Aleksander Gajdek


Aleksander Henryk Gajdek, urodzony 2 marca 1933 roku w Rzeszowie, to postać, która znacząco wpisała się w historię Polski. Jego edukacja oraz doświadczenie zawodowe doprowadziły go do zawodu ślusarza, w którym zdobył uznanie dla swoich umiejętności. Ponadto, Gajdek zaangażował się w życie polityczne kraju.

Był on posłem na Sejm PRL w VI i VII kadencji, co świadczy o jego wpływie na politykę w okresie PRL. Zmarł 24 lutego 2019 roku w tym samym mieście, w którym się urodził, pozostawiając po sobie ślad w pamięci wielu osób.

Życiorys

Jest synem Stanisława i Marii. W latach 1947-1948 był aktywnym członkiem Związku Walki Młodych. Następnie zaangażował się w działalność Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Uzyskał wykształcenie w zakresie zawodowym. W 1952 roku rozpoczął pracę jako elektryk, a później znalazł zatrudnienie jako ślusarz w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „Delta” w Rzeszowie.

W 1955 roku dołączył do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Dziesięć lat później, w 1967 roku, wszedł w skład Wojewódzkiej Komisji Kontroli Partyjnej. Pełnił również funkcje w Centralnej Komisji Kontroli Partyjnej w latach 1971-1975. Był reprezentantem na VI i VII Zjeździe PZPR.

W grudniu 1974 roku został członkiem plenum oraz egzekutywy Komitetu Zakładowego partii w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Rzeszów”. W lutym 1975 zasiadł w organach analogicznych Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Rzeszowie. Dodatkowo, w 1972 oraz 1976 roku uzyskał mandat posła na Sejm PRL w okręgu Rzeszów.

Podczas dwóch kadencji był członkiem Komisji Obrony Narodowej. Co więcej, w trakcie VI kadencji zasiadał w Komisji Przemysłu Ciężkiego i Maszynowego, a w VII kadencji w Komisji Przemysłu Ciężkiego, Maszynowego i Hutnictwa.

Pochowany jest wraz z Bernardą Gajdek (1931–2019) na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Odznaczenia

W zbiorze osiągnięć Aleksandra Gajdka znajdują się liczne odznaczenia, które stanowią dowód jego zaangażowania oraz znaczenia dla społeczności lokalnej.

  • medal 30-lecia Polski Ludowej,
  • odznaka „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”.

Przypisy

  1. Aleksander Gajdek. rejestry-notarialne.pl.
  2. a b Informacje w serwisie Grobonet.

Oceń: Aleksander Gajdek

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:15