Ulica Grunwaldzka w Rzeszowie


Ulica Grunwaldzka w Rzeszowie, znana również w przeszłości jako Głogowska i Aleja Sandomierska, zajmuje szczególne miejsce w historii miasta. Jest to jedna z najstarszych ulic, która przeszła przez znaczące zmiany na przestrzeni lat.

Jej złoty okres przypada na XIX i początek XX wieku, kiedy to stanowiła najkrótsze połączenie między śródmieściem a dworcem kolejowym. W tym czasie powstała też większość zachowanych do dziś budowli, które zdobią jej urokliwy przebieg.

Ulica rozpoczyna swój bieg od ul. Kościuszki, a kończy na skrzyżowaniu z ul. Grottgera oraz ul. Jabłońskiego. W centralnym punkcie, na przecięciu z al. Piłsudskiego, znajduje się okrągła kładka, która jest powszechnie nazywana „rondem dla pieszych”.

Co więcej, na ulicy Grunwaldzkiej spotykamy również trzy mniejsze uliczki, które przecinają jej trasę: Matejki, Kopernika oraz Jana III Sobieskiego. Dodatkowo, dwie uliczki – Kręta oraz Bernardyńska – mają swoje początki właśnie na Grunwaldzkiej, co dodaje jej charakteru i wyjątkowości.

Główne obiekty i zabytki

Na ulicy Grunwaldzkiej w Rzeszowie można znaleźć bogaty zbiór zabytków i cennych obiektów architektonicznych. W gminnej ewidencji zabytków odnotowano 25 budynków, w tym aż 21 kamienic. Ponadto, do rejestru zabytków wpisano 5 kamienic (nr 2, 6, 20, 24 i 36) oraz dawny budynek Wojewódzkiej Rady Narodowej (nr 15).

  • nr 1 – kamienica z końca XVIII wieku, która przeszła przebudowę po połowie XIX wieku oraz kolejna po 1913 roku,
  • nr 2 – kamienica z końca XVIII wieku, która była przebudowywana w XX wieku,
  • nr 6 – kamienica modernistyczna, wybudowana w latach 1937-38 według projektu Józefa Wetzsteina i Karola Holzera,
  • nr 11 – obiekt, który pierwotnie był siedzibą Wyższej Szkoły Żeńskiej, obecnie mieści w sobie Wydział Prawa Uniwersytetu Rzeszowskiego, z lat 1879 i 1895,
  • nr 13 – dawny budynek Szkoły Wydziałowej, teraz użytkowany przez Uniwersytet Rzeszowski, zbudowany w 1896 roku,
  • nr 15 – to historyczna siedziba Wojewódzkiej Rady Narodowej, obecnie gmach Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, zrealizowany w stylu socrealistycznym w latach 1951-1954 w projektach architektów Ludwika Pisarka i Marcina Weinfelda,
  • nr 20 – kamienica z oficynami powstała w drugiej połowie XIX wieku,
  • nr 22 – kamienica z końca XVIII wieku, która przeszła przebudowę w połowie XIX wieku,
  • nr 24 – budynek powstały po 1883 roku,
  • nr 36 – kamienica z początku XX wieku.

Wszystkie te obiekty świadczą o bogatej historii i pięknej architekturze Rzeszowa, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Przypisy

  1. Lista opracowana na podstawie Gminnej ewidencji zabytków miasta Rzeszowa
  2. Stadt Rzeszów sammt Enclave Ruska Wieś w Galizien Rzeszower Kreis [Mapa miasta Rzeszów z enklawą Ruska Wieś w Galicji w obwodzie rzeszowskim], skan nr 5

Oceń: Ulica Grunwaldzka w Rzeszowie

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:20