Piotr Pasterczyk


Piotr Pasterczyk, urodzony w 1968 roku w Rzeszowie, to wybitny polski ksiądz oraz adiunkt w Katedrze Historii Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego, co świadczy o jego zaawansowanej wiedzy oraz doświadczeniu w dziedzinie filozofii.

W obszarze jego szczególnych zainteresowań znajduje się filozofia antyczna, fenomenologia oraz hermeneutyka. Zajmuje się badaniem różnych aspektów tych dziedzin, co przyczynia się do rozwoju myśli filozoficznej w Polsce.

Wykształcenie

Piotr Pasterczyk rozpoczął swoją edukację w 1987 roku, studiując na Wydziale Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od 1991 roku miał zaszczyt korzystać ze stypendium językowego GFPS, które umożliwiło mu naukę we Fryburgu Bryzgowijskim. Dwa lata później, w 1992 roku, otrzymał stypendium naukowe GFPS w Moguncji. W 1993 roku przyjął święcenia kapłańskie, co stanowiło istotny krok w jego karierze.

Ukończył w 1995 roku studia z zakresu teologii dogmatycznej, zdobywając tytuł magistra. Tematem jego pracy magisterskiej była „Jedność doświadczenia filozoficznego u Edyty Stein”, którą pisał pod kierunkiem ks. prof. Czesława Bartnika. Po uzyskaniu tego tytułu, zdecydował się na dalsze kształcenie i w 1995 roku rozpoczął studia filozoficzne w International Academy of Philosophy w Liechtensteinie. Tam również uzyskał tytuł magistra, pisząc pracę pod opieką prof. Josefa Seiferta na temat „Der Personenbegriff bei Hans-Eduard Hengstenberg”.

W latach 1997–2003 kontynuował swoje studia na Uniwersytecie Albrechta i Ludwika we Fryburgu Bryzgowijskim, gdzie zgłębiał zarówno filozofię, jak i teologię. W 2001 roku obronił rozprawę doktorską na temat ekumenicznej dogmatyki pod przewodnictwem prof. Gisberta Greshake, zatytułowaną „Theologie des kirchlichen Amtes”. Natomiast w 2004 roku uzyskał stopień doktora filozofii za rozprawę „Der Traum des Sokrates und das Problem der Dialektik im Theaitetos”, napisaną pod kierownictwem prof. Günthera Figala.

Przypisy

  1. Consultors [online], www.theologia.va [dostęp 17.11.2022 r.]
  2. Ks. Piotr Pasterczyk z KUL konsultorem Papieskiej Rady ds. Kultury [online], www.archidiecezja.lodz.pl [dostęp 17.11.2022 r.]
  3. a b c d Ks. dr hab. Piotr Pasterczyk - O mnie [online], pracownik.kul.pl, 05.02.2016 r. [dostęp 02.11.2019 r.]
  4. Rocznik 2007 - Biblioteka Narodowa

Oceń: Piotr Pasterczyk

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:24