Staroniwa


Staroniwa to jedna z najstarszych dzielnic Rzeszowa, która nie stanowi jednostki pomocniczej gminy. Położona jest w południowo-zachodniej części miasta i zajmuje obszar przekraczający 4 km². Mieszka w niej około czterech tysięcy osób. W ostatnich latach, na terenie tej dzielnicy, powstały nowe osiedla, w tym Wzgórza Staroniwskie oraz Słoneczna Reduta, które znacznie zmieniły krajobraz Staroniwy.

W przeszłości, w 1589 roku, Staroniwa była wsią szlachecką. Jej właścicielami byli Ligęzowie, a obszar ten należał do ziemi przemyskiej w województwie ruskim. Wschodnia część dzielnicy, która obecnie stanowi fragment śródmieścia Rzeszowa, została włączona do miasta w 1902 roku, natomiast zachodnia część przynależy do Rzeszowa od 1951 roku.

W latach 70. XX wieku na historycznych terenach Staroniwy zrealizowano budowę dużego osiedla mieszkaniowego Kmity, które przyczyniło się do rozwoju tego rejonu. W głównym obszarze zachodnim, który obecnie wyznacza aleja Wincentego Witosa, dominuje zabudowa jednorodzinna, w tym osiedle Staroniwa. W ostatnich latach powstały tam również nowe bloki mieszkalne, a na skraju Wzgórz Staroniwskich w 1911 roku utworzono Cmentarz Staroniwa.

W grudniu 2005 roku otwarto pierwszy w rejonie hipermarket, który obecnie funkcjonuje pod szyldem Bi1. Wschodnia część dzielnicy to miejsce, gdzie znajduje się dworzec kolejowy Rzeszów – Staroniwa, wybudowany w okresie, gdy miasto było częścią Austro-Węgier. W okolicy znajdują się także budynki Wydziałów Elektrotechniki i Informatyki oraz Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej, a także zachodnia część Osiedla Dąbrowskiego oraz największa dzielnica przemysłowa w mieście.

Warto wspomnieć, że na terenie Staroniwy urodził się wybitny poeta Emil Granat oraz Leopold Raznowiecki, generał brygady Ludowego Wojska Polskiego. W tragicznych okolicznościach, 1 czerwca 1943 roku, funkcjonariusze policji oraz żandarmerii niemieckiej, pod dowództwem Ottona Weissa, zamordowali wówczas w Staroniwie grupę 46 Polaków, wśród których 44 osoby były mieszkańcami wsi.

Przypisy

  1. Cmentarze w Rzeszowie [online] [dostęp 15.05.2019 r.]
  2. Józef Fajkowski, Jan Religa: Zbrodnie hitlerowskie na wsi polskiej 1939–1945. Warszawa: Wydawnictwo Książka i Wiedza, 1981 r., s. 323
  3. Aleksander Jabłonowski, Polska XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym. T. 7. Ziemie ruskie. Ruś Czerwona. Cz. 1, Warszawa 1901 r., s. 13
  4. Dz.U. z 1951 r. nr 35, poz. 269

Oceń: Staroniwa

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:16