Ulica Berka Joselewicza w Rzeszowie


Ulica Berka Joselewicza, zlokalizowana w historycznym centrum Rzeszowa, to ciekawy szlak komunikacyjny, który łączy dwie ważne arterie miejskie. Na północy kieruje się ku ulicy A. Mickiewicza, a na południu prowadzi aż do ulicy L. Zamenhofa.

Przechadzając się tą ulicą, można doświadczyć niezwykłego klimatu starego miasta, gdzie historia i nowoczesność harmonijnie się przenikają.

Historia

Nazwa ulicy Berka Joselewicza w Rzeszowie, choć nie ma jednoznacznego określenia dotyczącego jej pochodzenia, związana jest z ważnym wydarzeniem historycznym. Najbardziej prawdopodobna teoria wskazuje na nadanie jej w związku z setną rocznicą powstania kościuszkowskiego. Berek, syn Josela, był żołnierzem Tadeusza Kościuszki, co nadaje tej ulicy głęboki kontekst kulturowy i historyczny.

W czasach niemieckiej okupacji, nazwa ulicy została zmieniona na „An den zwei Pumpenstrasse”, co tłumaczy się jako „przy dwóch pompach”. Zmiana ta wiązała się z faktorem, że w miejscu tym, przy zbiegu ulic Joselewicza oraz Mickiewicza, znajdowały się dwie pompy wodne. Pompy te nie tylko zmieniały krajobraz okolicy, ale także odgrywały istotną rolę w codziennym życiu mieszkańców. To właśnie w tym miejscu zbierały się służące zamożnych rodzin, wymieniając się nowinkami oraz plotkami.

W okresie okupacji niemieckiej, ulica Berka Joselewicza wchodziła w skład terenu getta, co znacząco wpływało na losy jej mieszkańców oraz na historię całego regionu.

Do czasów powojennych, ulica ta miała swoje naturalne zakończenie od południa przy placu Garncarskim, będącym popularnym miejscem handlu wyrobami ceramicznymi. Chociaż dzisiaj nosi ona inną historię, jej przeszłość z pewnością pozostaje integralną częścią tożsamości Rzeszowa.

Przypisy

  1. a b c d Rzeszowskie ulice i okolice. Marek Czarnota. Rzeszów: Mitel, 33-37, 2001 r. ISBN 978-83-11-11912-3.

Oceń: Ulica Berka Joselewicza w Rzeszowie

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:9