Adam Gajdek


Adam Gajdek, znany również pod pseudonimami „Agata”, „Antek” oraz „Olek”, przyszedł na świat 7 kwietnia 1915 roku w Rzeszowie i zmarł 14 stycznia 1949 roku w Warszawie. Był to nie tylko polski żołnierz, lecz także znacząca postać w ruchu oporu przeciwko represjom w czasie II wojny światowej.

Gajdek był aktywnym członkiem podziemia niepodległościowego, a po wojnie zaangażował się w działalność antykomunistyczną. Służył jako podoficer Wojska Polskiego (WP) i był zaangażowany w różne organizacje, takie jak Związek Walki Zbrojnej (ZWZ) oraz Armia Krajowa (AK). Po wojnie kontynuował swoją misję jako członek Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN).

W IV Zarządzie Głównym WiN Gajdek pełnił ważną rolę, sprawując funkcję szefa siatki wywiadowczej, której nadano kryptonim „Instytut Bakteriologiczny”. Jego działalność w tych organizacjach miała na celu walkę o niepodległość Polski oraz obronę narodowych wartości w obliczu coraz większych represji.

Życie i działalność

W młodości Adam Gajdek ukończył Podoficerską Szkołę Piechoty dla Małoletnich, która znajduje się w Nisku. W czasie trudnych dni września 1939 roku, uczestniczył w obronie kraju jako kapral, walcząc w szeregach 3 pułku strzelców podhalańskich z Bielska. Po inwazji niemieckiej, w 1940 roku, dał się poznać jako aktywny uczestnik konspiracji, angażując się w struktury Związku Walki Zbrojnej (ZWZ) oraz Armii Krajowej (AK), szczególnie na obszarze Rzeszowszczyzny. Pod koniec okresu okupacji niemieckiej, pełnił rolę referenta gospodarczego w Obwodzie AK Rzeszów.

W 1944 roku, po powołaniu do Ludowego Wojska Polskiego, kontynuował swoją działalność w konspiracji, uczestnicząc w organizacjach takich jak NIE, Delegatura Sił Zbrojnych na Kraj (DSZ), oraz Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość. Niemniej jednak od września 1946 roku, będąc w niebezpieczeństwie aresztowania, zdecydował się na dezercję, przyjmując nowe nazwisko Adam Wilanowski, i skrył się w Krakowie. Od kwietnia 1947 roku zajął stanowisko szefa siatki wywiadowczej z kryptonimem „Instytut Bakteriologiczny”, operując w ramach IV Zarządu Głównego WiN.

Niestety, los Adama Gajdka był tragiczny. Został aresztowany 17 października 1947 roku w Krakowie. Następnie, po postępowaniu sądowym, Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na karę śmierci, wyrok ten wykonano w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej 14 stycznia 1949 roku. Jego ciało zostało potajemnie pochowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w tzw. Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Identyfikacja

W dniu 28 lutego 2014 roku, miało miejsce uroczystości w Belwederze, w której uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, we współpracy z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Instytutem Pamięci Narodowej, ogłosiły, że zidentyfikowano szczątki Adama Gajdka spośród ofiar, które zostały zamordowane przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945–1956, a następnie pochowane w Kwaterze na Łączce przy murze cmentarnym Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. Szczegółowe badania idące w stronę identyfikacji szczątków prowadzone były w ramach Projektu Poszukiwań Miejsc Pochówku i Identyfikacji Ofiar Totalitaryzmów Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Przypisy

  1. IPN ujawnia nazwiska 12 ofiar z "Łączki. tvnwarszawa. [dostęp 28.02.2014 r.]
  2. IPN podał nazwiska kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunizmu. www.niezalezna.pl. [dostęp 01.03.2014 r.]

Oceń: Adam Gajdek

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:10