Konrad Materna, urodzony 1 stycznia 1962 roku w Rzeszowie, to postać o wielu talentach i zainteresowaniach. Jest polskim pieśniarzem znanym z działalności kontestacyjnej w latach 80. XX wieku.
W ciągu swojej kariery pełnił różnorodne role artystyczne, w tym reżysera, lalkarza oraz poety. Jego twórczość obejmuje także scenariusze, kompozycje muzyczne i aranżacje, co czyni go niezwykle wszechstronnym twórcą.
Nie można zapomnieć o jego pracy pedagogicznej, w ramach której dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami artystów, co dowodzi jego zaangażowania w rozwój kultury.
Życiorys
Konrad Materna, artysta o bogatym dorobku, rozpoczął swoją karierę w muzyce i teatrze w trudnych czasach Polski lat 80. Jego droga artystyczna rozpoczęła się w szkole muzycznej w Krakowie, w której uczęszczał do klasy wokalnej. Jednak jego zaangażowanie w Ruch Odnowy Szkół Średnich doprowadziło do usunięcia go z tej instytucji, szczególnie w kontekście stanu wojennego. W wyniku jego widocznej działalności politycznej, Materna był wielokrotnie aresztowany, a jego życie w tamtym okresie stało się pasmem przeżyć w różnych aresztach, w tym w Białymstoku, Kielcach, Barczewie i Warszawie.
31 sierpnia 1982 roku, podczas manifestacji, która odbyła się przed kościołem św. Anny na Starym Mieście w Warszawie, Konrad został zatrzymany. Udało mu się jednak uciec z komisariatu przy ul. Wilczej, wykorzystując nieuwagę policjanta. Po tym incydencie, jego kariera artystyczna zaczęła nabierać tempa, a w 1982 roku zajął się teatrami lalkowymi w Rzeszowie i Kielcach, zdobywając w 1985 roku eksternistyczny egzamin aktorski w Białymstoku.
W tym samym roku odniósł sukces, zdobywając pierwsze miejsce na festiwalu OPPA w Warszawie. Rok później, w Krakowie wygrał Studencki Festiwal Piosenki, a także zdobył wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Jego wykonanie utworu „Rozkaz” jednak spotkało się z cenzurą, co zmusiło go do zmiany repertuaru na kilka godzin przed konkursem. Konrad Materna zdobył również wyróżnienia w Biesiadzie Teatralnej w Horyńcu oraz podczas Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie i festiwalu FAMA w Świnoujściu. W latach 1985-1986 występował w kultowym kabarecie Piwnica pod Baranami.
Przez następne lata, Materna łączył swoje umiejętności artystyczne z twórczością scenariuszową i reżyserską, realizując widowiska teatralne i estradowe. Wśród jego znaczących realizacji znalazły się: „Za życia marionetek” (1987), „Śpiewnik domowy” (1988) oraz recital Niny Stiller zatytułowany „W jej oczach” (2000). W 2002 roku, na podstawie jego scenariusza, widowiskowi „I Bóg zaśpiewał…” nadano status inauguracji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi. W latach 1986-1987 pełnił rolę dyrektora warsztatów wokalnych w Łazach, a w 1988 roku przyjął stanowisko kierownika muzycznego Teatru Dramatycznego im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie.
W drugiej połowie lat 80. został ekspertem w warsztatach programowych dotyczących piosenki autorskiej Janusza Deblessema, emitowanych w Programie III Polskiego Radia. Konrad Materna jest także założycielem zawodowego zespołu teatralnego Teatr Podmiejski oraz mentorem grupy poetyckiej Herbatka Literacka.
Od 2015 roku prowadził zespół wokalny KOD-Kapela, który był aktywny podczas wydarzeń organizowanych przez Komitet Obrony Demokracji. Mimo że nie był członkiem tego stowarzyszenia, w związku z ujawnionymi zarzutami, Zarząd Główny KOD wezwał go do zaprzestania działalności do czasu prawomocnego wyroku sądowego. Jednak Materna zdecydował się nie podporządkować temu wezwaniu, co stanowiło wyjątkową sytuację w kontekście jego dalszej kariery.
