Bronisław Braun


Bronisław Salomon Braun, urodzony 28 września 1898 roku w Rzeszowie, był znakomitym przedstawicielem polskiej medycyny, który szczególnie zasłynął w dziedzinie hematologii. Jego praca w obszarze badań nad krwią oraz chorobami układu krwiotwórczego przyniosła znaczące osiągnięcia, które na stałe wpisały się w historię polskiej medycyny.

Nie można zapomnieć, że jego działalność medyczna trwała aż do jego śmierci w 1969 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo dla kolejnych pokoleń specjalistów.

Życiorys

Bronisław Braun to znana postać w dziedzinie medycyny, która ukończyła studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie w 1926 roku zdobył dyplom lekarza wszech nauk lekarskich. Wkrótce po ukończeniu studiów, rozpoczął swoją praktykę w Klinice Chorób Wewnętrznych tej uczelni, gdzie od 1927 do 1937 roku pełnił funkcję asystenta.

W 1932 roku otrzymał państwowe stypendium naukowe, co umożliwiło mu wyjazd do Zurychu. Tam pracował jako hematolog w Klinice Chorób Wewnętrznych oraz rozwijał swoją karierę w Instytucie Badań nad Rakiem w Berlinie. Po wybuchu II wojny światowej, od 1941 do 1948 roku był starszym ordynatorem w szpitalu wojennym, a następnie w wojskowym.

W 1948 roku osiedlił się w Wielkiej Brytanii i stał się członkiem Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie. Dorobek naukowy Bronisława Samuela Brauna obejmuje 18 prac naukowych, które zostały wydane drukiem, co stanowi znaczący wkład w rozwój medycyny.

Przypisy

  1. Wybór członków Polskiego Towarzystwa Naukowego na Obczyźnie, Polskie Towarzystwo Naukowe na Ojczyźnie s. 32,36. docplayer.pl. [dostęp 29.11.2019 r.]
  2. Bronisław Braun, Wojskowe Biuro Hstoryczne

Oceń: Bronisław Braun

Średnia ocena:4.59 Liczba ocen:20