Jan Filipek


Jan Filipek, wybitny profesor łąkarstwa, urodził się 3 grudnia 1931 roku w Rzeszowie. Jego życie zakończyło się 11 października 1993 roku w Krakowie, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie nauki.

Filipek był związany z Akademią Rolniczą w Krakowie, gdzie pełnił rolę profesora na Wydziale Rolniczym. Jego praca i badania miały istotny wpływ na rozwój łąkarstwa w Polsce.

Kariera naukowa

Jan Filipek ukończył studia na Wydziale Rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Krakowie, zdobywając tytuł inżyniera rolnictwa oraz magistra nauk agrotechnicznych w 1955 roku. Jego praca dyplomowa nosiła tytuł „Wpływ koszarzenia na recesję bliźniczki wyprostowanej”. W 1960 roku odbył półroczny staż naukowy w Nyon w Szwajcarii. W 1962 roku obronił pracę doktorską na temat „Wartość pastewna brodawnika zwyczajnego (Leontodon hispidus L.) na tle wartości pastewnej siana górskiego”, publikując wyniki tej pracy w Rocznikach Nauk Rolniczych. W 1971 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego, opierając się na rozprawie zatytułowanej „Wpływ częstotliwości koszenia na zagęszczenie, wydajność, skład botaniczny i chemiczny runi łąkowej”, która również znalazła miejsce w znanych czasopismach naukowych.

W 1975 roku Jan Filipek został profesorem nadzwyczajnym, a w 1983 roku mianowano go profesorem zwyczajnym. Jego kariera akademicka obejmowała szereg znaczących stanowisk w Katedrze Uprawy Łąk i Pastwisk, gdzie pełnił rolę asystenta od 1955 do 1957 roku, a następnie zajmował kolejne stopnie naukowe, aż do tytułu profesora, który zdobył w 1975 roku.

Stanowiska

Pełnił różne funkcje na uniwersytecie, w tym asystenta (1955-57), st. asystenta (1957-63), adiunkta (1963-68), docenta (1968-75) oraz profesora (od 1975) w Katedrze Uprawy Łąk i Pastwisk. Był także kierownikiem Zespołu Uprawy Łąk i Pastwisk oraz dyrektorem Instytutu Uprawy Roli i Roślin w latach 1970-81. Poza tym, od 1982 roku kierował Katedrą Uprawy Łąk i Pastwisk, był dziekanem Wydziału Rolniczego WSR oraz prorektorem AR w Krakowie.

Członkostwo w organizacja naukowych

Członkostwo Jana Filipka w dużej liczbie organizacji naukowych jest imponujące. Był członkiem Rady Głównej Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki (1974-76) oraz Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN (od 1975). Uczestniczył w Centralnej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Kadr Naukowych oraz w Zespole Dydaktyczno-Naukowym Rolnictwa i innych ministerstwie nauki i szkolnictwa wyższego (od 1983). Przez pewien czas był także wiceprzewodniczącym Komisji Nauk Rolniczych i Leśnych PAN, Oddział w Krakowie. Jako redaktor naukowy, miał znaczący wpływ na rozwój wielu publikacji, w tym był redaktorem serii Rolnictwo Zeszytów Naukowych AR w Krakowie.

Prace

Jan Filipek może pochwalić się imponującą liczbą publikacji naukowych – jest autorem lub współautorem 63 prac badawczych, 36 artykułów naukowych oraz 27 artykułów popularnonaukowych. Jego działalność naukowa obejmowała również opracowania dotyczące właściwości roślin łąkowo-pastwiskowych, a szczególnie zwracał uwagę na badania nad wartością pastewną różnych gatunków traw. Na uwagę zasługuje także jego praca dotycząca krajowego systemu liczb wartości użytkowej roślin oraz badania nad nawożeniem górskich użytków zielonych, gdzie analizował wpływ częstości koszenia na wydajność runi. Wśród jego publikacji wymienia się wiele prac naukowych oraz podręczników akademickich, które do dziś mają znaczenie w dziedzinie agrotechniki.

Odznaczenia

Profesor Jan Filipek, w uznaniu za swoje niezwykłe osiągnięcia, został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także tytułem honorowym „Zasłużony Nauczyciel PRL”, który podkreśla jego znaczący wkład w edukację. Do jego dorobku należy również Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz wiele innych wyróżnień, które świadczą o jego zaangażowaniu i pasji do nauki.

Dodatkowo, Jan Filipek otrzymał szereg nagród przyznawanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, co również czyni jego karierę naukową wyjątkową.

Po zakończeniu swojego życia, profesor został pochowany na cmentarzu Rakowickim, w konkretnej lokalizacji: kwatera XXIV b, rząd 11, grób nr 8.

Przypisy

  1. Lokalizator Grobów - Zarząd Cmentarzy Komunalnych [online], zck-krakow.pl [dostęp 29.04.2023 r.]

Oceń: Jan Filipek

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:18