Ulica Adama Mickiewicza w Rzeszowie


Ulica Mickiewicza stanowi jedną z kluczowych arterii w zabytkowym centrum Rzeszowa. Jej charakterystyczny szlak wiedzie od Starego Rynku, aż do Nowego Rynku oraz Starego Cmentarza.

Ta malownicza ulica jest świadkiem wielu historycznych wydarzeń i przyciąga uwagę turystów oraz mieszkańców swoimi licznymi atrakcjami, które wpisują się w tkankę miejską.

Historia

Ulica, o której mowa, niegdyś stanowiła ważny szlak handlowy w mieście, ponieważ prowadziła od głównego targowiska aż do mostu, kierując się dalej na wschód do Przemyśla, Jarosławia oraz Lwowa. Wraz z rozwojem urbanistycznym Rzeszowa w XIX wieku, a zwłaszcza po stworzeniu Nowego Rynku, ulica przesunęła się na północ.

W okresie przedwojennym, wzdłuż tej ulicy znajdowało się wiele żydowskich mieszkań oraz sklepów, takich jak te z porcelaną, koszerna jadłodajnia czy optyk. Bezpośrednia bliskość do Synagogi Dużej oraz Synagogi Małej sprzyjała rozkwitowi zarówno handlu, jak i życia towarzyskiego w tym rejonie. Były to miejsca, gdzie kwitło życie społeczne, a mieszkańcy zbierali się przy dwóch pompach, które stały się niemalże symbolami miasta, wymieniając się plotkami na przeróżne tematy.

Okres II wojny światowej przyniósł dramatyczne zmiany. Naziści zdegenerowali nazwę ulicy na Dichterstrasse, a także dokonali zniszczeń, burząc Pomnik Mickiewicza. Dodatkowo, wzdłuż ulicy przebiegała granica rzeszowskiego getta, a przejazdy czołgów zniszczyły kilka kamienic, przynosząc wiele cierpień mieszkańcom.

Po zakończeniu działań wojennych podejmowano próby odbudowy zniszczeń, które jednak okazały się nieefektywne. Pomnik Mickiewicza doczekał się restauracji dopiero w latach 60., co symbolizowało pewien proces powrotu do normalności po horrendalnych zawirowaniach historycznych.

Zabytki

Rzeszów to miasto o bogatej historii, w którym można znaleźć wiele cennych zabytków. Wśród nich wyróżniają się:

  • Kamienica Esterki,
  • Teatr Maska,
  • Synagoga Mała, która obecnie pełni funkcję Archiwum Państwowego,
  • Pomnik Mickiewicza.

Oceń: Ulica Adama Mickiewicza w Rzeszowie

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:15