Ulica Sokoła w Rzeszowie stanowi istotny element urbanistycznej struktury centrum tego miasta. Jest to miejsce, które ma znaczenie nie tylko komunikacyjne, ale również kulturowe i społeczne.
Ulica ta rozpoczyna swoją trasę w okolicy Alei płk Łukasza Cieplińskiego, znanej z licznych działalności i atrakcji, a kończy na Placu Farnym, będącym popularnym punktem spotkań mieszkańców oraz turystów.
Historia
Przeszłość tej lokalizacji sięga tak daleko jak XVI wiek, kiedy to ubogi mieszkaniec Rzeszowa, znany jako Jakub Dado, według niektórych źródeł zapisano jako Jakób Ado w staropolskiej pisowni, doświadczył niezwykłego objawienia Matki Boskiej. W odpowiedzi na to niezwykłe zdarzenie, zdecydował się na budowę skromnej kapliczki. Wkrótce potem w tym samym miejscu wzniesiono drewniany kościółek.
Mikołaj Spytko Ligęza dostrzegł potencjał tego miejsca i wybrał je na mauzoleum swojej rodziny, fundując nową świątynię, do której zaprosił bernardynów. W tejże świątyni znajduje się niezwykle ważna figura Matki Boskiej Rzeszowskiej, uznawanej za patronkę miasta. Po zniszczeniu pierwotnej kapliczki, co miało najprawdopodobniej miejsce w XVIII wieku, bernardyni zbudowali nową, w której umieścili figurę św. Jana z Dukli.
Na koniec XIX wieku figura św. Jana została przeniesiona do innej kaplicy. W 1898 roku, w miejscu objawień, obok siedziby Towarzystwa Zaliczkowego i Kredytowego założonego w 1870 roku, ustawiono cokół z figurą Madonny, na którym widniał napis „Królowo Polski zbaw lud Twój”. To wyjątkowe miejsce przetrwało II wojnę światową bez większych strat, niestety w okresie PRL-u uległo niemal całkowitemu zniszczeniu.
W 1951 roku ulica Sokoła przeszła transformację nazwy i stała się ulicą Jana Tkaczowa. Później przyjęto nazwę Ferdynanda Tkaczowa, a w 1990 roku zdecydowano się na powrót do jej historycznej nazwy.
Wybrane zabytki
Ulica Sokoła w Rzeszowie jest świadkiem bogatej historii, oferując szereg cennych zabytków, które przyciągają uwagę nie tylko lokalnych mieszkańców, ale i turystów. Wśród nich wyróżniają się:
- Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (ul. Sokoła 8),
- Klasztor Bernardynów,
- Biblioteka Miejska i Wojewódzka (ul. Sokoła 13) – zbudowana według planów krakowskiego architekta Tadeusza Stryjeńskiego, została oddana do użytku w 1902 roku jako siedziba powiatu rzeszowskiego. W czasie II wojny światowej znajdował się tutaj urząd pracy (Arbeitsamt), a od 1955 roku służy jako biblioteka wojewódzka i miejska.
- Teatr im. Wandy Siemaszkowej, znany wcześniej jako Gmach Sokoła – jego budowa miała miejsce w latach 1890–1900 według projektu Albina Zagórskiego. Elewacja została zaprojektowana przez Franciszka Skowrona, a w latach 60. przeszła znaczne zmiany, by doczekać się pełnej rekonstrukcji w 2006 roku. Warto wspomnieć, że w 1895 roku odbył się tutaj zjazd założycielski Polskiego Stronnictwa Ludowego, a sześć lat później – rzeszowskich skautów.
- Willa Holzerów (Sokoła 5) – obiekt w stylu neorenesansowym, obecnie pełniący rolę siedziby dyrekcji teatru.
- Gmach Towarzystwa Zaliczkowego i Kredytowego, obecnie znany jako BRE Bank – budynek, który przeszedł zupełną renowację.
Każdy z tych zabytków posiada swoją unikalną historię, która współtworzy klimat tej urokliwej ulicy. Oferują one nie tylko wgląd w architekturę minionych epok, ale również w życie społeczno-kulturalne Rzeszowa.
Przypisy
- Uchwała nr Nr VI/30/90 Rady Miasta Rzeszowa z dnia 23.10.1990 r. w sprawie nadania nazw ulic na terenie miasta Rzeszowa [online].
- Zmiana nazw ulic Rzeszowa. „Nowiny Rzeszowskie”, s. 5, Nr 49 z 18.02.1951 r.
- a b Rzeszowskie ulice i okolice. Marek Czarnota. Rzeszów: Mitel, 2001, s. 88-94. ISBN 978-83-11-11912-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Aleja Armii Krajowej w Rzeszowie | Aleja Tadeusza Rejtana w Rzeszowie | Plac Wolności w Rzeszowie | Rynek w Rzeszowie | Ulica Kolejowa w Rzeszowie | Ulica Grunwaldzka w Rzeszowie | Ulica Jana Matejki w Rzeszowie | Ulica ks. Feliksa Dymnickiego w Rzeszowie | Ulica Tadeusza Kościuszki w Rzeszowie | Ulica 3 Maja w Rzeszowie | Ulica Berka Joselewicza w Rzeszowie | Ulica Adama Mickiewicza w Rzeszowie | Aleja Wincentego Witosa w Rzeszowie | Aleja Powstańców Warszawy w Rzeszowie | Aleja Pod Kasztanami w RzeszowieOceń: Ulica Sokoła w Rzeszowie