Grażyna Kania


Grażyna Kania to postać, która zasługuje na szczegółowe omówienie ze względu na swoje bogate osiągnięcia artystyczne oraz pedagogiczne.

Urodziła się 24 kwietnia 1971 roku w Rzeszowie, a jej talent, determinacja i zaangażowanie w sztukę po dziś dzień inspirują wielu.

Jako reżyserka teatralna, aktorka oraz tłumaczka, a także pedagożka, Grażyna Kania koncentruje się na przekazywaniu wartości sztuki kolejnym pokoleniom.

Życiorys

Grażyna Kania jest absolwentką prestiżowych uczelni artystycznych, w tym Wydziału Baletowego w Policealnej Państwowej Szkole Wokalno-Baletowej w Gliwicach oraz Wydziału Aktorskiego oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Uzupełniając swoje wykształcenie, ukończyła także Wydział Reżyserii Teatralnej Hochschule für Schauspielkunst „Ernst Busch” w Berlinie.

Jej debiut aktorski miał miejsce 30 kwietnia 1996 roku na scenie Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi, gdzie zagrała rolę Dorki w sztuce „Zimowa opowieść” Williama Szekspira, reżyserowanej przez Bogdana Hussakowskiego.

W swojej karierze artystycznej Kania zdobyła szereg stypendiów, w tym Stypendium Zagraniczne Uniwersytetu Jagiellońskiego, Stypendium Naukowe Ministerstwa Kultury i Sztuki, a także stypendia Fundacji im. Alfreda Toepfera w Hamburgu oraz Fundacji im. Heinricha Bölla w Berlinie. Warto również zwrócić uwagę na Stypendium Literackie NRW „Künstlerdorf Schöppingen”, które otrzymała za swoje osiągnięcia.

Od 1999 roku Grażyna Kania jest aktywna jako reżyserka teatralna, a od 2002 roku również na terenie Polski. Współpracowała z wieloma uznawanymi teatrami, w tym z Deutsches Nationaltheater w Weimarze, Maxim-Gorki-Theater w Berlinie, Berliner Festspiele, oraz Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, Teatrem Polskim w Poznaniu, Teatrem Polskim we Wrocławiu, Teatrem Polskim w Bydgoszczy, Teatrem Rozmaitości, Teatrem Dramatycznym oraz Teatrem Powszechnym w Warszawie.

W ciągu swojej kariery artystycznej zrealizowała wiele różnych inscenizacji, w tym także projekty międzynarodowe. Jej prace znalazły się na czołowych polskich festiwalach teatralnych, a sama Kania otrzymała liczne wyróżnienia i nagrody, takie jak nominacja do Niemieckiej Nagrody Teatralnej FAUST, nominacja do Feliksa Warszawskiego czy nagroda za reżyserię na Festiwalu KONTAKT w Toruniu oraz Grand Prix na Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie.

Ponadto, Grażyna Kania pracuje jako tłumaczka z języka niemieckiego oraz angielskiego, przełożając takie dzieła jak „Woyzeck”, „Liliom”, „In a Dark Dark House”, „Haarmann”, „Weibsteufel” oraz „Lulu”. Również pełniła rolę docentki aktorstwa na berlińskich uczelniach wyższych, takich jak UdK w latach 2001 i 2011 oraz HfS „Ernst Busch“ w latach 2011-2016 oraz 2016-2021, a także na PWSFTviT w Łodzi w latach 2013-2018.

W 2018 roku przetłumaczyła „Podstawy gry aktorskiej” (Grundlagen der Schauspielkunst) autorstwa Margarete Schuler i Stefanie Harrer. Oprócz tego, jest autorką „Ćwiczeń dodatkowych”, „Suplementu” oraz „Glosariusza”. Publikacja ta ukazała się w Wydawnictwie Naukowym PWSFTviF w Łodzi, w serii Techniki Aktorskie. Jej osiągnięcia kulminowały w 2016 roku, kiedy to uzyskała stopień doktora sztuki w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Obecnie mieszka w Berlinie.

Inscenizacje (wybór)

W repertuarze Grażyny Kania znalazły się różnorodne inscenizacje, które przyciągają uwagę swoją głębią oraz oryginalnością. Oto wyselekcjonowane tytuły dramatów, które miały swoje miejsce na scenie:

  • Ocaleni, Edward Bond,
  • Colonel Bird, Hristo Boytschev,
  • Intryga i miłość, Friedrich Schiller,
  • Beczka Prochu, Dejan Dukowski,
  • Czułostki, Sergi Belbel,
  • Krew, Sergi Belbel,
  • Wiara Nadzieja Miłość, Ödön von Horváth,
  • Blackbird, David Harrower,
  • Kobieta z morza, Henrik Ibsen,
  • Nordost, Torsten Buchsteiner,
  • Timm Thaler oder das verkaufte Lachen, Grażyna Kania według powieści James Krüss (inne języki),
  • Liliom, Ferenc Molnár,
  • Sieroty, Dennis Kelly,
  • Wizyta starszej Pani, Friedrich Dürrenmatt,
  • W mrocznym mrocznym domu, Neil LaBute,
  • Romeo i Julia, William Shakespeare,
  • Po sezonie, Ödön von Horváth,
  • Sceny myśliwskie z Dolnej Bawarii, Martin Sperr.

Każdy z tych utworów przynosi unikalne przesłanie oraz styl, które sprawiają, że inscenizacje są niezwykle interesujące oraz różnorodne.

Przypisy

  1. Grażyna Kania_CV [online], grazyna-kania [dostęp 12.09.2021 r.]
  2. Podstawy gry aktorskiej [online], Wydawnictwo PWSFTviT w Łodzi [dostęp 12.09.2021 r.]
  3. Stowarzyszenie AutorówS.A. ZAiKS, 2008, OCLC 864246112 [dostęp 12.09.2021 r.]
  4. Grażyna Kania, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 31.03.2017 r.]

Oceń: Grażyna Kania

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:6