Adrian Uljasz


Adrian Tadeusz Uljasz, urodzony w 1974 roku w Rzeszowie, to wybitny polski historyk. Jego zainteresowania naukowe obejmują różnorodne dziedziny, w tym historię nowożytną XIX wieku, politologię oraz historię najnowszą.

Uljasz jest również specjalistą w obszarze historii kultury, koncentrującym się na okresie od XVIII do XX wieku. Jako nauczyciel akademicki jest związany z Uniwersytetem Rzeszowskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą i pasją do historii z nowymi pokoleniami studentów.

Życiorys

Urodziny Adriana Uljasza miały miejsce w 1974 roku w Rzeszowie, gdzie rozpoczął swoją edukację w szkole podstawowej, a następnie kontynuował naukę w szkole średniej. Po zakończeniu tego etapu i pomyślnym zdaniu egzaminu maturalnego, w 1993 roku podjął studia na kierunku historia w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Oprócz historii, równolegle studiował również politologię oraz kulturoznawstwo.

Studia zakończył uzyskując dyplom magistra w 1999 roku, po czym rozpoczął studia doktoranckie na tej samej uczelni. W 2003 roku jego praca doktorska zatytułowana „Myśl polityczna Feliksa Perla” przyniosła mu stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie historii, a promotorem jego pracy był prof. Tadeusz Radzik.

W tym samym roku Adrian Uljasz podjął pracę w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, gdzie zdobył cenne doświadczenie w zakresie działalności kulturalno-oświatowej oraz popularyzacji wiedzy.

W 2009 roku Rada Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego przyznała mu stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych, specjalizując się w historii kultury od XVIII do XX wieku. Jego kariera zawodowa nabrała tempa, a Adrian Uljasz w 2010 roku powrócił do Rzeszowa, gdzie objął stanowisko profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Kulturoznawstwa na Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Dorobek naukowy

Adrian Uljasz wykazuje szerokie zainteresowania badawcze, które obejmują tematykę związaną z historią kultury od XVIII do XX wieku. Specjalizuje się w kulturze książki oraz prasy i mediów, koncentrując się na zjawiskach zachodzących na ziemiach polskich w okresie XIX-XXI wieku. Jego prace dotyczą również mniejszości wyznaniowych, analizując ich społeczne i kulturalne życie, a także podejmuje kwestie związane z teatrem na tym obszarze.

W swoim dorobku Uljasz nie unika też tematów związanych z historią regionalną, szczególnie Lubelszczyzny i Podkarpacia, oraz historią polskiej nauki. Jego badania obejmują także zagadnienia dotyczące upowszechniania wiedzy i kultury, uczestnictwa w kulturze oraz refleksji na temat współczesnego życia kulturalnego.

Do najważniejszych publikacji Adriana Uljasza można zaliczyć:

  • Myśl polityczna Feliksa Perla, Lublin 2005,
  • Hieronim Łopaciński 1860-1906. Człowiek, dzieło, pamięć, Lublin 2006.

Przypisy

  1. Dane na podstawie Biblioteki Uniwersyteckiej w Rzeszowie, stan na 31.12.2013 r.
  2. Myśl polityczna Feliksa Perla w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 08.01.2014 r.]
  3. Dr hab. Adrian Tadeusz Uljasz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.01.2014 r.]
  4. a b c d Biografia Adriana Uljasza na stronie Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego [on-line] [dostęp 08.01.2014 r.]
  5. Data urodzenia w katalogu Biblioteki Narodowej w Warszawie [on-line] [dostęp 08.01.2014 r.]

Oceń: Adrian Uljasz

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:8