Wojciech Birek


Wojciech Jakub Birek, urodzony 17 października 1961 roku w Rzeszowie, jest znaną postacią w polskim świecie literackim. Jako twórca, krytyk oraz tłumacz komiksów z języka francuskiego, odgrywa istotną rolę w popularyzacji tego medium w Polsce.

Jego działalność obejmuje także funkcje nauczyciela akademickiego oraz literaturoznawcy, co tylko podkreśla jego zaangażowanie w dziedzinę nauki i kultury. Wojciech Birek posiada tytuł doktora habilitowanego, co stanowi dowód na jego wysokie kwalifikacje oraz wkład w rozwój literaturoznawstwa.

Życiorys

Wojciech Birek jest absolwentem kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie w 1988 roku obronił pracę magisterską pt. Poetyka opowieści rysunkowej. Zagadnienie potencjalności tworzyw, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Teresy Cieślikowskiej. Jego kariera akademicka rozwijała się dalej, a w 2005 roku na Uniwersytecie Rzeszowskim obronił pracę doktorską zatytułowaną Główne problemy teorii komiksu, która powstała pod opieką prof. dra hab. Stanisława Uliasza.

W 2020 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego na podstawie swojej pracy pt. Henryk Sienkiewicz w obrazkach. Rysunki Henryka Sienkiewicza i obrazkowe adaptacje jego powieści. Od dłuższego czasu jest zaangażowany w świat komiksu, pełniąc rolę zarówno członka, jak i przewodniczącego jury konkursu na komiks, który odbywa się co roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi.

W 2021 roku Wojciech Birek został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, co jest uznaniem jego osiągnięć i wkładu w rozwój kultury komiksowej w Polsce.

Życie prywatne

Wojciech Birek jest związany z Magdaleną Rabizo-Birek, która pełni rolę literaturoznawczyni oraz profesora na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Twórczość

Wojciech Birek to utalentowany autor komiksów, który zyskał uznanie dzięki takim dziełom jak Miasto trędowatych oraz Naznaczony mrokiem.

Oprócz własnych komiksów, pełni rolę tłumacza wielu znanych serii, w tym:

  • Thorgal,
  • Yans,
  • Skarga Utraconych Ziem,
  • Blueberry,
  • Incal,
  • Kasta Metabaronów,
  • W poszukiwaniu Ptaka Czasu.

Przypisy

  1. M.P. z 2022 r. poz. 95
  2. Wydawnictwo Fundacja Instytut Kultury Popularnej, Poznań 2018, ISBN 978-83-939707-9-7, recenzent wydawniczy: prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak
  3. Aneta Gieroń: W komiksowym świecie Wojciecha Birka. biznesistyl.pl, 27.07.2017 r. [dostęp 18.08.2021 r.]
  4. Wojciech Birek. v064974.home.net.pl. [dostęp 18.03.2013 r.]
  5. Recenzent: prof. dr hab. Grzegorz Gazda
  6. Recenzenci: prof. dr hab. Krzysztof Dmitruk, prof. dr hab. Tadeusz Żabski

Oceń: Wojciech Birek

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:20