19.04.2024 r. [dostęp 19.04.2024 r.]
- Bartosz Walicki: Ks. Sławomir Zych odznaczony Krzyżem Zasługi. niedziela.pl, 20.02.2019 r. [dostęp 08.01.2022 r.]
- a b c d e f g h i j Ks. dr hab. Sławomir Zych. pracownik.kul.pl. [dostęp 08.01.2022 r.]
- Redakcja. rocznikkolbuszowski.pl. [dostęp 09.01.2022 r.]
- Studia Polonijne. kul.pl. [dostęp 09.01.2022 r.]
- ZWIASTOWANIE – PISMO DIECEZJI RZESZOWSKIEJ. diecezja.rzeszow.pl. [dostęp 09.01.2022 r.]
- Kościelne dzieje Nowego Żmigrodu w okresie przynależności do diecezji przemyskiej obrządku łacińskiego (1805-1992) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 09.01.2022 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Duchowieństwo i religia":
Waldemar Pałęcki | Ludwik Stanisławczyk | Artur Ważny | Stefan Momidłowski | Marian Rojek (duchowny) | Jacek Krawczyk (działacz katolicki) | Natalia Tułasiewicz | Marcin Lisak | Waldemar Cisło | Stanisław Jamrozek | Julian Łukaszkiewicz | Benedykt Huculak | Jacek Prusak | Juliusz Kaczorowski | Stanisław Witkowski (ksiądz) | Jan Niemiec (duchowny)Oceń: Sławomir Zych