Lidia Brydak


Lidia Bernadeta Brydak, której urodziny przypadły na 10 sierpnia 1938 roku w Rzeszowie, to wybitna postać w polskim świecie nauki. Jest ona uznawana za ekspertkę w dziedzinie mikrobiologii oraz wirusologii. Profesor nauk biologicznych, Lidia Brydak, koncentruje swoje badania na istotnych zagadnieniach związanych z grypą, co czyni ją czołową specjalistką w tej dziedzinie.

Życiorys

„W 1964 roku Lidia Brydak zakończyła studia na kierunku mikrobiologia na Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Już w 1968 roku uzyskała tytuł doktora w Instytucie Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk, gdzie równocześnie, w latach 1964–1968, była stypendystką tejże instytucji. W 1991 roku zdobyła stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie mikrobiologii, przyczyniając się do rozwoju nauki swoją rozprawą o tytule „Charakterystyka szczepów wirusa grypy A (H3N2) zaadaptowanych do obniżonej temperatury replikacji”. Natomiast w 1998 roku otrzymała tytuł profesora nauk biologicznych.

Od 1969 roku Lidia Brydak jest zawodowo związana z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – Państwowym Zakładem Higieny, gdzie awansowała na stanowisko profesora. W instytucie pełniła funkcje kierownika Pracowni Zakażeń i Wirusów Oddechowych od 1995 roku oraz kierownika Krajowego Ośrodka ds. Grypy, w którym działała od 1990 roku. Jej kariera na tym polu obejmowała kierowanie różnymi projektami badawczymi związanymi z problematyką grypy. Ponadto, pracowała jako profesor w Katedrze Mikrobiologii i Immunologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodatkowo, Lidia Brydak angażowała się jako ekspert dla WHO oraz Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

W swojej specjalizacji koncentruje się na mikrobiologii oraz wirusologii, kładąc szczególny nacisk na zagadnienia związane z grypą. Udzielała się w badaniach nad opracowaniem nowych technologii inaktywowanych szczepionek przeciwko grypie. Opracowała użyteczne szczepy wirusów grypy na potrzeby rekombinacyjnej metody uzyskiwania szczepów szczepionkowych, tzw. szczepy cold adapted. Do jej osiągnięć należy również zaprojektowanie zasad zintegrowanego nadzoru wirusologicznego oraz epidemiologicznego nad grypą w Polsce. Prowadziła badania dotyczące odpowiedzi immunologicznej po szczepieniach w populacji ogólnej oraz w grupach zwiększonego ryzyka, analizując również odporną populację na nowe warianty wirusa grypy oraz jego zmienność. Aktywnie występowała w roli propagatora szczepień ochronnych przeciwko grypie.

Lidia Brydak była również członkinią Komitetu Mikrobiologii PAN i miała znaczący wpływ na kształt polskiej nauki w tej dziedzinie. Jako współtwórczyni oraz wiceprzewodnicząca Polskiego Towarzystwa Wakcynologii, uzyskała również tytuł członka honorowego Polskiego Towarzystwa Higienicznego.

Odznaczenia

Lidia Brydak jest uhonorowana wyjątkowymi odznaczeniami. W roku 2004 otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2010 roku została odznaczona Krzyżem Komandorskim tego samego orderu.

Wybrane publikacje

Oto wybór publikacji Lidii Brydak, które przedstawiają jej prace związane z wirusem grypy oraz profilaktyką zdrowotną:

  • Charakterystyka szczepów wirusa grypy A (H3N2) zaadaptowanych do obniżonej temperatury replikacji, PZH, Warszawa 1990,
  • Grypa i jej profilaktyka, Termedia, Poznań 2004,
  • Grypa: pandemia grypy – mit czy realne zagrożenie?, Oficyna Wydawnicza Rytm, Warszawa 2008,
  • Nasze dziecko: rozwój, pielęgnowanie i wychowanie (współautor), Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Przypisy

  1. Prof. dr hab. Lidia Bernadeta Brydak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 19.01.2024 r.]
  2. Prof. Lidia Brydak, mikrobiolog i wirusolog. pulsmedycyny.pl, 17.01.2017 r. [dostęp 06.05.2022 r.]
  3. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 19.10.2010 r. o nadaniu orderów (M.P. z 2011 r. nr 11, poz. 114).
  4. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20.08.2004 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2004 r. nr 56, poz. 947).
  5. Wywiad z prof. Jackiem Wysokim oraz prof. Lidią Brydak, poradnikmedyczny.pl, 15.09.2004 r. [zarchiwizowane 07.11.2012 r.]
  6. a b c d e f g Who is who w Polsce, wyd. III, Zug: Hübners blaues Who is who, 2004, s. 414.
  7. a b c Współcześni uczeni polscy. Słownik biograficzny. T. V. Suplement A-Ż. Warszawa: Ośrodek Przetwarzania Informacji, 2006, s. 110–111.

Oceń: Lidia Brydak

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:19