Tadeusz Furgalski, pełne imię i nazwisko Tadeusz Józef Ludwik Furgalski, to postać o wielkim znaczeniu w historii Polski, znana przede wszystkim z działalności w Legionach Polskich. Urodził się 3 lipca 1890 roku w Rzeszowie, gdzie rozpoczął swoją drogę życiową. Jego życiorys to nie tylko historia o patriotyzmie, ale także o odwadze i poświęceniu dla ojczyzny.
Furgalski nosił pseudonim „Wyrwa”, który stał się symbolem jego zaangażowania w walkę o niepodległość Polski. Zasłynął jako major Legionów Polskich, a jego wkład w ruch niepodległościowy był znaczący. Tragiczny koniec jego życia miał miejsce w nocy z 6 na 7 lipca 1916 roku w Maniewiczach, co przyczyniło się do zapamiętania jego postaci w zbiorowej pamięci Narodu.
W uznaniu zasług Tadeusza Furgalskiego, został odznaczony Orderem Virtuti Militari, jednym z najwyższych odznaczeń wojskowych w Polsce, co potwierdza jego bohaterstwo oraz poświęcenie w walce za wolność kraju.
Życiorys
Urodziny Tadeusza Furgalskiego miały miejsce 3 lipca 1890 roku w Rzeszowie, w rodzinie Antoniego, notariusza oraz Heleny z Grychowskich. Był on starszym bratem Teodora (1893–1939), pułkownika dyplomowanego Wojska Polskiego. W 1909 roku, po zdaniu egzaminu dojrzałości, kontynuował naukę w C. K. I Gimnazjum w Rzeszowie, a następnie podjął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie kształcił się w zakresie geologii.
W latach 1911–1912 odbył obowiązkową służbę wojskową w 32 Pułku Piechoty Obrony Krajowej w Nowym Sączu, gdzie służył jako ochotnik przez rok. Po zakończeniu służby, zdając egzamin oficerski z wyróżnieniem, podjął decyzję o niepozostawaniu w armii. Furgalski był aktywnym członkiem Związku Walki Czynnej i brał udział w organizacji oraz szkoleniu członków Związku Strzeleckiego, gdzie jego pseudonim brzmiał „Wyrwa”, odzwierciedlając jego charakter. Ukończył również kurs wyższy w szkole oficerskiej, na którym zgrupowano tylko 66 słuchaczy, a on sam otrzymał od Józefa Piłsudskiego odznaczenie z znakiem oficerskim „Parasol”.
Od 6 sierpnia 1914 roku włączył się do szeregów Legionów Józefa Piłsudskiego, zaczynając w składzie Kompanii Kadrowej. Po krótkim czasie awansował na dowódcę IV batalionu I brygady. W listopadzie 1914 roku brał udział w bitwie pod Krzywopłotami, a rok później walczył w rejonach Konar, a następnie nad Bugiem, Stochodem oraz Styrem. Jego odwaga w tych zmaganiach zaowocowała awansem do stopnia majora. W dniu 2 czerwca 1915 roku objął komendę nad batalionem uzupełniającym Nr I Polskich Legionów.
Furgalski brał również udział w dowodzeniu I batalionem 1 pułku piechoty i dowodził II batalionem w 5 pułku piechoty, który był częścią I Brygady. Jego szczególne umiejętności dowódcze ujawniły się podczas walki pod Koszycami, gdzie na czele dwóch kompanii przeprowadził śmiały atak na pozycje rosyjskie, zdobywając niemal całą kompanię wroga i w znacznym stopniu przyczyniając się do stabilizacji frontu w tym miejscu.
Podczas bitwy pod Kostiuchnówką jego batalion odegrał kluczową rolę w obronie Polskiej Góry, z sukcesem odpierając ataki armii Brusiłowa w trakcie letniej ofensywy. Niestety, po przerwaniu linii frontu przez Rosjan, musiał się wycofać na linię Stochodu, a w tym trudnym momencie jego pułk pobłądził. W obliczu zmęczenia żołnierze nie mieli już sił na przeprowadzenie wywiadu. W tej kryzysowej sytuacji, Leon Berbecki oraz Wyrwa-Furgalski podjęli się szukania rozwiązania. Niestety, natknęli się na rosyjski patrol, który otworzył ogień z bliska. W wyniku tego ataku Berbecki został ciężko ranny, a Wyrwa poległ w nocy z 6 na 7 lipca 1916 roku w obszarze Maniewicz. Jego podkomendni przez pewien czas nieśli ciało majora, jednak zmuszeni byli je zostawić ze względu na zbliżające się zagrożenie ze strony wroga. Pochowano go przez Rosjan, a miejsce jego spoczynku do dziś pozostaje nieznane.
