Jarosław Odrowąż-Pieniążek


Jarosław Odrowąż-Pieniążek, urodzony w 1853 roku w Rzeszowie, to figura o wielowymiarowym dorobku, którego życie zakończyło się 7 marca 1920 roku we Lwowie.

Był nie tylko polskim urzędnikiem bankowym, ale również wykazał się talentami aktorskimi. Ponadto, jego pasja do literatury i dziennikarstwa sprawiła, że stał się osobą istotną w ówczesnym życiu kulturalnym.

Jarosław Odrowąż-Pieniążek był także zapalonym kolekcjonerem, co podkreśla jego zainteresowania i zaangażowanie w szerokie spektrum działalności artystycznej i intelektualnej.

Życiorys

Jarosław Odrowąż-Pieniążek przyszedł na świat w 1853 roku w Rzeszowie. Był osobą o wielu talentach i różnorodnych zainteresowaniach, które obejmowały zarówno działalność gospodarczą, jak i kulturalną.

W sferze zawodowej, pełnił rolę właściciela fabryki oraz urzędnika w bankowości. Jego zaangażowanie nie kończyło się jednak na finansach. Odrowąż-Pieniążek aktywnie uczestniczył w życiu literackim, niejednokrotnie publikując swoje prace. Jego umiejętności tłumaczeniowe były imponujące – przełożył wiele sztuk teatralnych z języków takich jak francuski, niemiecki oraz włoski na język polski.

Twórcza pasja skłoniła go także do występowania na scenie. Przez pewien czas był aktorem w Teatrze Skarbkowskim, którego siedziba znajdowała się we Lwowie. Jego miłość do sztuki objawiała się także w kolekcjonowaniu dzieł, co wzbogacało jego życie osobiste.

W życiu prywatnym Jarosław wybrał sobie żonę, aktorkę teatralną Cichocką, z którą dzielił zarówno radości, jak i troski artystycznego świata. W Lwowie cieszył się dużym szacunkiem oraz uznaniem wśród lokalnej społeczności. Jego życie zakończyło się 7 marca 1920 roku, a miejsce wiecznego spoczynku znalazł na Cmentarzu Łyczakowskim, gdzie spoczywa do dzisiaj.

Przypisy

  1. Jarosław Pieniążek, [w:] Encyklopedia teatru polskiego (osoby) [dostęp 22.12.2022 r.]
  2. Jarosław Pieniążek z Krużlowej h. Odrowąż. sejm-wielki.pl. [dostęp 22.12.2022 r.]
  3. Z żałobnej karty. Jarosław-Odrowąż Pieniążek. „Nowości Illustrowane”. Nr 13, s. 9, 27.03.1920 r.
  4. Stanisław Nicieja: Cmentarz Łyczakowski we Lwowie w latach 1786–1986. Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1988, s. 360. ISBN 83-04-02817-4.

Oceń: Jarosław Odrowąż-Pieniążek

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:19