Bzianka (Rzeszów)


Bzianka to część Rzeszowa, która nie pełni funkcji jednostki pomocniczej gminy. W przeszłości była to wieś, położona w województwie podkarpackim i administracyjnie przynależąca do powiatu rzeszowskiego oraz gminy Świlcza.

Połączenie Bzianki z Rzeszowem miało miejsce 1 stycznia 2017 roku, co pozwoliło na jej formalne włączenie do miasta. Obecnie Bzianka stanowi część osiedla Nr XXX Bzianka, położonego najdalej na zachód w obrębie miasta.

W latach 1975–1998, wieś ta znajdowała się pod administracją województwa rzeszowskiego. Na osiedlu można znaleźć wiele ważnych dla mieszkańców obiektów, m.in. parafię pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, która przynależy do dekanatu Rzeszów Zachód w diecezji rzeszowskiej, a także szkołę podstawową oraz Dom Strażaka. Mieszkańcy Bzianki to przede wszystkim osoby zatrudnione w Rzeszowie oraz drobni rolnicy, którzy prowadzą swoje gospodarstwa.

Analizując demografię Bzianki w różnych okresach czasowych, można zauważyć następujące zmiany w liczbie mieszkańców:

  • 1786 r.: 24 domy i 167 mieszkańców,
  • 1921 r.: 76 domów i 392 mieszkańców,
  • 2004 r.: 110 domów i 546 mieszkańców.

Historia

Wieś Bzianka ma swoje korzenie w XIV wieku, kiedy to prawdopodobnie zaczęła się jej historia. Jej nazwa najprawdopodobniej odnosi się do kwiatostanów bzu, co nadaje jej szczególny charakter.

W początkowym okresie swojej egzystencji, Bzianka była związana z włością rzeszowską i sąsiednią Przybyszówką. Ta lokalizacja wpływała na rozwój osady i jej pozycję w regionie.

Właściciele osady w XIV i XV wieku to pierwsi dziedzice Rzeszowa oraz Przybyszówki, gdzie znajdował się dwór, będący siedzibą posesorów i ośrodkiem, z którego zarządzano majątkiem. W XVI wieku Bzianka przeszła w ręce Jana Pileckiego z Łańcuta, a później Krzysztofa Głowy z Nowosielec. W XVII i XVIII wieku wieś była w posiadaniu właścicieli z dóbr rzeszowskich, takich jak Mikołaj Spytko Ligęza, książę Władysław Dominik Ostrogski oraz Lubomirscy.

Na przełomie XVIII i XIX wieku, majątek Bzianki przeszedł w ręce rodziny Głowackich. W nadchodzących latach XIX i na początku XX wieku, obszar dworski często zmieniał właścicieli, co miało swoje odbicie w historii wsi. W 1855 roku był w rękach Karola Miskieja, w 1890 roku przeszedł do Majera Brachwelda, a w 1905 roku do Róży Gold. Po 1910 roku majątek został podzielony na mniejsze działki.

Parafia Bzianka została utworzona w 1978 roku, wydzielając się z parafii Przybyszówka. W tej miejscowości znajduje się murowany kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego, który powstał w 1982 roku, stanowiąc ważny element lokalnej tożsamości społecznej i kulturalnej.

Przypisy

  1. Dz.U. z 2016 r. poz. 1134.
  2. GUS. Rejestr TERYT
  3. Strona gminy, demografia.

Oceń: Bzianka (Rzeszów)

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:24