Anna Maria Huszcza


Anna Maria Huszcza jest wybitną osobowością w polskiej muzyce, urodzoną w 1987 roku w Rzeszowie.

Jako kompozytorka, jej twórczość odznacza się unikalnym podejściem do dźwięków, a także jako aranżerka wnosi nową jakość do różnych projektów muzycznych.

Dodatkowo, Anna Maria Huszcza działa jako rytmiczka, co świadczy o jej wszechstronnych umiejętnościach i głębokim zrozumieniu rytmu.

Nie można zapominać o jej roli jako pedagożki, gdzie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami artystów.

Życiorys

Anna Maria Huszcza jest osobą ściśle związaną z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie uzyskała tytuł magistra, kończąc studia z zakresu rytmiki oraz kompozycji. Jej nauka odbywała się pod opieką profesora Marcina Błażewicza, co w znaczący sposób wpłynęło na jej artystyczny rozwój. W 2018 roku obroniła doktorat z zakresu sztuk artystycznych, którego promotorą była prof. Lidia Zielińska. Praca doktorska nosiła tytuł „Współczesny rytuał w Erysipelas”.

Aktualnie Anna Maria Huszcza dzieli się swoją wiedzą jako wykładowca na Katedrze Teorii Muzyki UMFC, prowadząc zajęcia z teorii muzyki, w tym z zakresu harmonii oraz kontrapunktu, co przyczynia się do kształtowania kolejnych pokoleń muzyków.

Twórczość

Dorobek artystyczny Anna Marii Huszczy obejmuje ponad kilkadziesiąt dzieł, które zostały stworzone od 2009 roku. W skład jej twórczości wchodzą utwory reprezentujące różnorodne style oraz gatunki, obejmujące zarówno kompozycje solowe, jak i kameralne oraz symfoniczne. Cechą wyróżniającą jej dzieła jest eksperymentowanie z klasycznymi formami, które w połączeniu z muzyką elektroniczną bogato dopełniają motywy ludowe, jak w przypadku utworów takich jak Kielmin, Sonosfera czy EtLuda.

Huszcza współpracuje z wieloma muzykami zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Jej utwory powstały z myślą o saksofoniście Pawle Gusnarze, w tym m.in. kompozycje Intercosmic oraz SaHarBAD. Utwory te były także tworzone z przeznaczeniem dla słoweńskiej SOS Saxophone Orchestra oraz LadieSaxophone Quartet, który obecnie funkcjonuje jako Roya Quartet.

Nagrody i wyróżnienia

Anna Maria Huszcza, utalentowana kompozytorka, została doceniona w licznych prestiżowych konkursach oraz festiwalach. Jej prace są wyrazem niespotykanej kreatywności oraz zaangażowania w rozwój muzyki współczesnej.

  • W 2009 roku, uczestniczyła w 52. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, w ramach którego została wybrana w programie Call for sounds,
  • W 2011 roku, zdobyła wyróżnienie II stopnia na III Festiwalu Muzycznym im. H.M. Góreckiego, Mikołajowe Granie w Rydułtowach,
  • W 2012 roku, w 53. Konkursie Młodych Kompozytorów im. Tadeusza Bairda, wyróżniono ją za utwór SaHarBAD,
  • Również w 2012 roku, jej utwór Wonderful Widow 2012 otrzymał wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorsko-wykonawczym CAGE 1,2,3,
  • W 2014 roku, w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim VOX JUVENTUTIS odbywającym się w Wilnie, zdobyła wyróżnienie za kompozycję mAngel,
  • W tym samym roku, w konkursie Filharmonii Świętokrzyskiej z okazji Roku Oskara Kolberga, zdobyła zarówno I nagrodę, jak i nagrodę specjalną za utwór Kielmin,
  • W 2016 roku, otrzymała stypendium Młoda Polska.

Te osiągnięcia ukazują jej znakomitą pozycję w świecie muzyki oraz nieustanne dążenie do artystycznej doskonałości.

Przypisy

  1. Przewód doktorski mgr Anny Marii Huszczy [online], www.chopin.edu.pl [dostęp 01.06.2019 r.]
  2. Spis utworów - Anna Maria Huszcza [online] [dostęp 01.06.2019 r.]
  3. Anka wydziwia – Klasyczna Płytoteka [online] [dostęp 01.06.2019 r.]
  4. Życiorys - Anna Maria Huszcza [online] [dostęp 01.06.2019 r.]

Oceń: Anna Maria Huszcza

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:12