Po swojej śmierci Tadeusz Furgalski został pośmiertnie awansowany do rangi podpułkownika. Był kawalerem.
Upamiętnienie
Upamiętnienie Tadeusza Furgalskiego odzwierciedla jego wkład w historię oraz pamięć o jego osobie. W dniu 6 września 1936 roku, z okazji dwudziestej rocznicy śmierci majora, nastąpiło szczególne wyróżnienie. Podczas obchodów ulicę Kąpielną we Lwowie przemianowano na ulicę Majora Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego, co symbolizowało pamięć o jego zasługach.
W 1991 roku w Krakowie również uhonorowano jego postać, nadając imię Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego nowej ulicy. To kolejny sposób na zachowanie pamięci o nim w świadomości mieszkańców.
Nie tylko w Krakowie jest ulica jego imienia. W Leżajsku, mieście, w którym mieszkał, również ustanowiono ulicę mjr. Furgalskiego.
Życie i dokonania Tadeusza Furgalskiego zostały szczegółowo opisane przez Karola Koźmińskiego w książce zatytułowanej Kamienie na szaniec, która ukazała się w 1937 roku. Publikacja ta jest cennym źródłem wiedzy na temat jego życia oraz wartości, które reprezentował.
Odznaczenia i ordery
Wśród wyróżnień przyznanych Tadeuszowi Furgalskiemu znajdują się znaczące odznaczenia, które zostały mu nadane pośmiertnie, uznawane za dowód jego odwagi i wkładu w walkę o wolność kraju.
- Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari nr 6469, pośmiertnie,
- Krzyż Niepodległości, pośmiertnie, przyznany 19 grudnia 1930 roku za „pracę w dziele odzyskania niepodległości”.
Przypisy
- a b c d Kartoteka personalno-odznaczeniowa. Wojskowe Biuro Historyczne. [dostęp 08.02.2023 r.]
- Tadeusz Furgalski. zolnierze-niepodleglosci.pl. [dostęp 30.05.2022 r.]
- Zmiany nazw alei i ulic. kmk.krakow.pl. [dostęp 22.12.2019 r.]
- Nazwy ulicy w mieście Leżajsk. aord3.republika.pl. [dostęp 26.11.2015 r.]
- Co słychać w świecie kulturalnym. „Kamienie na szaniec”. 12 bohaterskich żywotów. „Dzień Dobry”. Nr 224, s. 7, 15.08.1939 r.
- W rocznicę śmierci mjr. Wyrwy-Furgalskiego. „Gazeta Lwowska”, s. 4, Nr 195 z 27.08.1936 r.
- Rozkaz Nr 27 c. i k. Komendy Grupy Polskich Legionów z 2.06.1915 r., CAW sygn. akt I.120.1.306 s. 28.
- Z żałobnej karty Legionów. „Nowości Illustrowane”. Nr 33, s. 8-9, 12.08.1916 r.
- a b c Polak (red.) 1993 ↓, s. 56.
- a b c Polak (red.) 1993 ↓, s. 55-56.
- a b Spis maturzystów w latach 1860–1938. W: Sprawozdanie Dyrekcji I Państwowego Gimnazjum im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie za rok szkolny 1937/38. Rzeszów: 1938, s. XX.
- Kolekcja ↓, s. 4.
- Kolekcja ↓, s. 8.
- Kolekcja ↓, s. 1.
- Kolekcja ↓, s. 1, 4.
- M.P. z 1930 r. nr 300, poz. 423.
Pozostali ludzie w kategorii "Wojsko i służby mundurowe":
Maksymilian Lorenz | Zygmunt Wenda | Henryk Dudek (ur. 1896) | Kazimierz Dworak | Zbigniew Piątek (pułkownik) | Jan Kotowicz | Edward Ungeheuer | Tadeusz Zaradzki | Wojciech Marchwica | Władysław Zachorowski | Marian Bolesławicz | Jan Czapliński | Stanisław Fedorczyk | Bronisław Warzybok | Władysław Dzióbek | Wielisław Krajowski | Antoni Sanojca | Erwin Kossowski | Stanisław Mazan (strażak) | Dariusz CzekajOceń: Tadeusz Furgalski