Oskarżenia o handel ludźmi
W sierpniu 2011 roku zainicjowano proces Konrada Materny, który wraz z grupą 14 innych osób stanął przed obliczem wymiaru sprawiedliwości. Prokuratura postawiła im zarzuty dotyczące handlu ludźmi, prowadzenia działalności przynoszącej korzyści majątkowe oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, które, jak twierdzono, miało funkcjonować w latach 2004–2006 pod przewodnictwem Materny. Postępowanie sądowe trwało przez nie mniej niż 6 lat i odbywało się z wyłączeniem jawności, chociaż obrońcy oskarżonego postulowali o otwartość procesu w czasie składania zeznań przez swojego klienta.
W dniu 13 czerwca 2017 roku krakowski Sąd Okręgowy wydał wyrok skazujący Materną na 6 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, uznając jego zaangażowanie w proceder handlu co najmniej 93 kobietami w celu prostytucji. Materna jednak odmówił przyznania się do winy i nie pojawił się na ogłoszeniu wyroku. Regionalna prokuratura w Krakowie, oceniając wymierzone kary jako rażąco niskie, postanowiła złożyć apelację do wyższej instancji.
W lutym 2019 roku, Sąd Apelacyjny w Krakowie, wydając prawomocny wyrok, uniewinnił Materną z zarzutu uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej. Co więcej, wymiar kary został zmniejszony do 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Jednakże sytuacja nabrała nowych obrotów. Dnia 21 grudnia 2021 roku odbyło się posiedzenie jawne, podczas którego Sąd Najwyższy uwzględnił wnioski obrońców Materny i unieważnił decyzję sądu apelacyjnego z 2019 roku, przekazując sprawę do ponownego rozpatrzenia. W tym samym czasie prokuratura nie odniosła sukcesu z wnioskiem kasacyjnym, który został odrzucony jako „całkowicie bezzasadny”.
Z ogólnego wymiaru 4 lat i 6 miesięcy kary, Materna spędził w zakładzie karnym trzy i pół roku. Od samego początku konsekwentnie odrzucał zarzuty i domagał się jawności w trakcie całego procesu.
Przypisy
- Niższy wyrok dla skazanego za handel kobietami Konrada M. [online], polsatnews.pl, 20.02.2019 r. [dostęp 21.02.2019 r.]
- PawełP. Kołakowski PawełP., Przewodził artystycznemu skrzydłu KOD. Został oskarżony o handel ludźmi i zmuszanie kobiet do prostytucji [online], plejadapl, 02.01.2022 r. [dostęp 16.01.2023 r.]
- Mta, Prokuratura zaskarży wyrok ws. handlu kobietami. Kary rażąco niskie., „polsatnews.pl”, 22.06.2017 r. [dostęp 11.08.2017 r.]
- wini, gp, jb, Miały dobrze wyglądać, nie musiały znać języka. Wyroki za handel ludźmi, [w:] TVN 24 [online], 13.06.2017 r. [dostęp 09.08.2017 r.]
- a b MarcinM. Dobski MarcinM., Muzyk KOD z kłopotami, „Rzeczpospolita”, 07.04.2017 r. [dostęp 15.06.2017 r.]
- a b c d PAP (autor korporatywny), Wyrok w procesie o handel kobietami [online], Fakty Interia.pl, 13.06.2017 r. [dostęp 15.06.2017 r.]
- Oświadczenie Zarządu Głównego KOD w sprawie Konrada Materny, „ruchkod.pl”, 10.04.2017 r. [dostęp 15.06.2017 r.]
- TomaszT. Patora TomaszT., MarcinM. Stelmasiak MarcinM., Festiwal Dialogu Czterech Kultur – kłopoty i co dalej? [online], wyborcza.pl, 18.07.2003 r. [dostęp 15.06.2017 r.]
- Siódmy Ogólnopolski Przegląd Piosenki Autorskiej. OPPA – Międzynarodowy Festiwal Bardów. Piosenka Autorska. [dostęp 21.11.2012 r.]
- 1986 – XXIII KFPP. Festiwal Opole. [dostęp 21.11.2012 r.]
- O Konradzie Materna. Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli. [dostęp 21.11.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Krystyna Maciejewska (piosenkarka) | Marian Łącz | Adrian Ochalik | Zygmunt Kisielewski | Bolesław Smela | Adam Asanov | Fred Zinnemann | Krystyna Lenkowska | Jerzy Bandrowski | Grażyna Kania | Jakub Pacześniak | Stanisław Domarski | Hubert Gotkowski | Michał Jurkiewicz | Jakub Mróz | Bogusław Kudłek | Andrzej Bąk | Stanisław Gibiński | Zygmunt Kozimor | Antoni SuchanekOceń: Konrad Materna