Tadeusz Zaradzki


Tadeusz Zaradzki, urodzony 5 lutego 1894 roku w Rzeszowie, to postać o niezwykłej historii, która była integralną częścią polskiego wojska. Jego życiorys jest związany z wieloma ważnymi wydarzeniami w dziejach Polski, które miały miejsce w pierwszej połowie XX wieku.

Jako żołnierz 1 pułku piechoty Legionów Polskich, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie jego zaangażowanie i determinacja przyczyniły się do obrony niepodległości kraju. Po zakończeniu swojej służby wojskowej, Tadeusz podjął pracę jako st. przodownik Straży Granicznej w Kacku Wielkim, gdzie kontynuował swoje zaangażowanie w ochronę granic państwowych.

Jego życie zakończyło się 18 września 1967 roku w Chojnicach, pozostawiając po sobie pamięć o mężczyźnie, który stał na straży polskich wartości i wolności.

Życiorys

Tadeusz Zaradzki był synem Teofila i Heleny, z domu Laub. Już na początku 1914 roku związał swoją przyszłość z Związkiem Strzeleckim w Rzeszowie, gdzie rozpoczął aktywną działalność.

W sierpniu 1914 roku postanowił wstąpić do Legionów Polskich, w których służył w 1 pułku piechoty, od stopnia strzelca, a później awansując na podoficera. W 1917 roku ukończył kurs podoficerski Polskiej Siły Zbrojnej w Ostrowcu, co znacząco wpłynęło na jego dalszą karierę wojskową. Od 1 listopada 1918 roku, znalazł się w szeregach Wojska Polskiego, służąc w 23 pułku piechoty.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej pełnił obowiązki w stopniu wachmistrza, dowodząc swoimi żołnierzami w trudnych warunkach bitewnych.

Po zakończeniu służby wojskowej, od 1 października 1921 roku związał się z Służbą Graniczną w Kacku Wielkim, gdzie przez pewien czas zajmował stanowisko przodownika, a potem awansował na starszego przodownika. Obszar ten znajdował się w ówczesnym powiecie morskim, dzisiaj znanym jako dzielnica Gdyni.

W uznaniu swoich zasług, Zaradzki otrzymał szereg odznaczeń, w tym Odznakę 1 Brygady Legionów Polskich „Za wierną służbę”, Krzyż Niepodległości oraz Brązowy Krzyż Zasługi.


Oceń: Tadeusz Zaradzki

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:25