Stanisław Piotr Mazan, urodzony 26 listopada 1911 roku w Rzeszowie, a zmarły 12 stycznia 1944 roku w Kłodnem, to postać o bogatej historii związanej z pożarnictwem oraz działalnością patriotyczną w Polsce.
Jako porucznik pożarnictwa, Mazan nie tylko pełnił swoje obowiązki zawodowe, ale również angażował się w ruch oporu podczas II wojny światowej. Był członkiem Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, a także uczestnikiem Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”, co świadczy o jego oddaniu sprawie niepodległości kraju.
Historia
Urodziny Stanisława Mazana miały miejsce w Rzeszowie, w domu rodzinnym Józefa i Marii. Młodzieńcze lata spędził w Krośnie, gdzie ukończył szkołę średnią. Po okresie służby wojskowej osiedlił się w Krynicy, gdzie aktywnie angażował się w działalność Ochotniczej Straży Pożarnej. Z inicjatywy ówczesnego komendanta, Bronisława Witkowskiego, złożył podanie o przyjęcie do Centralnej Szkoły Pożarniczej w Warszawie. Znalezienie się na kursie otworzyło przed nim nowe możliwości. Po jego zakończeniu podjął pracę jako instruktor pożarnictwa.
W okresie od 1937 do 1939 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta Portowej Straży Pożarnej w Gdyni. Kiedy nastał czas II wojny światowej, brał aktywny udział w obronie Gdyni oraz Oksywii. Niestety, po pewnym czasie został aresztowany. Po zwolnieniu z aresztu, dzień po dniu przeniósł się wraz z żoną i synem do obozu przejściowego w Częstochowie. Ich ucieczka z pociągu w okolicach Katowic była odważnym krokiem, który pozwolił im na przedostanie się do Krosna.
Po osiedleniu się w Krośnie, Stanisław zaangażował się w działalność konspiracyjną. Jego zadania obejmowały m.in. kolportowanie prasy, a także pełnienie roli kuriera i przewodnika dla osób przekraczających granice na Słowację i Węgry. W 1942 roku nawiązał istotne kontakty z Jerzym Lgockim, pełniącym różne funkcje w Polskich Strażach Ogniowych w Generalnym Gubernatorstwie oraz jako Komendant Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”. W wyniku prowadzonych rozmów, Mazan objął kierownictwo struktur Sądeckiego Obwodu „Skały”, które powstały na wiosnę 1942 roku.
Od 1943 roku Mazan stał na czele Powiatowej Straży Pożarnych w Nowym Sączu. W tym samym roku założył Powiatową Szkołę Pożarniczą w Starym Sączu, która stanowiła filię Centralnej Szkoły Pożarniczej. Działalność, którą prowadził, cieszyła się wysokim uznaniem, jednak można powiedzieć, że jego los zaciążył w wyniku aresztowania w nocy z 14 na 15 listopada 1943 roku. W wyniku brutalnych przesłuchań oraz tortur w więzieniu w Nowym Sączu oraz więzieniu Montelupich w Krakowie, jego stan był tragiczny.
W dniu 12 stycznia 1944 roku, w wyniku represji, został rozstrzelany razem z grupą 28 więźniów w Kłodnem. To tragiczne wydarzenie miało miejsce jako odwet za wykolejenie pociągu towarowego przez oddział dywersyjny AK w Limanowej. W 1945 roku jego ciało zostało ekshumowane, a ceremonie pochówkowe odbyły się na cmentarzu w Nowym Sączu.
Stanisław Mazan był dumnym ojcem Leszka Mazana, co tylko podkreśla jego dziedzictwo oraz wpływ, jaki wywarł na życie swoich bliskich.
Upamiętnienie
Stanisław Mazan, jako osoba o wyjątkowym dorobku, został upamiętniony na tablicach pamiątkowych znajdujących się w Kłodnem oraz w Starym Sączu.
Warto dodać, że jest on patronem Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Starym Sączu. W dniu 20 maja 2018 roku, podczas obchodów Gminnego Dnia Strażaka, proporzec MDP został poświęcony, co stanowi wyjątkowy gest oddania hołdu jego osobie.
Odznaczenia
W historii odznaczeń Stanisława Mazana wyróżnia się kilka kluczowych momentów. W 1949 roku miał on zaszczyt otrzymać pośmiertnie Krzyż Partyzancki, co było uznaniem jego bohaterskich czynów. Z kolei, na mocy postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 listopada 2020 roku, przyznano mu pośmiertnie Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości.
Uroczystość wręczenia tego odznaczenia miała miejsce 19 stycznia 2023 roku w Pałacu Prezydenckim. Ceremonii przewodniczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera, który oddał hołd pamięci o Stanisławie Mazanie, doceniając jego wkład w niepodległość kraju.
Przypisy
- Odznaczenia dla zasłużonych dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. prezydent.pl, 19.01.2023 r. [dostęp 20.01.2023 r.]
- Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26.11.2020 r. o nadaniu orderów [online], isap.sejm.gov.pl [dostęp 11.04.2021 r.]
- Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza ze Starego Sącza ma swojego Patrona [online], Starosadeckie.info, 21.05.2018 r. [dostęp 11.04.2021 r.]
- ROCZNICA ŚMIERCI STANISŁAWA MAZANA [online], osp.starysacz.org.pl, 12.01.2021 r. [dostęp 11.04.2021 r.]
- Strażacy – ofiary II wojny światowej [online], zgzeirp.pl [dostęp 11.04.2021 r.]
- Tabliczka #137 [online], armiakrajowa.org.pl [dostęp 11.04.2021 r.]
- Okres międzywojenny. gov.pl, 26.11.2020 r.
- StanisławS. Dąbrowa-Kostka StanisławS., Hitlerowskie Afisze Śmierci, 1983 r. Brak numerów stron w książce.
- Akt chrztu świętego z kościoła farnego pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Erwin Kossowski | Antoni Sanojca | Wielisław Krajowski | Władysław Dzióbek | Bronisław Warzybok | Stanisław Fedorczyk | Jan Czapliński | Marian Bolesławicz | Tadeusz Furgalski | Maksymilian Lorenz | Dariusz Czekaj | Roman Peszkowski | Jan Smertelnik | Tadeusz Frączek | Edward Cyran | Stanisław Kruczek | Stanisław Kowal (podoficer) | Stefan Zając (podpułkownik) | Adam Kowalski (żołnierz) | Mieczysław KramarzOceń: Stanisław Mazan (strażak)